ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Yeni ürünler geliştirip hayatı kolaylaştırıyorlar

Otomobilden buzdolabına, cep telefonundan kaleme kadar kullandığımız sayısız ürünün seri üretiminin arkasında endüstriyel tasarımcılar var. İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü, geleceğe damga vuracak ürünleri tasarlayacak bireyleri yetiştiriyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin büyük ilgi çeken bölümlerinden biri de Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Endüstriyel Tasarım Bölümü. Küçükyalı Yerleşkesi’ndeki bölümde, şu anda kullanılmakta olan ürünleri geliştirecek ya da yeni ürünlerin piyasaya çıkmasını sağlayacak tasarımcılar yetişiyor. Otomobilden buzdolabına, cep telefonundan kaleme kadar kullandığımız sayısız ürünün seri üretiminin arkasında endüstriyel tasarımcılar var.

İŞLEVSEL VE EKONOMİK

Küreselleşen dünyada rekabetin artmasıyla ürünler, işlevsellik ve ekonomik açıdan önem kazanıyor. İnsanın kaliteli, estetik, ekolojik, işlevsel, ergonomik, ekonomik ve dayanıklı ürün kullanma isteği, endüstriyel ürün tasarımını ön plana çıkarıyor.

ARAŞTIRMACI TASARIMCILAR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü, modern insanın gereksinimlerini karşılamak üzere estetik ve bilgiyi bütünleştiren, akıllı teknolojileri kullanabilen, ekonomik çözümler üretebilen, profesyonel, ulusal ve uluslararası düzeyde etkin, araştırmacı ve yaratıcı tasarımcılar yetiştirmeyi hedefliyor. Bölüm öğrencilerine, mesleki eğitimin yanı sıra teknoloji, üretim, yönetim, pazarlama ve organizasyon konularında da bilgi ve beceri kazandırıyor. Endüstriyel Tasarım Bölümü programının temel önceliği sosyal, çalışkan, gelişmelere ayak uydurabilen, yaratıcı, sistemli araştırabilen ve iş dünyasında yer almaya hazır endüstriyel tasarımcılar yetiştirmek olarak tanımlanıyor.

GENİŞ İŞ SAHASI

Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun olanlar, çalıştıkları kurumlarda üretilecek ürünlerin tasarımını yapıyor. Özel ya da kamuya ait üretim kuruluşlarında tasarımcı olarak çalışabildikleri gibi özel tasarım büroları kurarak endüstriye hizmet sunabiliyor ve danışmanlık da verebiliyorlar.

ÜRETİMİ ONLAR ŞEKİLLENDİRİYOR

Küreselleşen dünyada endüstriyel tasarım olgusu üretimde de önemli bir yere sahip oldu. Endüstri ürünleri tasarımı, ürünlerin kullanışlılık, estetik ve ekonomik yönlerini göz önüne alarak, hangi biçimde, hangi maddelerden ve ne gibi süreçle üretilmesi gerektiğini tasarlayan teknik elemanları yetiştiren bir program. Endüstriyel tasarımın, ‘seri üretimi yapılacak her türlü ürünün tasarlanması, görsel ve işlevsel tanımlarının yapılması’ olarak yapılan tanımı da bu bilim kolunun endüstriyel alandaki yerini vurguluyor.