ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,25
  • DOLAR4,52
    % 0,52
  • ALTIN187,20
    % -0,34

Modayı, modern atölye ve stüdyolarda öğreniyorlar

Hazır giyim ve tekstil sektörüne yeni yetenekler kazandırmayı amaçlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, ileri düzey eğitim veren dünyadaki benzer bölümlerin sahip olduğu tüm imkanları bünyesinde barındırıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

Hazır giyim ve tekstil sektörüne yeni yetenekler kazandırmayı amaçlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, ileri düzey eğitim veren dünyadaki benzer bölümlerin sahip olduğu tüm imkanları bünyesinde barındırıyor. Sektör deneyimi olan akademisyenlerden kurulu güçlü bir kadrosu bulunan bölümün atölye ve stüdyoları da yeni yeteneklerin yetişmesi için uygun ortamı sağlıyor. Bölümde hedef; mezun olan öğrencilerin hızlı bir şekilde sanayiye adaptasyonunu sağlamak… Bunun için de gerekli tüm altyapı yatırımları yapılmış durumda.

LABORATUVARDA TASARIM

Kumaş ve konfeksiyon tasarımı, tüm dünyada giderek önem kazanıyor. Moda ve tekstil sektörlerinde iyi tasarımcılara sahip ülkeler, küresel rekabette öne çıkıyor. Bu nedenle İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, yeni tasarımcılar yetiştirmeye özel önem veriyor. Bölüm bünyesinde tasarımla ilgili tüm derslerin işlendiği üç stüdyo bulunuyor. Öğrenciler her türlü tasarım eğitimini bu stüdyolarda alıyor.

ÜÇ DOKUMA ATÖLYESİ

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde bulunan üç atölye, öğrencilerin tasarımlarını elle tutulur kumaşlara dönüştürmesini sağlıyor. Şablon (armürlü) Dokuma Atölyesi’nde öğrenciler, stüdyo ve laboratuvarlarda hazırladıkları kumaş tasarımlarını dokuyabiliyor. El Dokuma Atölyesi’nde de kendi desenlerini ve geleneksel motifleri elle kumaşa dönüştürüyorlar. Hazırladıkları desenleri ise Örme Atölyesi’nde manuel ve bilgisayarlı triko örme makinelerinde örebiliyorlar.

BASKIYI DA ÖĞRENİYORLAR

Bölüm öğrencileri, kumaş boyama ve baskı tekniklerini de öğreniyor. Bu amaçla kurulan Boya ve Baskı Laboratuvarı’nda istedikleri renkte kumaş boyama, tasarımını hazırladıkları desenleri kumaşa basma, kumaş üzerine ebru ve batik tekniklerini çalışıyorlar.

MEZUNLAR GÜNDEMDE

Uygulamalı eğitim sayesinde iyi yetişen İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunları, kısa sürede sektörde kendilerini kabul ettiriyor. Ve çok geçmeden de isimleri Türkiye sınırlarını aşmaya başlıyor. Sektörün önde gelen firmalarında tasarımcı olarak çalışmayı tercih edenlerin yanı sıra kendi markalarıyla yürümeye devam edenler de mevcut…

DÜNYAYA AÇILIYOR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu Sema Gürışık, tasarımlarını kendi yaptığı, atölyesinde hazırlattığı kıyafetleri Türkiye dışında da beğeniye sunuyor. Ünü giderek artan, tasarımları Londra’daki butiklerde büyük ilgi gören, Kuveyt ve Dubai’ye de satılan modacı Gürışık, İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde aldığı eğitimin başarısındaki payını her zaman vurguluyor.

MARKALARA TASARLIYOR

Gökçe Tunç da, genç yaşına rağmen aranan bir giyim, ayakkabı ve çanta tasarımcısı. Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nün mezunlarından olan Tunç’un kendi mağazası var ama onun asıl işi markalaşmış firmalar için tasarımlar üretmek.
Yani ürün değil, aslında tasarım satıyor.

YARIŞMAYLA ADINI DUYURDU

Bölümün başarılı bir diğer mezunu da Melis Öztuncer. Okul bitirme projesi olan tasarımlarıyla Merter Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MESİAD) düzenlediği yarışmada ikinci oldu ve kariyeri için çok önemli bir fırsat yakaladı. Yarışmada 80 kişi arasından sıyrılarak, tasarım-larıyla ikinciliği elde eden Öztuncer, “İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde eğitim aldığım için çok mutluyum. Bölümüm, mesleğimle bütünleşmemi sağladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin bana kattığı en önemli şey bu” dedi.