ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

Lefke bezi yeniden hayat buldu

Bilecik Osmaneli’ne ait Lefke bezini ekonomiye kazandırmak için İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar meyve vermeye başladı. İlçede geleneksel dokuma tezgahları tekrar kuruldu. Kursiyerler tarafından dokunan ilk kumaşlar, restore edilen Osmanlı dönemi konaklarında perde ve koltuk kaplaması olarak kullanılacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Haziran 2017 Cuma
AA + -

Geleneksel Lefke bezini Bilecik Osmaneli’nde yeniden canlandırmak için İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Osmaneli Belediyesi arasında Ağustos 2016’da ilk adımları atılan Lefke Bezi Projesi, sonuç vermeye başladı.

25 KURSİYER DOKUYOR

Projeye Bilecik İŞKUR İl Müdürlüğü, Osmaneli Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi de dahil oldu. Bu kapsamda uygulamaya konulan Lefke Bezi Dokuma Eğitimi Projesi ile Osmaneli ve köylerinde ikamet eden 25 kursiyer kadın tarafından Lefke bezi dokunmaya başlandı.

KONAKLARDA KULLANILACAK

Proje sayesinde yeniden üretimine başlanan Lefke bezi, Osmaneli’nin simgesi eski Osmanlı konaklarında perde ve koltuk kumaşı olarak kullanılacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Habip Dayıoğlu, proje kapsamında, Lefke bezi üretimi ile genel tekstil ve tasarım eğitimleri verildiğini belirterek, “6 ay olarak planlanan proje büyük oranda tamamlandı. 25 kursiyere uygun niteliklerde eğitim veriliyor. Oluşturulan atölyeye alınan 11 adet mekikli el dokuma tezgahı kullanılarak verilen ilk eğitimde sona gelindi. Normal dokuma becerileri kazandırılan kursiyerler, Osmaneli’ndeki tarihi binalara geleneksel perde, masa örtüsü ve koltuk kumaşı dokuyacak” dedi.

İSTİHDAM POTANSİYELİ

Osmaneli’nde aynı zamanda doğal boyama, doğal boyalı tasarımların orijinallerini ortaya çıkarma ve günümüze modernizasyonu çalışmalarına da başlandığını bildiren Dayıoğlu, şunları anlattı: “Projenin gerçekleşmesinden sonra, bir Kalkınma Ajansı Projesi kapsamında elyaftan konfeksiyon ve pazarlamaya kadar doğal boyalı, organik, ekolojik olmak üzere tüm tekstil üretimini içeren çok kapsamlı bir proje düşünülüyor. İç piyasa ve ihracata yönelik olacak söz konusu projenin gerçekleşmesi halinde, Bilecik ve yöresinde kayda değer bir istihdam potansiyeli oluşacak.”

KONFERANS DÜZENLENDİ

Proje kapsamında Osmaneli’nde bir de konferans düzenlendi. Konferansta tekstil elyaf, ekolojik tekstil, geleneksel yaklaşımla giyim tasarımı, renk ve yüzey tasarımı ile dokuma uygulamaları başlıklarında sunumlar yapıldı.

OSMANELİ TEKSTİL MERKEZİ OLACAK

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, projeyle kaybolmaya yüz tutmuş Lefke bezini yeniden canlandırdıklarını ve dokumaya başladıklarını belirterek, şunları söyledi: “İstanbul Ticaret Üniversitesi ile yürüttüğümüz bu projenin amacı, unutulan kültürümüzü ilçemize geri kazandırmak. Proje kapsamında kurulan 11 dokuma tezgahında kursiyer kadınlarımız keten iplerini tezgahlara sararak dokuma yapmaya başladı. Hedefimiz Osmaneli’ni tekstil merkezi yapmak, ürettiğimiz ürünleri gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışına satmak. Ayrıca çocuklarımıza da güzel bir miras bırakmak istiyoruz.”