ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Şehirleri onlar güzelleştiriyor

Türkiye’de son yıllarda inşaat sektöründe büyük bir canlanma var. Bu süreçte mimarlık da gözde mesleklerden biri haline gelmeye başladı. Lisans programlarını iş dünyasının ihtiyaçlarına göre şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü, sektöre yetenekli mimarlar yetiştiriyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

Türkiye’nin son yıllarda en faal sektörlerinden biri de inşaat sektörü. 240 farklı sektörü harekete geçiren ve ekonominin itici güçlerinden biri olan bu sektör, Türkiye’nin yeniden imarını sağlarken, ekonominin dinamiklerini de canlı tutuyor. İnşaat sektörünün canlanması, binalara estetik kazandıran mimarlara olan ihtiyacı da artırdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nü 2014-2015 öğretim yılı güz döneminde açtı. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde eğitim veren Mimarlık Bölümü, ‘sağlamlık-işlevsellik ve estetik, mimarlık eğitimi ve pedagojisinin en önemli ilkeleridir’ sloganı ile geleceğin mimarlarını yetiştiriyor.

KAMU YARARI ÖNCELİKLİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü, kamu yararı ilkesi, çağdaş bilim, teknoloji ve iletişim konularındaki gelişim, yeni malzemeler, çağdaş yaşamın getirdiği yeni işlevler ve gereksinmeler ışığında eğitim veriyor. İnsanlığın geleceği dikkate alındığında, çevresel ve yapısal alanda sürdürülebilirliğin geliştirilmesi ve sağlanmasının mimarlık eğitimi için büyük önem taşıdığı gerçeği de öğretim programları hazırlanırken öncelikle göz önünde bulunduruluyor.

ETKİN MİMARLAR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü, dört yıllık lisans programıyla mimarlık alanındaki ilkelere ve gereksinimlere yanıt vermek üzere eğitilmiş mimarları, topluma kazandırmayı amaçlıyor. Mimarlık Bölümü’nün hedeflerinden biri de estetik ve bilgiyi bütünleştiren, ekonomik çözümler üretebilen, seçkin, profesyonel, kendi konusunda uzman, ulusal ve uluslararası düzeyde etkin mimarlar yetiştirmek. Mimarlık Bölümü, konusunda uzmanlaşmış, uluslararası deneyimlere sahip öğretim üyeleri ve yardımcıları ile eğitimini sürdürüyor. Bölüm, yurtdışındaki mimarlık okulları ile bağlantılı olarak mimarlık eğitimini, temel teorik dersler ve güncel konuları içeren seçme derslerin yanı sıra ilgili öğrenim sürecinin omuriliğini oluşturan mimari tasarım stüdyolarından oluşan bir program üzerinden yürütülmesine de önem veriyor. Bu sayede bölüm; her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerini hazırlayabilecek, yapımını denetleyebilecek donanımlı elemanların yetiştirildiği bir program olarak dikkat çekiyor.

MİMARLAR NE YAPAR?

Mimarlık bölümünden mezun olanlar; ihtiyaç sahibinin isteklerini dinleyerek, maddi olanaklarını ve yürürlükteki imar planını dikkate alarak proje hazırlar. Binaların kontrolünü yapar. Mimarlar, kamuda genellikle Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıkları ile belediyelerde görev alabilirler. Özel sektörde ve serbest olarak da çalışabilirler.