ITO Ticaret logo
  • EURO4,97
    % -0,42
  • DOLAR4,03
    % -0,16
  • ALTIN174,13
    % -0,23

Öğrenciye destekte TİCARET farkı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerine sunduğu burs ve indirimlerle farkını ortaya koyuyor. Vatan uğruna şehit olanların eş ve çocuklarının ücretsiz eğitim aldığı üniversitede, öğrencilere 17 farklı branşta burs ve indirim sağlanıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

Bünyesinde 6 fakülte, 4 enstitü ile araştırma ve uygulama merkezleri bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerine sağladığı destek ve imkanlarla da dikkat çekiyor. Üniversitede eğitim gören ve aileye yeni katılan öğrencilere 17 farklı başlık altında burs ve indirim veriliyor.

TERCİH BURSU

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin dikkat çeken burslarından biri Tercih Bursu. Üniversiteyi birinci, ikinci veya üçüncü sırada tercih eden öğrencilere, normal öğretimleri süresince her yıl ekimde başlayıp haziranda sona ermek üzere 9 ay boyunca 350 TL ödeniyor.

Üniversite, başarılı öğrencilerini ise Üstün Başarı Bursu ile destekliyor. Bölümlerine en az iki yarıyıl devam eden, bu yarıyıllarda alması gereken dersleri alan ve bölüm bazında yapılacak sıralamada ilk üçe giren öğrencilerden (yüzde 100 burslu okuyanlar hariç) akademik yıl ortalaması 3.80-4.00 arasında olanlara bir sonraki öğretim yılı ücretinin yüzde 100’ü burs olarak veriliyor. Akademik yıl ortalaması 3.60-3.79 arasındaki öğrenciler bir sonraki öğretim yılı ücretinin yüzde 50’sini, akademik yıl ortalaması 3.50-3.59 arasındaki öğrenciler de sonraki öğretim yılı ücretinin yüzde 25’ini burs olarak alıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan kardeşlere de Kardeş İndirimi başlığı altında destek sağlanıyor. Üniversitede okuyan her bir kardeşe yüzde 25 oranında indirim veriliyor.

İTO ÜYELERİNE ÖZEL

İTO Üyeleri İndirimi, İTO üyeleri ile eş ve çocuklarına yüzde 15 oranında indirimi tanımlıyor. İTO Tarafından Kurulan Lise Mezunları İndirimi ile İTO tarafından kurulmuş liselerden mezun olup İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni ilk üç tercih içerisinde seçen ve üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere yüzde 15 oranında destek sunuluyor.

Türkiye’deki ticaret ve sanayi odalarında yönetim kurulu üyesi ya da meclis başkanı ile başkanlık divanı eş ve çocuklarına da bulundukları akademik yıl içinde yüzde 15 indirim veriliyor. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği İndirimi olan bir diğer başlıkta, Birliğe üye ile eş ve çocuklarına; bursun tanımlandığı akademik yıl için yüzde 10 indirim sağlanıyor.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE DESTEK

İstanbul Ticaret Üniversitesi, engelli bireyleri de Engelli Öğrenciler İndirimi ile destekliyor. Engelli olduğuna dair raporunu sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından, engellilik oranı kadar indirim yapılıyor.

ULUSLARARASI DİPLOMA DERECESİ

Uluslararası diploma notu derecesine sahip olan ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere yüzde 10 indirim sağlanıyor.

OKUL BİRİNCİLERİ

Liseyi birincilikle bitiren ve aynı yıl İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih edip yerleşen öğrencilere yüzde 25 indirim veriliyor.

ÇİFT ANADAL FIRSATI

Tam burslu, indirimli veya ücretli olmasına bakılmaksızın genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.25 olan öğrenciler ücretsiz olarak Çift Anadal yapabiliyor. Üniversiteye ÖSYM burslu olarak yerleşen öğrenciler, Çift Anadal programlarına mevcut bursları ile kayıt yaptırabiliyor.

YATAY GEÇİŞ BURSU

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler, yatay geçiş esaslarında belirtilen şartları sağlamaları halinde kurum içinde başka bölümlere mevcut bursları ile yatay geçiş yapabiliyorlar.

KÜLTÜR, SPOR VE SANAT DESTEKLENİYOR

İstanbul Ticaret Üniversitesi, spora ve sporcuya da büyük önem veriyor. Her yıl sporcularıyla ulusal ve uluslararası düzeyde büyük başarılar elde eden üniversite, T.C. Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren federasyonlarda, ulusal ve uluslararası müsabakalarda derece almış ferdi ve takım sporcularına hak ettikleri oranda Kültür, Spor, Sanat Bursu veriyor.

KENT DIŞINDAN GELENLERE KONAKLAMA BURSU

Dikkat çeken burs başlıklarından biri de Konaklama Bursu. Üniversitenin bölümlerini tercih eden ve yerleştiği puan türünde ilk 10 binde yer alan İstanbul dışından gelen öğrencilere, öğrenim süresi ile sınırlı olacak şekilde yurt bursu veriliyor.