ITO Ticaret logo
  • EURO5,55
    % -0,96
  • DOLAR4,75
    % -0,85
  • ALTIN187,03
    % -0,49

3 altın 8 bronzla döndüler

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin spora ve sporcuya yaptığı yatırım, uluslararası başarılara dönüşüyor. Üniversitenin karate takımı, Türkiye şampiyonu olarak gittiği Üniversiteler Avrupa Karate Şampiyonası EUSA 2017’de de tarihi bir başarıya imza attı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ağustos 2017 Cuma
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı, Portekiz’in Coimbra şehrinde düzenlenen ve 29 ülkeden 203 üniversitenin katıldığı EUSA 2017 Üniversiteler Avrupa Karate Şampiyonası’nda, ülkemizi büyük bir başarıyla temsil etti. Türkiye Üniversite Oyunları’nda takım halinde şampiyon olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı, ülkemize Avrupa’da da büyük bir gurur yaşattı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı, Portekiz’deki önemli sınavdan Türkiye adına bir altın ve iki bronz madalya ile döndü. Şotokan Karate Antrenörü Levent Aydemir nezaretinde çalışan İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı oyuncuları, müsabakalarda gösterdikleri üstün başarı ile toplamda üç altın ve sekiz bronz madalyayı boyunlarına taktı. Büyük başarı sergileyen İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı, Kata müsabakalarında Avrupa’nın en üst basamağı olan şampiyonluğa adını yazdırmayı başardı. Takım, Kumite dalında da Avrupa üçüncülüğünü elde etti. Bireyselde ise 50 kilogram Kumite’de Selvanur Akkurt, müsabakalarını bronz madalyayla tamamladı.

Bu sonuçlarla EUSA 2017 Üniversiteler Avrupa Karate Şampiyonası’nda albayrağımızı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi pankartını yan yana dalgalandıran takımımız hem üniversiteye hem de ülkemize büyük gurur yaşattı.

ZAFER KUTLAMASI

Türkiye’ye ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Avrupa şampiyonluğu gururunu yaşatan Karate Takımı, Portekiz dönüşü büyük bir coşkuyla karşılandı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Erkesim, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. Özgür Çengel ve Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, takımın sporcuları ile Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanı Cengiz Genç’i ayrı ayrı kabul ederek teşekkür ettiler. Kabullerde takım oyuncuları Yavuz Selim Oruç, Enes Topal, Atabey Şahin, Yücel Şentürk, M. Fatih Şahin, Mustafa Özyıldız, Şükrü Onur Demir, Beyza Coşkun, Selvanur Akkurt ve Beyza Güney adına konuşan takım kaptanı Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Fatih Sadullah Selman, üniversite yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Kafileye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun başkanlık yapmasının, SKS Daire Başkanı Cengiz Genç’in de Portekiz’e gelmesinin kendilerine büyük moral verdiğini ve motive ettiğini vurgulayan Fatih Sadullah Selman, şampiyonada sadece rakip sporcularla değil, ev sahibi Portekiz’in hakemleriyle de mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Selman, “Daha fazla madalya kazanmamız engellense de yöneticilerimizin desteği sayesinde motivasyonumuzu hiç kaybetmedik” dedi.

BAŞARILI SPORCUNUN BURSU ARTACAK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Erkesim ile Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin başarılı sporculara yüzde 100 burs verdiğini hatırlatarak, Türkiye’nin ekonomik alanda tüm dünyada gösterdiği başarıyı sporda da gösterebilmesi için üniversitelerin sporu desteklemesinin önemini anlattılar. Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Erkesim, üniversite olarak spora sağladıkları katkının artarak devam edeceğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren de karate takımının yeni burslu sporcularla takviye edileceğini müjdeledi. Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ise ‘eğitimli sporcu’ kavramının Türkiye’de yaygınlaşması, semt takımlarının yerini artık üniversite takımlarının alması gerektiğini vurguladı.

BAŞARI KARNESİ

Takım Kata-Şampiyonluk
Fatih Sadullah Selman (Altın)
Yavuz Selim Oruç (Altın)
Enes Topal (Altın)

Takım Kumite-Üçüncülük Şükrü Onur Demir (Bronz)
Muhammed Fatih Şahin (Bronz)
Atabey Şahin (Bronz)
Yücel Şentürk (Bronz)
Mustafa Özyıldız (Bronz)
Fatih Sadullah Selman (Bronz)
Yavuz Selim Oruç (Bronz)

Bireysel
50 kg. bayanlar kumite-Selvanur Akkurt (Bronz)
68 kg. bayanlar kumite-Zeynep Beyza Coşkun (Avrupa 5.)
Bay ferdi kata-Fatih Sadullah Selman (Avrupa 5.)
60 kg. bay ferdi kumite-Şükrü Onur Demir (Avrupa 5.)

ÇAĞLAR’DAN ÜNİVERSİTELİ KARATECİLERE TEBRİK

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı’nı, Portekiz’deki başarısından dolayı kutladı. Çağlar, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Portekiz’de düzenlenen Üniversitelerarası Avrupa Karate Şampiyonası’nda, Kata Avrupa şampiyonu olan takımımızı tebrik ediyorum” dedi.