ITO Ticaret logo

Osmaneli’yi TİCARET’li öğrenciler tasarlıyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ihtiyaç duyulan birçok yapının mimari projesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlandı. Mimarlık Bölümü öğrencilerinin ilçeye yönelik çalışmaları, projeleri ve maketlerinden oluşan bir de sergi açıldı. Pojede geleneksel el sanatlarından yararlanılırken Lefke taşı da ekonomiye kazandırıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 17 Ağustos 2017 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Osmaneli Belediyesi arasında 2014 yılında imzalanan işbirliği protokolü ile Osmaneli’nin kentsel ve mimari yapısının analizi, restorasyon çalışmaları için öneriler geliştirilmesi, kırsal alanda doğa envanteri çıkarılması, turizm, Lefke taşı ve Lefke bezi başta olmak üzere yerel ürünlerin değerlendirilmesi gibi birçok konuda ortak çalışmalar yapılması planlandı. 

Protokol kapsamında ilçeye özgü Lefke bezi yeniden dokunmaya başlandı. Haydarpaşa Garı’nın inşaatında da kullanılan Lefke taşının ekonomiye yapı taşı olarak yeniden kazandırılmasına yönelik çalışmalar da son aşamaya geldi.

MİMARİ PROJELER

İşbirliği protokolünün önemli maddelerinden biri olan Osmaneli’nin kentsel ve mimari yapısının analizi ve değerlendirilmesi, restorasyon çalışmaları için öneriler geliştirilmesi maddesi kapsamında yapılan faaliyetler de gün yüzüne çıkmaya başladı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Osmaneli’de yeni projeler geliştirerek, ihtiyaç duyulan birçok yapının mimari projelerini tasarladı.

İLÇENİN DOKUSU

İlçe için geliştirilen kentsel ve mimari çalışmalarda; Osmaneli’nin sosyal, kültürel, tarihi ve mimari kimliğini dikkate alarak, yeni yerleşim yerleri tasarlamak, yeni yapısal ihtiyaçları karşılamak ve mevcudu iyileştirmek için çevreyle uyumlu yeni tasarımlar üretmek bu projelerin esas hedefini ve tasarım kriterlerini oluşturdu. Bu amaçla Osmaneli’de, önümüzdeki yıllarda gerekli olabilecek yapıların işlevi araştırıldı. Toplu konut, öğrenci yurdu, otel, hızlı tren istasyon binası, müze, kültür merkezi, ilk ve orta öğretim ile mesleki eğitim (tarım ve ipek böcekçiliği) binaları, çarşı, fabrikalar (Lefke taşı üretimi, tarım ürünleri işleme ve değerlendirme atölyeleri gibi), belediye binası, otogar, spor tesisleri ve rekreasyon alanları ile organik tarım çiftliği gibi işlevler belirlendi.

LEFKE TAŞI KULLANILACAK

Osmaneli’nin ihtiyaç duyduğu yapıların üretiminde Lefke taşının taşıyıcı veya kaplama olarak kullanımının, ilçeye homojen bir yerel mimari kimlik kazandırmasının yanı sıra önemli ekonomik girdiler sağlayacağı da düşünülerek buna yönelik projeler geliştirildi.

PROJELER SERGİLENDİ

Mimarlık Bölümü tarafından gerçekleştirilen Osmaneli’ye yönelik çalışmalar, projeler ve maketlerden oluşan sergi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Oditoryum fuayesinde Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ve diğer davetlilerin katılımıyla açıldı. Osmaneli’ye yönelik mimari proje çalışmaları gelecek dönemlerde de sürdürülecek.