ITO Ticaret logo
 • EURO6,49
  % 0,76
 • DOLAR5,64
  % 0,00
 • ALTIN222,53
  % 0,07

Katar’la finans alanında işbirliği

İstanbul Ticaret Odası’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida ile İş Geliştirme Direktörü Şeyha Al-Anoud Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thani önemli temaslarda bulundu. Katarlı konuklar, İTO Başkanı İbrahim Çağlar’la İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ile yapılabilecek işbirliği konularını görüştü.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2017 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası, Katar ve Türkiye’nin iki müttefik ülke olarak dayanışmasını ve işbirliğini daha da geliştirmek amacıyla İstanbul’da iki önemli konuğu ağırladı. İTO’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida ile İş Geliştirme Direktörü Şeyha Al-Anoud Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thani, bir gün boyunca önemli temaslarda bulundu.

TECRÜBE PAYLAŞIMI

Katarlı konuklar, temaslarına İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi heyetleri ile yapılan toplantıyla başladı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi kapsamında yapılabilecek işbirlikleri konulu toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İbrahim Çağlar, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, İTO Genel Sekreteri Ömer Bal, İstanbul Ticaret Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı ve TUM Müdürü Adnan Eceviş ile İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. R. Ali Küçükçolak katıldı. Toplantıda Katar’ın finans konusundaki deneyimlerinden faydalanmak, iki ülkenin ekonomisi, istikrarı ve dayanışmasına katkı sağlamak amacıyla yapımı ve kurulumu hâlihazırda devam eden İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesiyle ilgili olarak işbirliği başlıkları görüşüldü.

AKADEMİK İŞBİRLİĞİ

Toplantıda, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yapabileceği akademik işbirlikleri de masaya yatırıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Qatar Finance and Business Academy ve Katar Üniversitesi arasında başta girişimcilik, İslami finans, siber güvenlik, dijital dönüşüm, Endüstri 4.0 ve belirlenecek konularda ortak bir araştırma ve uygulama merkezi kurulması ve ortak eğitim programları düzenlenmesi fikri de görüşüldü. Ayrıca finans merkezlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli personeli yetiştirmek için Doha ve İstanbul’un iki bölgesel merkez olması için ortak bir program hazırlanması da konuşuldu.

BORSA İSTANBUL’DA TOPLANTI

İTO ile yapılan toplantı sonrası Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida ile İş Geliştirme Direktörü Şeyha Al-Anoud Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thani, İstanbul Ticaret Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve Yrd. Doç. Dr. R. Ali Küçükçolak eşliğinde Borsa İstanbul’u da ziyaret etti. Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ile yaklaşık 1 saat süren bir toplantı gerçekleştiren Katarlı konuklar, Borsa’nın yapısı ve işleyişi ile Türkiye Varlık Fonu hakkında bilgi aldı. Toplantıdan sonra Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida ile İş Geliştirme Direktörü Şeyha Al-Anoud Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thani Borsa İstanbul’u gezdi.

NELER PLANLANIYOR

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında Katar Finans Merkezi ile yapılabilecek işbirlikleri şöyle sıralandı:

 • Ortak bir bölgesel finans merkezi endeksi oluşturulması.
 • Biri Doha biri de İstanbul’da olmak üzere ‘Uluslararası Finans Merkezleri ve Bölge Ekonomilerine Katkıları’ konusunda iki zirve düzenlenmesi.
 • Doha ve İstanbul’da karşılıklı Roadshow’lar düzenlenerek Katar Finans Merkezi’nin İstanbul Ticaret Odası üyelerine, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin de Katarlı yatırımcılara tanıtılması.
 • İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin yönetim ve iş modeli konusunda Katar Finans Merkezi ile ortak bir çalışma grubu kurulması.
 • Katar Finans Merkezi’nin kurulma ve gelişme döneminde yaşadığı tecrübeleri ve önerileri içeren ortak bir araştırma hazırlanması.

İTO’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen Katar heyeti, temaslarına İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi heyetleri ile yapılan toplantıyla başladı. Konuk heyet, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde devam eden çalışmaları yakından görme fırsatı yakaladı.

İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ’Nİ ZİYARET

Katar heyetinin son durağı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi oldu. Önce Emlak Konut GYO A.Ş.’ye geçen konuklar, burada İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin maketi üzerinde Emlak Konut Genel Müdür Yardımcısı Hakan Akbulut ve Halk GYO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Feyzullah Yetgin’den proje hakkında bilgi aldı. Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida ile İş Geliştirme Direktörü Şeyha Al-Anoud Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thani İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaat alanına da giderek incelemelerde bulundu.