ITO Ticaret logo

İTO’nun üniversitesinde lisansüstü için bahar fırsatı

İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü programlarına bahar dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı. Üniversite, lisans veya yüksek lisans eğitimlerini başarılı derecelerle bitiren mezunlara yüzde 100’e varan burslar veriyor. İTO ve iştirakleri ile kamuya da indirimler uygulanıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba
AA + -

Kamu yararına faaliyet gösteren dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin (İTO) bir kuruluşu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de akademik alanda ses getirecek bir sosyal sorumluluk projesi de yürütüyor. Lisansüstü programlarına kabul edilen öğrencilere, yüzde 100’e varan değişik oranlarda eğitim desteği veren üniversite, bahar dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı. 16 Şubat 2018’e kadar devam edecek başvurulardan sonra yapılacak mülakatları başarıyla geçip kabul edilecek öğrenciler, belirlenen esaslar çerçevesinde eğitim desteklerinden faydalanabilecek. Kariyerlerine yeni bir alanda devam etmek ya da lisans eğitimi aldıkları alanı daha da geliştirmek isteyenler, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne web sitesi aracılığıyla online başvurabiliyor.

İKİ ENSTİTÜ TÜRKİYE’DE TEK

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarını, iş dünyasının beklentileri ve global gelişmeler ile ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiriyor. Üniversite bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü ile Finans Enstitüsü’nün Türkiye’de benzerleri bulunmuyor.

FİNANS ENSTİTÜSÜ

Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü bünyesinde altı yüksek lisans ve üç doktora programı var. Finans Enstitüsü bünyesinde açılan Sermaye Piyasası Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları’na katılan öğrenciler, SPK lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı da buluyor. Program içerisinde yer alan dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler aynı zamanda SPL’nin ilgili modüllerinden de başarılı sayılıyor. Mezunlar ayrıca sınava girmelerine gerek kalmadan, programlarını başarıyla tamamladıklarında transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı, SPL’ye başvurarak alabiliyor.

DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki doktora ve altı yüksek lisans programı yürütülüyor. İki enstitü de faaliyetlerini Sütlüce Yerleşkesi’nde sürdürüyor.

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ise 14 farklı programla yüksek lisans ve sekiz farklı programla doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları da Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyor. Fen Bilimleri Enstitüsü, Küçükyalı Yerleşkesi’nde bulunuyor.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Sosyal Bilimler Enstitüsü ise 23 yüksek lisans, beş doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitü, Sütlüce ve Bursa Yerleşkeleri’nde faaliyet gösteriyor. Enstitü bünyesindeki İşletme Yüksek Lisans Programı, yeterli başvuru olması halinde Küçükyalı Yerleşkesi’nde de açılacak.

NOT ORTALAMASINA GÖRE BURS

Kariyer geliştirmeyi hedefleyen, lisans programlarından üstün başarıyla mezun olan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri, İTO çalışanları ve üyeleri, kamu çalışanları ve Ar-Ge yapan şirketlerin çalışanları, lisansüstü öğrenim bursundan faydalanabiliyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları için lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 50, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 70 oranında indirim gerçekleştirilecek. Mezuniyet not ortalaması 3.76-4.00 aralığında olanlara da yüzde 100 indirim uygulanacak. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 40, 3.51-3.75 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim yapılacak.

İstanbul Ticaret Odası ve iştiraki çalışanları ile birinci dereceden yakınlarına yüksek lisans programlarında, lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 45, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 65, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 indirim uygulanıyor. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 35, 3.5-3.75 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim gerçekleştiriliyor.

Tüm bakanlıklar ve bağlı kuruluşlara, kamu kurum ve meslek odaları çalışanlarına, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren kurum çalışanlarına, üstün başarılı öğrencilere, bu kategorilerde bulunmayan ancak indirimlerden faydalanabilen kurum ve kuruluşlar ile toplu başvurularda bulunacaklara uygulanacak indirimler ve oranlarına da İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin www.ticaret.edu.tr web sayfasından ulaşılabiliyor.

DÖRT YENİ PROGRAM AÇILDI

2017-2018 güz dönemi lisansüstü başvurularında 3 bin 500 gibi rekor bir sayıya ulaşan, mülakatlar sonucu 650 öğrenciyi lisansüstü programlarına kabul eden İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde dört yeni program da açtı. Adaylar, İşletme Mühendisliği İngilizce Yüksek Lisans Programı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, Moda ve Tekstil Tasarımı Yüksek Lisans Programı ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İngilizce Doktora Programı’na da başvuru yapabilecek.