ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Harvard’da Trump’ın seçim stratejisini anlattı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Sadioğlu, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Harvard’da dikkat çeken bir sunum yaptı. Sadioğlu’nun, ABD Başkanı Trump’ın seçim zaferiyle sonuçlanan dijital stratejisini anlattığı sunumu büyük ilgi gördü.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 30 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, aday olduğu günden bu yana dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Hillary Clinton karşısında şaşkınlık yaratan bir zafer elde eden ve görevde birinci yılını geride bırakan Trump, dünya kamuoyu ve medyanın yanı sıra, üniversitelerin de odağında yer alıyor.

HARVARD’DA TİCARET’Lİ

Harvard Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen konferansa, Türkiye’den katılan İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Sadioğlu, Trump’ın seçim kampanyasında izlediği özel stratejisini anlattı. “2016 Amerikan Seçimlerinde Sosyal Medyanın Artan Siyasi Etkisi: Cumhuriyetçi Aday Trump’ın Dijital Stratejisi” başlıklı sunumunda seçim stratejilerini değerlendiren Sadioğlu, Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim uygulamalarının bugüne kadarki en etkili gücünü ABD’nin 45’inci başkanının seçilmesinde gösterdiğini belirtti.

Harvard Üniversitesi’ndeki ana kampüste yer alan tarihi Sever Hall’da konuşan Sadioğlu, iyi planlanmış dijital stratejilerin, özellikle kararsız seçmenler üzerinde diğer bütün mecralardan daha etkili olabileceğini söyledi.

ÇOK ETKİLİ KULLANDI

Konuşmasında, Beyaz Saray zaferinin arkasında yatan diğer sebepleri de vurgulayan Sadioğlu, Trump’ın kampanya döneminde başta sosyal medya olmak üzere dijital kanalları bugüne kadarki örnekleri arasında en etkin biçimde kullandığını belirtti. Seçim yarışında, sosyal medyaya has bazı özel yazılımların desteklediği analitik araçları kullanan Trump’ın, seçmenleri tarafından Obama ve Clinton’a göre daha yakından tanınan bir aday haline geldiğini, bunun ona büyük bir avantaj sağladığını vurguladı.

BAŞARI GETİRDİ

8 Kasım akşamında farklı bir şey yaşandığını dile getiren Sadioğlu; anketlerin, politik uzmanların ve medyanın büyük çoğunluğunun ‘görebiliyoruz’ dedikleri geleceği göremediğine değindi. Trump’ın her fırsatta öne sürdüğü, “Twitter olmasa, burada olamazdım! Benim, kendi medyam var” sözünü hatırlatan Sadioğlu, şöyle konuştu: “Twitter’ı da içeren sosyal medyanın ve dijital alandaki veri çalışmalarının, Trump’ın bu zaferinde kuvvetli bir etki oluşturduğunu söylemek kesinlikle mümkün. Ürettikleri yenilikçi dijital stratejileri bir kaldıraç olarak kullanıp başkanlık yarışında çoğu kimsenin hiç beklemediği bir sonuca ulaştılar. Tartışmalı kampanya tercihleri, manipülasyonlar, iddialar ve son derece güçlü bir medya muhalefetine karşı, Trump’ın seçim yarışında bir çeşit dijital strateji izlediği ve bunun işe yaradığı, gerçeğe oldukça yakın duruyor. Dijital dünya ve veri dinamiği, bir süredir politik bir yarışın sonucuna güçlü etki bırakmaya başladı. Bu anlamda ABD seçimleri, bir yönüyle dijitalleşmeye başlayan politikanın yeteneklerini görmek ve ulaştığı boyutu anlamak açısından çok önemli. Obama’nın ilk seçim dönemiyle başlayan süreç ve özellikle Trump’ın kampanyası, bize bu alandaki gelişmeleri haber veriyor.”