ITO Ticaret logo
  • EURO6,68
    % -0,24
  • DOLAR5,77
    % -0,19
  • ALTIN228,59
    % 0,29

Tüm Türkiye’ye adalet eğitimi

Adalet sistemine yeni giren arabulucu, bilirkişi, uzlaştırmacı gibi uzmanlık alanlarına dair kavramlara yönelik eğitim veren İstanbul Ticaret Üniversitesi, uzlaştırmacı temel eğitimi için Türkiye genelinde yetkilendirildi. İstanbul, Bursa, İzmir, Afyon ve Samsun’da devam eden eğitim programları, talep olan illerde de yaygınlaştırılacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Aralık 2017 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin hukuk eğitimindeki kalitesi, Adalet Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ile bir kez daha tescillendi. Üniversite, adalet sistemine yeni dahil edilen bir kavram olan uzlaştırmacılık konusunda Türkiye genelinde eğitim vermeye yetkili kılındı.

BAKANLIK YETKİSİ

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Uzlaştırma Yönetmeliği gereğince Adalet Bakanlığı’ndan alınan yetki kapsamında üniversitenin Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörlüğü İstanbul, Bursa, İzmir, Afyon ve Samsun’da eğitimlere başladı. 48 saat süren eğitim programı, yakın bir zaman diliminde talep edilen diğer
illerde de yapılacak.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda 6763 sayılı kanunun 34. maddesinde yapılan değişiklikle uzlaştırmacıların nitelikleri, eğitimi, sınavı, eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşların nitelikleri ve eğitim kurumlarının listelerinin düzenlenmesine dair diğer hususlar Adalet Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikle düzenlendi. Yönetmeliğe göre uzlaştırmacı olarak görev alacak kişilerin, sadece belirlenen eğitim kurumlarından eğitim almaları zorunlu hale geldi.

Eğitimler için ön kayıt http://uzlastirmaci.ticaret.edu.tr/ adresinden alınıyor.

ARABULUCULUK

Adalet Bakanlığı’ndan aldığı yetki ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörlüğü, 2013’ten beri ‘Temel Arabuluculuk’ eğitimlerini yürütüyor. Dört yıldır süren programlara katılan adayların neredeyse tamamı arabuluculuk sınavlarında başarı sağladı. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Aydın ve Elazığ illerinde de arabuluculuk eğitimleri yetkisine sahip üniversite, Türkiye’nin en büyük barolarının da eğitimde öncelikle tercih ettiği kurum olarak biliniyor.

Eğitimlere ön kayıt http://arabuluculuk.ticaret.edu.tr/ adresinden yapılabiliyor.

BİLİRKİŞİLİK

3 Ağustos 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilirkişilik Yönetmeliği’yle, bilirkişilik yapacak kişilerin Bilirkişilik Temel Eğitimi almaları ve belge sahibi olmaları zorunluluğu getirildi. Yönetmeliğe göre; Bilirkişilik Temel Eğitimi’ne, beş yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler katılabiliyor. 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olmak üzere 24 saatten oluşan Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni tamamlayan katılımcılara, Katılım Belgesi veriliyor. Belge sahibi olan kişiler, bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabiliyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörlüğü, Bilirkişilik Temel Eğitimini, İstanbul ve Bursa’da veriyor.

Eğitimlere http://bilirkisilik.ticaret.edu.tr/ adresinden ön kayıt yaptırılabiliyor.