ITO Ticaret logo

Otomotivde küresel bir ihtiyaç bulmalıyız

Otomotiv sektörünün duayenlerinden Jan Nahum, “Bizim artık başkasının yapmadığını yapmaya ihtiyacımız var” diyerek, yerli üretimde özgün bir araç tasarlanması gerektiğini söyledi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Aralık 2017 Çarşamba
AA + -

Otomotiv sektörünün duayen isimlerinden Kıraça Holding Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nahum, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Sanayi Politikaları ve Kalkınma Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘Yerli Otomobil Neden Gerekli’ başlıklı seminere konuşmacı olarak katıldı. Nahum konuşmasında, Türkiye’nin otomotiv sanayinin gelişimine ilişkin tarihi süreci anlatarak, dinleyicilere yerli otomobile neden ihtiyaç duyulduğu sorusunun cevabını verdi.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 80’Dİ

Türkiye’de 1960’lı yıllarda otomotiv sanayinin tohumlarının atıldığını anımsatan Nahum, 1970’lerin yan sanayi oluşması, 1980’lerin ise ekonomik ölçeği yakalama dönemi olduğunu kaydetti. Nahum, 1980’lerde sektörde yerlilik oranının yüzde 80’lere kadar çıktığını belirterek, o dönemde uygulanan milli politikanın yerli sanayinin gelişmesine fırsat sunduğunu, yerli sanayinin kapasitesini artırması için her türlü teşviğin verildiğini aktardı. 1990’lı yılların başında otomotiv sanayinin büyük oranda el değiştirdiğine dikkati çeken Nahum, o dönemde yabancı firmaların etkisinin arttığını dile getirdi.

Nahum, sektörün bugünlere gelmesinde işçilerin, teknisyenlerin, mühendislerin ve teknokratların büyük mücadeleler verdiğini vurguladı.

ÖZGÜN ARAÇ TASARLARSAK…

Konuşmasına, “Türkiye olarak, otomotiv sektöründe dünyada tatmin edilmemiş küresel bir ihtiyacı bulmalıyız” cümlesiyle devam eden Nahum, şunları söyledi: “Hangi konuda olursa olsun bir küresel ihtiyacı bulmamız lazım. Sonra bu ihtiyaca uygun bir konsept tasarlamamız gerekir. Bu ihtiyacı bulamazsak dünyanın bizim aracımızı alması için bir sebep yok. Özgün araç tasarlarsanız, ihtiyaçlarına cevap verirseniz, araç veya ürün satabilirsiniz. Uber gibi bir uygulama ihtiyaçlara cevap verdiği için yaygınlaştı. Kafa yapımızı değiştirmeye, fırsatları görmeye ihtiyacımız var. Bugüne kadar hep diğer markaların lisansını aldık. Lisans almak, başkasının yaptığını uygulamak demektir. Bizim artık başkasının yapmadığını yapmaya ihtiyacımız var. Otomotiv sanayimizin ihracat sınırı geldi. Bizim otomotiv sanayimizin artık bir sıçrama yapması gerekiyor. Kolay değil, bir günde çözülmez. Eksiklerimizi görmemiz gerekiyor.”

2030’A KADAR 50 MİLYON ARAÇ

Türkiye’nin ekonomik gelişmesinin otomobile olan talebi artırdığına dikkat çeken Jan Nahum, “Türkiye’nin ekonomisi büyüdükçe talep daha da artacak. Çok değil, 2030’a kadar 50 milyon araç sayısına ulaşabiliriz. Dolayısıyla yerli otomotiv endüstrisinin bu talebi karşılayacak noktaya gelmesi lazım” dedi.