ITO Ticaret logo

Lisansüstüne süre bitmeden 2 bin başvuru

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programları büyük ilgi görüyor. Bahar dönemi başvuruları için belirlenen süre henüz sona ermeden başvuru sayısı 2 bini aştı. Üniversite, lisans veya yüksek lisans eğitimini başarılı derecelerle bitiren mezunlara yüzde 100’e varan burslar veriyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2018 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de akademik alanda ses getiren bir sosyal sorumluluk projesi başlatmıştı. Lisansüstü programlarına kabul edilen öğrencilere yüzde 100’e varan eğitim desteği veren üniversitenin bahar dönemi başvuruları rekor kırdı.

16 Şubat 2018’e kadar devam edecek ve şimdiye kadar 2 bini aşan başvurulardan sonra yapılacak mülakatları başarıyla geçip kabul edilecek öğrenciler, belirlenen esaslar çerçevesinde eğitim desteklerinden faydalanabilecek. Kariyerlerine yeni bir alanda devam etmek ya da lisans eğitimi aldıkları alanı daha da geliştirmek isteyenler, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin programlarına web sitesi aracılığıyla başvurabiliyor.

TÜRKİYE’DE TEK

Üniversite bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü ile Finans Enstitüsü’nün Türkiye’de benzerleri bulunmuyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü bünyesinde altı yüksek lisans ve üç doktora programı var. Finans Enstitüsü bünyesinde açılan Sermaye Piyasası Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına katılan öğrenciler, SPK lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı da buluyor. Programdaki dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler aynı zamanda SPL’nin ilgili modüllerinden de başarılı sayılıyor. Mezunlar ayrıca sınava girmelerine gerek kalmadan, programlarını başarıyla tamamladıklarında transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı, SPL’ye başvurarak alabiliyor.

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitüde, tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki doktora ve altı yüksek lisans programı yürütülüyor.
İki enstitü de faaliyetlerini Sütlüce Yerleşkesi’nde sürdürüyor.

FEN BİLİMLERİ

Fen Bilimleri Enstitüsü ise 14 farklı programla yüksek lisans ve sekiz farklı programla doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları da Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyor. Fen Bilimleri Enstitüsü, Küçükyalı Yerleşkesi’nde bulunuyor.

SOSYAL BİLİMLER

Sosyal Bilimler Enstitüsü de 23 yüksek lisans, beş doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitü, Sütlüce ve Bursa Yerleşkeleri’nde faaliyet gösteriyor. Enstitü bünyesindeki İşletme Yüksek Lisans Programı, yeterli başvuru olması halinde Küçükyalı Yerleşkesi’nde de açılacak.

İTO VE İŞTİRAKLERİ İLE KAMUYA İNDİRİM

İstanbul Ticaret Üniversitesi, kariyer geliştirmeyi hedefleyen, lisans programlarından üstün başarıyla mezun olmuş İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri, İTO çalışanları ve üyeleri, kamu çalışanları ve Ar-Ge yapan şirketlerin çalışanları için lisansüstü öğrenim bursları da veriyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları için lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 50, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 70 oranında indirim gerçekleştirilecek. Mezuniyet not ortalaması 3.76-4.00 aralığında olanlara yüzde 100 indirim uygulanacak. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 40, 3.51-3.75 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim yapılacak.

İstanbul Ticaret Odası ve iştiraki çalışanları ve 1. dereceden yakınlarına yüksek lisans programlarında, lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 45, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 65, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 indirim uygulanıyor. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 35, 3.5-3.75 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim gerçekleştiriliyor.

Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlara, kamu kurum ve meslek odaları çalışanlarına, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren kurum çalışanlarına, üstün başarılı öğrencilere, bu kategorilerde bulunmayan ancak indirimlerden faydalanabilen kurum ve kuruluşlar ile toplu başvurularda bulunacaklara uygulanacak indirimler ve oranlarına da www.ticaret.edu.tr web sayfasından ulaşılabiliyor.

DÖRT YENİ PROGRAM

2017-2018 güz dönemi lisansüstü başvurularında 3 bin 500’e ulaşan, mülakatlar sonucu 650 öğrenciyi lisansüstü programlarına kabul eden üniversite, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde dört yeni program daha açtı. Adaylar, İşletme Mühendisliği İngilizce Yüksek Lisans Programı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, Moda ve Tekstil Tasarımı Yüksek Lisans Programı ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İngilizce Doktora Programı’na da başvuru yapabilecek. Dijital Ekonomi ve Pazarlama (tezli-tezsiz) programı da Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yeni açılan programlardan biri.

KAMPÜS DIŞINDA LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi, bazı lisansüstü programlarının derslerini Sütlüce, Küçükyalı ve Bursa Yerleşkeleri dışında da verilecek şekilde düzenledi. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yürütülen programlarından biri olan Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA), bundan böyle Teknopark İstanbul ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde oluşturulan dersliklerde de verilecek. MBA Programı ayrıca tezli ve tezsiz olarak üniversitenin Küçükyalı Yerleşkesi’nde de açılacak. Öte yandan Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren firmaların çalışanları için ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü programlarından Bilgisayar Mühendisliği (tezli), Mekatronik Mühendisliği (tezli) ve Elektronik-Haberleşme Mühendisliği (tezli) yüksek lisans programları da Teknopark İstanbul bünyesinde oluşturulan sınıflarda yapılacak.