ITO Ticaret logo

Takım arkadaşlığı ortaklığa spor tutkusu işe dönüştü

Biri İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2017 mezunu, diğeri 3. sınıf öğrencisi… Tanışmalarını sağlayan da İstanbul Ticaret Üniversitesi kadın basketbol takımı. İki girişimci ruhun bir araya gelmesi, takım arkadaşlığının ortaklığa, spor tutkusunun da işe dönüşmesini sağladı. Ezgi Duyfem Kırılmaz ve Serra Yıldızlı’nın kurdukları işte kısa sürede ulaştıkları başarı ise örnek bir hikaye…

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 01 Şubat 2018 Perşembe
AA + -

Basketbol SES; biri İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2017 mezunu, diğeri İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi iki genç kadın girişimcinin 9 Haziran 2016’da temelini attıkları başarılı bir organizasyon. Kurucuları Ezgi Duyfem Kırılmaz ve Serra Yıldızlı, İstanbul Ticaret Üniversitesi kadın basketbol takımından tanışıyor.

Takım arkadaşlığını iş ortaklığına dönüştüren ve Basketbol SES’i kurmalarına yol açan ise bir ihtiyaç: “Biz iki takım arkadaşı, akademik ve iş hayatlarımız dışında keyifle basketbol oynayabileceğimiz bir platform bulamayınca bir takım kurmaya karar verdik. İnsanların iş yaşamıyla birlikte keyifle devam edecekleri bir takım sporu aktivitesinde olmakta zorlandıklarını gördük. Bu alanda özellikle kadınlar için büyük boşluk vardı. Daha önce basketbol oynamış, özlemiş veya basketbol oynama fırsatını hiç bulamamış kadınları aynı çatı altında topladık. En büyük tutkumuz basketboldu, bunu insanlarla paylaşmak istedik. Kadınların spora devam edebilmesi için bu girişimi gerçekleştirdik.”

KISA SÜREDE BÜYÜDÜ

Basketbol SES, o kadar büyük ilgi gördü ki, bir yılda takım sayısı altıya yükseldi: “Amatör ruhluyuz ama işimizi profesyonelce devam ettiriyoruz. Ortak çatı altında, ortak dil ile kadınların basketbola doyacakları bir sistem oluşturduk. İsteyen haftada bir gün, isteyen haftada iki gün antrenman yaparak iş, okul ve özel hayatlarından çalmadan bir takımda yer alma duygusunu tadabiliyor. Basketbol SES adı altında altı ayrı takım olarak hem birbiriyle kıyasıya mücadele eden hem de birbiriyle arkadaş, dost, kız kardeş olmuş kadınlardan bahsediyoruz. 17-53 yaş aralığında, tüm meslek gruplarından gelen, farklı hikâyeleri olan kadınlarla birlikte olmaktan mutluyuz.”

ÖZEL LİG KURDULAR

Basketbol SES çatısı altında Basketbol SES Atlas, Basketbol SES Mavi, Basketbol SES Orion, Basketbol SES Vega, Basketbol SES Sarı, Basketbol SES Beykoz faaliyet gösteriyor.
Ve kısa sürede bu kadar büyüyen bir girişim beraberinde yeni fikri de geliştirmiş: SES Kadın Basketbol Ligi. Bu yılın ocak ve mayıs arasında faaliyet gösterecek ligi, Basketbol SES kurucuları Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı anlatıyor: “SES Kadın Basketbol Ligi, adı SES olsa da Basketbol SES takımlarına özel bir lig değil. Profesyonel hakemlerle maçların yönetildiği, amatör ruhlu fakat profesyonelce hazırlanmış ve devam etmesi planlanan bir lig. İlklerden olmak önemli ama aynı zamanda zor. Üstesinden geleceğiz. Yeni bir oluşum olduğu için her daim eksiklikler olacak. Önemli olan, hemcinslerimize layık güzel organizasyonlara imza atmak. Her adımımızın bir öncekinden daha iyi ve daha sağlam olması için çok çalışıyoruz. Bu ligde bu sezon Basketbol SES takımlarının yanı sıra Dinamo Spor Kulübü ile Allso Academy de yer alacak. Takımlara, kadınlara sağlıklı ve keyifli bir lig diliyoruz.”

HOBİMİZİ İŞE ÇEVİRDİK

Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı, kurdukları işin kısa sürede büyümesinden dolayı mutlu. Ama asıl mutlulukları, çok sevdikleri bir alanda iş kurup başarıya ulaşmış olmaları: “Hobilerini işe çevirmek, herkesin hayali. Biz cesaret ettik. Çünkü biz birlikte zaten çokça maçı, çokça sınavı geçmiştik. Hem üniversite hayatımızda paylaştıklarımız hem aynı formayı terletmemiz bize çok şey kattı.”

İki genç girişimcinin kısa sürede başarıya ulaşmasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin de büyük payı olmuş: “Üniversitemizdeki girişimcilik konferanslarını, toplantılarını takip ettik.
İş hayatının önde gelenlerini dinledik. Üniversitedeki spor müdürlerimizin, hocalarımızın peşini bırakmadık, onlardan hep bir şeyler öğrenmeye çalıştık.
Sağ olsunlar, bize çok şey kattılar .”

BASKETBOL SES NE YAPIYOR?

Basketbol SES, aktif olarak basketbol oynamaya devam etmek isteyen yetişkin kadınlara yönelik basketbol takımları oluşturdu. Aynı zamanda onlarca profesyonel/amatör basketbol oyuncusu ile bütünsel performans geliştirme antrenmanları yapıyor. Basketbol dışındaki branşlarda spora devam eden sporcu ailelerine ve antrenörlere danışmanlık yapıyor.

Ezgi Duyfem Kırılmaz

1989 İzmir Karşıyaka doğumlu. Psikoloji Bölümü 2017 mezunu. Üniversite takımının eski kaptanı. Uygulamalı Spor Psikolojisi sertifikası var. C Kademe Kıdemli Basketbol Antrenörlüğü Belgesi’ne sahip. Basketbol hayatına İzmir’de başladı, 14 yaşında Beşiktaş’a transfer oldu ve İstanbul’a yerleşti. Beşiktaş’tan sonra Bakırköy Spor Kulübü’nde oynadı. Eğitim hayatına ağırlık verme kararı alınca profesyonel basketbolu bıraktı. Ancak üniversite takımında oynamaya devam etti. 2007’den bu yana basketbol antrenörlüğü yapıyor. Beş yıldır, basketbol oyuncularına, temel basketbol eğitimleri ve spor danışmanlığı veriyor. Basketbol dışı branşlarda spor hayatına devam eden sporcularla spor psikolojisi çalışmaları yapıyor.

Serra Yıldızlı

Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi olan Serra Yıldızlı, 1995 İstanbul doğumlu. Basketbola Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başladı ve dokuz sene oynadı. Minik, Küçük, Yıldız ve Genç Takımlar olmak üzere dört kategoride görev aldı. Ardında DSİ Spor Kulübü’ne transfer oldu. Halen üniversitenin basketbol takımında oynuyor. Akademik hayatı ve basketbol hayatı beraber gitse de üniversite süresince profesyonel basketbola ara verdi.