ITO Ticaret logo

Uluslararası hukukçular yetişiyor

Güçlü öğretim kadrosuyla dikkat çeken İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi, uluslararası alanda hukuk mücadelesi verebilecek hukukçular yetiştiriyor. Fakültede eğitim, sanal mahkeme salonunda uygulamalı olarak gerçekleştiriliyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Mart 2018 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, çağın gereklerine uygun müfredatı ve güçlü öğretim kadrosuyla öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunuyor. Uluslararası hukukçular yetiştiren Hukuk Fakültesi, üniversitenin en fazla ilgi gören fakültelerinden biri. Güçlü akademik kadrosuyla dikkat çeken fakülte, 2001-2002 eğitim-öğretim döneminde faaliyete başladı.

Vakıf üniversitelerinin ortaya çıkışı dikkate alındığında 17 yıllık köklü geçmişi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni en fazla tercih edilenler listesinde öne çıkarıyor. Fakültede 9’u profesör doktor olmak üzere 18 öğretim elemanı, geleceğin hukukçularını yetiştiriyor.

PRATİĞE DÖNÜŞÜYOR

Üniversite, uygulamalı öğretime sadece mühendislik bilimlerinde değil, sosyal bilimlerde de önem veriyor. Nitekim Hukuk Fakültesi bünyesinde kurulan ‘sanal mahkeme salonu’ ile hukuk öğreniminde teori, uygulamayla birleşiyor. Hukuk öğrencileri, mahkeme olarak düzenlenen derslikte, gerçek mahkemede yaşananları canlandırarak mezuniyet sonrasına hazırlanıyor. Öğrencilerin özellikle uygulamada sık karşılaşacakları Anayasa Yargısı, Medeni Usul Hukuku, Ceza Usul Hukuku, İdari Yargılama Hukuku, İnfaz Hukuku ve Hukuka Giriş gibi bazı derslerin pratik çalışmaları, sanal mahkeme salonunda yapılıyor.

CÜBBELERLE CANLANDIRMA

Öğrencilere öncelikle gerçek bir duruşma salonu şeklinde tasarlanan sanal mahkeme salonu fiziki olarak tanıtılıyor. Duruşma usulü, duruşmaların yürütülmesi gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor. Dersin içeriğine göre duruşmada yer alan konular hakkında hukuki bilgiler aktarıldıktan sonra soru-cevap, vakıa çözümü, mahkeme karar analizleri gibi pratik çalışmalar yapılıyor. Öğrenciler çalışmanın içeriğine göre hakim, savcı veya avukat cübbelerini giyerek adeta gerçek bir duruşmayı canlandırma fırsatı buluyor.

İNGİLİZCE HAZIRLIK

Hukuk Fakültesi’nde öğretim dili Türkçe. Ancak dileyen öğrenciler, üniversitenin İngilizce Hazırlık Okulu’nda bir yıl İngilizce eğitimi alabiliyor. Fakültede ayrıca zorunlu genel İngilizce dersi de var. Bunun yanı sıra öğrenciler, ileri düzey İngilizce ve mesleki İngilizce derslerini de seçebiliyor.

TAM DONANIMLI GENÇ HUKUKÇULAR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kayıhan İçel, öğrencilerinin teorik ve uygulama bilgisine sahip, gerektiğinde uluslararası boyutlarda hukuk mücadelesi verebilecek hukukçular olarak yetişmelerini hedeflediklerini belirtti. İçel, “Fakültenin müfredatında hukuk formasyonu için zorunlu derslerden başka, genç hukukçuların Avrupa Birliği Hukuku ve Uluslararası Hukuk’ta tam donanımlı olmalarını sağlayacak dersler mevcut” dedi.

Fakülte bünyesinde düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyum, panel, konferans ve seminerlere öğrenci katılımlarının da teşvik edildiğini vurgulayan İçel, “Öğrencilerin bu sayede hukuk alanındaki güncel gelişmeleri izlemelerine olanak sunuluyor. Diğer yandan, öğrenci kulüpleri ve çeşitli yarışmalar başta olmak üzere üniversitenin destek verdiği pek çok sosyal ve kültürel etkinlik alanı, gençlerin kendilerini geliştirmelerine fırsat tanıyor” diye konuştu.

BİLİMSEL YAYINLARIMIZLA TANINIYORUZ

Prof. Dr. Kayıhan İçel, hukuk fakültelerindeki eğitim ve öğretimin ana konusunun, insan hak ve özgürlüklerini evrensel boyutlarda araştırma, inceleme ve bu özgürlüklerin düzenlenmesindeki sınırları öğretmek olduğunun altını çizdi. İçel, şunları söyledi: “Bu süreç, kamusal alandan bireysel alana kadar bir yol izler. Bu nedenle hukuk fakültelerindeki öğretim, kamu hukuku-özel hukuk ayırımı çerçevesinde gerçekleştirilir. Ancak yükseköğretimin diğer bazı dallarından farklı olarak lisans düzeyinde hukuk eğitimi alan bir kişi, ayırım olmadan kamu hukuku ve özel hukuk kapsamındaki tüm hukuk dallarını birlikte öğrenir. Öğretim üyelerimiz, öğretim görevlerinin yanı sıra bilimsel alandaki yayınlarıyla da tanınıyor. Hukuk Fakültemiz, bir yandan ulusal ve uluslararası düzeyde donanımlı hukukçu yetiştirirken, diğer yandan inceleme ve araştırmaları ile hukukumuzun gelişmesine katkıda bulunuyor.”