ITO Ticaret logo

Havacılık eğitiminde TİCARET farkı

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Havacılık Yönetimi Bölümü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ‘tehlikeli maddelerin havayoluyla taşınması (DGR) konusunda eğitim kuruluşu’ olarak yetkilendirildi. Bu sayede bölüm öğrencileri, havacılık sektöründe büyük önem verilen DGR sertifikasıyla mezun oluyor. Sertifikalar, uluslararası geçerliliğe de sahip.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Nisan 2018 Perşembe
AA + -

Hava trafiğinde ve yolcu sayısındaki artış, hava ulaştırma sektörüne olan ilgiyi ve talebi de beraberinde getirdi. Hava ulaştırma sektörü, bu gelişmelere paralel nitelikli insan gücüne daha çok ihtiyaç duymaya başladı. Sektöre insan kaynağı yetiştiren lisans programlarının da yeni ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda şekillenmesi gerekliliği otaya çıktı.

BAKANLIK’TAN YETKİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Havacılık Yönetimi Bölümü, ‘Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Taşınması (DGR) Hususunda Eğitim Kuruluşu Yetkilendirmesi’ aldı. Havacılık Yönetimi Bölümü bünyesinde özel olarak hazırlanan hava yoluyla taşınan tehlikeli maddeler sınıfı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denetiminden başarılı bir şekilde geçti. Bakanlık, bu denetimden sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni ‘Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Taşınması Hususunda Eğitim Kuruluşu’ olarak yetkilendirdi.

DGR SERTİFİKASI

İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılık Yönetimi Bölümü; Bakanlığın yetkilendirmesi ile ‘Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Taşınması Hususunda Eğitim’ verebiliyor. Söz konusu sertifikasyon programına havacılık sektörü büyük önem veriyor. Havacılık Yönetimi Bölümü öğrencileri DGR sertifikasına ayrıca bir ücret ödemeden sahip olabiliyor. Sertifikalar, ICAO ve IATA çerçevesinde uluslararası geçerliliğe de sahip. Havacılık Yönetimi Bölümü, denetimden başarıyla geçen DGR sınıfı ve DGR eğitim yetkilendirmesi ile diğer üniversitelerin benzer bölümleri arasında öne çıkıyor. Bölüm mezunları sivil havacılık alanında harekat, havayolu yönetimi, bilet satış ve rezervasyonunda kolaylıkla iş bulabiliyor.

SEKTÖRLE İÇ İÇE

Havacılık Yönetimi Bölümü, sektörle sıkı bir işbirliği yürütüyor. Staj aşamasına gelen öğrencilerin işletme seçimleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Kariyer Merkezi de havacılıkla ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak öğrencilerin staj düzenlemelerini gerçekleştiriyor. Bölüm, THY, TGS, TAV, Çelebi gibi kurumlarla da ilişki içinde. Bölüm öğrencileri bu kurumlarda halen staj yapmaya devam ediyor.

SİVİL HAVACILIK ZİRVESİ

Üniversitenin Sivil Havacılık Öğrenci Topluluğu tarafından her yıl düzenlenen ‘Sivil Havacılık Zirvesi’, Türkiye’nin bu alandaki en önemli organizasyonu olarak biliniyor. Zirve, her yıl binlerce öğrenciyi sektörün profesyonelleriyle buluşturuyor.