ITO Ticaret logo

İş dünyasına açılan pencere: KAMER

İTO’nun bir kuruluşu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, iş dünyasının yönetici ihtiyacı ile gençlerin kariyer hayallerini buluşturuyor. Üniversitenin Kariyer Merkezi (KAMER), iş dünyası ile öğrenciler arasında köprüler kuruyor. Merkez, öğrenci ve mezunlarına kariyer planlama konusunda yol haritası çiziyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Haziran 2018 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Merkezi (KAMER), kariyer yolculuğuna başlayacak öğrencileri, bilgi ekonomilerine geçişle birlikte iş dünyasında artan rekabet koşullarının gerektirdiği nitelikli istihdam ihtiyacına uygun olarak hazırlıyor. Bunun için öğrencilere ve mezunlara yönelik çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleniyor. Böylece öğrenci daha okurken, karşısına çıkacak seçenekleri önceden tanıyor, gelecek hedeflerini netleştiriyor ve farkındalığı yüksek bir birey haline geliyor. Kariyer Merkezi, öğrencileri sevebilecekleri, bilgi ve yeteneklerini kullanarak kendilerini geliştirebilecekleri bir işe hazırlamak ve profesyonel dünyaya rahat geçiş yapmalarını sağlamak için verdiği rehberlik hizmetleri ile de göz dolduruyor. Nitekim 2017 Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda, KAMER’in öğrencilere sağladığı ayrıcalıklı hizmetler nedeniyle İstanbul Ticaret Üniversitesi, en yüksek notu (A+) aldı.

KARİYER DANIŞMANLIĞI

Kariyer Merkezi’nin sunduğu hizmetlerden biri, kariyer danışmanlığı. Kariyer yolculuğunu nasıl şekillendireceğini ya da hayatının en büyük tutkusunun ne olduğunu henüz bilemeyen, üniversiteye yeni başlamış ya da bitirmek üzere olan öğrenciler, kariyer danışmanlarıyla birebir görüşebiliyor. Görüşme süresince danışman, öğrenciye ihtiyacına yönelik bilgi veriyor. Konular genellikle kendini tanıma, değerlendirme ve kariyer gelişimi, farklı kariyer alanları, endüstriler ve çalışma kolları, CV ve ön yazı yazma gibi becerilerin geliştirilmesi, staj olanakları bulmak için izlenecek yollar, kişisel istek, bilgi, beceri ve planlara göre iş bulma stratejileri ile prova mülakatlardan oluşuyor.

TERCİH ENVANTERİ

Kariyer Merkezi, mesleki tercih envanteri ile de öğrenci ve mezunlarına, kariyer planlama konusunda yol haritası çiziyor. Öğrencilerin kişilik özelliklerini değerlendirerek, ilgi alanlarını ve tercih edebilecekleri meslek gruplarını belirlemelerinde yardımcı oluyor. Kariyer Merkezi’nin mesleki tercih envanteri, İŞKUR tarafından da akredite edilmiş durumda. Ayrıca İŞKUR ile Kariyer Merkezi birlikte öğrenci ve mezunlara yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti de sunuyor.

GİRİŞİMCİ KOÇLUĞU

KAMER’in öğrencilere yönelik en iddialı projelerinden biri de Girişimci Koçluğu Projesi. Proje kapsamında İstanbul Ticaret Odası komite üyeleri ile öğrenciler bir araya getiriliyor. Komite üyeleri; tecrübe, yetenek ve birikimlerini öğrencilere aktarıyor. Öğrenciler, proje sayesinde eğitim hayatlarında iş dünyasını yakından tanıyor, staj ve iş imkanı da bulabiliyor. Proje kapsamında komite üyesi iş adamları ile öğrenciler belirli periyodlarla toplantılar düzenliyor. Bu toplantılar bazen üniversite yerleşkelerinde, bazen de komite üyesi iş adamlarının firmalarında gerçekleştiriliyor.

İHRACATA İLK ADIM

Kariyer Merkezi, İstanbul Ticaret Odası tarafından firmaları ihracata teşvik amacıyla yürütülen İhracata İlk Adım Programı’na, ihracat alanında kariyer hedefleyen öğrencileri de dahil ediyor. Öğrenciler, İstanbul Ticaret Odası tarafından belirlenen profesyonel danışmanlar eşliğinde, İstanbul’da bulunan birçok firmayı ziyaret ederek onların da ihracata teşvik edilmesi programlarına katılımlarını sağlıyor. Projeye katılan öğrencilere sertifika da veriliyor.

İTO FUAR TAKIMI

İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu yurtdışı fuarlarda tanıtım çalışmalarına, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri de Kariyer Merkezi aracılığıyla katılabiliyor. Bu sayede öğrenciler, iş dünyası ile kolaylıkla irtibat kurabiliyor.

TECRÜBELER İLK ELDEN AKTARILIYOR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Merkezi aracılığıyla yürütülen çok önemli programlardan biri Meclis-i Muhabbet Toplantıları.
Her ay İstanbul Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan organizasyonda, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi iş adamlarıyla öğrenciler ve mezunlar bir araya geliyor. Bu sayede öğrenciler ve mezunlar, iş adamlarının firmalarını yakından tanıma fırsatı elde ediyor. Kariyer Merkezi, öğrencilerin üniversitede edindikleri akademik bilgilerin, iş dünyasındaki pratik uygulamalarını görebilmeleri için iş dünyası gezileri de düzenliyor. Öğrenciler firmaları ziyaret ederek, sektörler hakkında detaylı bilgi edinebiliyor. Kariyer Merkezi’nin her yıl düzenli olarak organize ettiği etkinliklerden biri de kariyer etkinlikleri. Sütlüce ve Küçükyalı yerleşkelerinde düzenlenen etkinliklere ulusal ve uluslararası öncü firmalar katılıyor.
Bu etkinliklerde öğrenciler katılımcı firmaların yetkilileriyle tanışma imkanı buluyor, kariyer olanakları hakkında bilgi sahibi oluyor.

KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN EĞİTİM PROGRAMLARI

Kariyer Merkezi, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerini desteklemek amacıyla alanında uzman profesyoneller ve eğitimcilerin katıldığı eğitim programları da düzenliyor. Müşteri İlişkileri (CRM), C++ Programlama, Adobe CS6 Tasarım, Diksiyon, 3Ds Max 2011, Android App Development, Etkili Sunum ve İletişim Teknikleri, İşaret Dili, Psikodrama, CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri eğitimleri; öğrencilere yönelik düzenlenen eğitimlerden sadece birkaçı. KAMER, yıl boyunca insan kaynakları seminerleri de düzenledi. 2017-2018 öğretim yılında eğitimlerin daha da çeşitlendirilmesi için hazırlıklar devam ediyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN STAJYER KONTENJANI

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri, Kariyer Merkezi aracılığıyla staj imkanına da kavuşuyor. Üniversitenin bölümlerinin çoğunda staj yapmak zorunlu. Zorunlu stajı olmayan öğrenciler ise staj dersini seçerek, staj imkanlarından faydalanabiliyor. Kariyer Merkezi, İTO başta olmak üzere irtibatta olduğu çok sayıda firma ile doğrudan temas kurarak, öğrenciler için stajyer kontenjanı alıyor. Firmaların stajyer talepleri Kariyer Merkezi’nin web sitesinde duyuruluyor. Kariyer Merkezi, öğrenci ve mezunlara doğrudan istihdam olanakları da sağlıyor. Merkez, irtibatta olduğu kurumsal firmaların ihtiyaç duydukları nitelikli çalışanlara ulaşabilmeleri için iş ilanlarını üniversitenin web sitesinde yayınlıyor. İstihdam çalışmaları; mezunlar için tam zamanlı, öğrenimine devam eden öğrenciler için ise yarı zamanlı olarak yürütülüyor.
Kariyer Merkezi’nin istihdam faaliyetlerinden sadece İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri ve mezunları yararlanabiliyor.