ITO Ticaret logo

Lisansüstü için güz fırsatı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü programlarına güz dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı. Üniversite lisans veya yüksek lisans eğitimlerini başarılı derecelerle bitiren mezunlara yüzde 100’e varan burslar veriyor. İTO ve iştirakleri ile kamuya da indirimler uygulanıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 06 Haziran 2018 Çarşamba
AA + -

Kamu yararına faaliyet gösteren dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) bir kuruluşu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de akademik alanda ses getirecek bir sosyal sorumluluk projesini de yürütüyor. Lisansüstü programlarına kabul edilen öğrencilere yüzde 100’e varan değişik oranlarda eğitim desteği veren üniversite, 2018-2019 güz dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı. Başvurulardan sonra yapılacak mülakatları başarıyla geçip kabul edilecek öğrenciler, belirlenen esaslar çerçevesinde eğitim desteklerinden faydalanabilecek. Kariyerlerine yeni bir alanda devam etmek ya da lisans eğitimi aldıkları alanı daha da geliştirmek isteyenler, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programlarına web sitesi aracılığıyla online başvurabiliyor.

ENSTİTÜLER TÜRKİYE’DE TEK

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarını, iş dünyasının beklentileri ve global gelişmeler ile ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiriyor. Üniversite bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü ile Finans Enstitüsü’nün Türkiye’de benzerleri bulunmuyor.

FİNANS ENSTİTÜSÜ

Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü bünyesinde yedi yüksek lisans ve üç doktora programı var. Finans Enstitüsü bünyesinde açılan Sermaye Piyasası Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına katılan öğrenciler SPK lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı da buluyor. Program içerisinde yer alan dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler aynı zamanda SPL’nin ilgili modüllerinden de başarılı sayılıyor. Mezunlar ayrıca sınava girmelerine gerek kalmadan, programlarını başarıyla tamamladıklarında transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı, SPL’ye başvurarak alabiliyor.

DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki doktora ve altı yüksek lisans programı yürütülüyor. İki enstitü de faaliyetlerini Sütlüce Yerleşkesi’nde sürdürüyor.

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ise 16 farklı programla yüksek lisans ve 9 farklı programla doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları da Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyor.
Fen Bilimleri Enstitüsü Küçükyalı Yerleşkesi’nde bulunuyor.

SOSYAL BİLİMLER

Sosyal Bilimler Enstitüsü, 25 yüksek lisans, 6 doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitü Sütlüce ve Bursa yerleşkelerinde faaliyet gösteriyor. Enstitü bünyesindeki İşletme yüksek lisans programı, Küçükyalı Yerleşkesi’nde de açılıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, bazı lisansüstü programlarının derslerini Sütlüce, Küçükyalı ve Bursa yerleşkeleri dışında da veriyor. Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA), Teknopark İstanbul ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde yer alan firmaların çalışanlarına yönelik oluşturulan dersliklerde işleniyor.

YENİ PROGRAMLAR AÇILDI

2018-2019 öğretim döneminde İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarına yenileri de eklendi. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde uzaktan eğitim verecek olan Muhasebe ve Denetim (tezli-tezsiz), İşletme Analitiği (tezli-tezsiz), Küçükyalı Yerleşkesi’nde İşletme (tezli-tezsiz) yüksek lisans ve İngilizce İşletme doktora programları güz döneminde öğrenci kabul edecek. Finans Enstitüsü’nde ise Finansal Hizmetler Pazarlaması (tezsiz) programı da öğrenci alımı yapacak.

REKOR KAYIT TALEBİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programları, 2017-2018 öğretim yılında da büyük ilgi gördü.
Programlara 2017-2018 döneminde 5 binden fazla başvuru geldi. Mülakatlar sonucu kabul edilen adaylardan bin 72 yeni öğrenci ise programlara kayıt yaptırdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, en çok lisansüstü öğrencisi olan ilk 10 vakıf üniversitesi arasında bulunuyor.

İTO VE İŞTİRAKLERİ İLE KAMUYA İNDİRİM

Kariyer geliştirmeyi hedefleyen, lisans programlarından üstün başarıyla mezun olan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri, İTO çalışanları ve üyeleri, kamu çalışanları ve Ar-Ge yapan şirketlerin çalışanları lisansüstü öğrenim bursundan faydalanabiliyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları için lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 50, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 70 oranında indirim gerçekleştirilecek. Mezuniyet not ortalaması 3.76-4.00 aralığında olanlara iyüzde 100 indirim uygulanacak. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 40, 3.51-3.75 aralığında olanlar için yüzde 60, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim yapılacak.

İTO’YA ÖZEL İNDİRİM

İstanbul Ticaret Odası ve iştiraki çalışanları ile 1. dereceden yakınlarına yüksek lisans programlarında, lisans mezuniyet genel not ortalaması 2.00-2.50 aralığında olanlar için yüzde 45, 2.51-3.00 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.01-3.75 aralığında olanlar için yüzde 65, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 indirim uygulanıyor. Doktora programlarında ise yüksek lisans genel not ortalaması 3.25-3.50 aralığında olanlar için yüzde 35, 3.5-3.75 aralığında olanlar için yüzde 55, 3.76-4.00 aralığında olanlar için yüzde 100 oranında indirim gerçekleştiriliyor.

Tüm bakanlıklar ve bağlı kuruluşlara, kamu kurum ve meslek odaları çalışanlarına, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren kurum çalışanlarına, üstün başarılı öğrencilere, bu kategorilerde bulunmayan ancak indirimlerden faydalanabilen kurum ve kuruluşlar ile toplu başvurularda bulunacaklara uygulanacak indirimler ve oranlarına da İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin www.ticaret.edu.tr web sayfasından ulaşılabiliyor.