Dil eğitiminde uluslararası kalite

İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, artık öğrencilerine Pearson Assured sertifikasına sahip olma imkanını da sunuyor. Bu sertifika, kariyerlerine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba
AA + -

İngilizce eğitimi alanında kalite akreditasyonu veren dünyadaki üç önemli kuruluştan biri olan İngiliz Pearson Assured akreditasyonu ile kalitesini uluslararası anlamda da belgeleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, her yıl düzenli olarak yürüttüğü kalitenin planlanması, kontrolü ve geliştirilmesi uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. İngilizce Hazırlık Okulu, İngilizce eğitim programını oluşturan tüm bileşenlerin kalite anlamında sürekli ve sürdürülebilir olarak geliştirilmesi için tüm paydaşlarının da geribildirimlerinden sistematik bir şekilde yararlanarak bugünden geleceğin dil okulunu inşa etme konusunda yoğun çalışmalar yürütüyor.

PEARSON ASSURED SERTİFİKASI

İngilizce Hazırlık Okulu öğrencileri programı başarıyla tamamladıklarında artık Pearson Assured sertifikasına da sahip olabiliyor. Pearson Assured sertifikası, öğrencilerin başarıyla bitirdikleri programın ‘Pearson Assured’ tarafından akredite edilmiş, dolayısıyla da kalite güvencesi sağlanmış bir program olduğunu ispatlıyor. Bu sertifika, öğrencilerin elde ettikleri dilsel yeterliliklerin akademik ve mesleki olarak daha büyük bir geçerliliğe sahip olduğu anlamına da geliyor.

Pearson, dünya çapında binden fazla kurum ile birlikte çalışıyor.
Özellikle İngiltere, ABD, Avrupa ve Orta Doğu’da birçok kurum ve kuruluş ile çalışmalar yürütüyor. Dolayısıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin kazandıkları sertifikalar, söz konusu bölgelerde kariyerlerine devam etmelerine de çok önemli destek sağlıyor.

Dijital eğitimle daha kolay bir öğrenme ortamı
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, 2017-2018 akademik yılında, öğrencilerinin çok daha zengin bir dil öğrenme ortamında İngilizce öğrenebilmelerini sağlayabilmek için dijital öğrenme ortamlarını kendi programının içine daha fazla katmayı amaçlıyor.
Bu konsept adını da kendisinin koyduğu Prep 4.0 (Hazırlık Okulu 4.0) yaklaşımını uygulamaya aldı.

Prep 4.0 çerçevesinde, İngilizce eğitim programının bir parçası haline getirilen ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun kendi tasarımı olan uzaktan eğitim imkanı, program öğrencilerinin istedikleri her yerde ve zamanda dil eğitimlerine devam etmelerini sağlıyor. Bu çok özel imkan program öğrencilerine ücretsiz sunuluyor. İngilizce Hazırlık Programı bu sisteme LSS (Learning Support Systems-Öğrenme Destek Sistemleri) adını verdi. Bu sistemlerin içinde, haftanın 4 gününe yayılmış ana dili İngilizce olan öğretim görevlilerinin yer aldığı ‘Konuşma Kulübü’, öğrencilerin program öğretim görevlileri ile akademik yazı ve dilbilgisi konularındaki eksikliklerini giderebilecekleri ‘Akademik Yazı Merkezi’, her hafta öğrencilerin birebir öğretim görevlileri ile çalışabilecekleri ofis saatleri, bireysel ya da küçük gruplar halinde öğretim görevlilerinin gerek gördüğünde yapılan özel dersler (Tutorials) gibi değişik uygulamalar da var.

UZAKTAN EĞİTİM

‘PREP 4.0’ kapsamında öğrencilere sunulan en büyük yenilik, temel İngilizce Hazırlık Programı’nın tamamını pedagojik olarak destekleyen İngilizce Hazırlık Programı Uzaktan Eğitim Sistemi. İngilizce Hazırlık Programı tarafından tasarlanan ve içeriği oluşturulan bu sistemle, program öğrencileri İngilizce eğitimlerini 7 gün 24 saat istedikleri yer ve zamanda devam ettirebilme imkanına kavuşturuldu. Uzaktan eğitim sistemi ile öğrenciler hem sınıf içinde gördükleri konuları tekrar etme imkanına sahip oluyor hem de öğrenme eksiklerini bizzat kendileri tamamlayabiliyor.

EDMODO SİSTEMİ ZORUNLU

Yine ‘PREP 4.0’ yaklaşımı çerçevesinde öğrencilerle olan iletişimin mikro düzeyde, programın her sınıfında geliştirilebilmesi ve İngilizce Hazırlık Programı’nın öğrenciler için sürekli ulaşılabilir olabilmesi adına ‘EDMODO’ online öğrenme yönetim sistemi tüm program sınıflarında zorunlu hale getirildi. Öğrenciler bu sistemle organik olarak kurumla bağlantılandı. Program materyallerinin tamamının kendi öğrenme yönetim sistemleri de bulunuyor ve öğretim görevlileri ile öğrenciler bu sanal sınıf ortamları içinde de sınıf ortamından çıkmadan, sınıf içi faaliyetlerin benzerlerini yapabilme imkanına sahip oluyor. Bu sistemler üzerinden öğretim görevlileri ve öğrenciler sürekli bir iletişim ve etkileşim içinde oluyor.

SOSYAL MEDYA DA DEVREDE

İngilizce Hazırlık Programı sosyal medya kanalları, online çevresel (peripheral) öğrenme ortamları olarak daha da fazla ön plana çıkartıldı. İngilizce Hazırlık Programı resmi YouTube hesabına öğrencilerin dil öğrenme çabalarına destek olacak şekilde videolar yükleniyor ve buradan öğrencilerin ilgi duydukları alanlarda ve değişik dilsel bilgi ve beceri başlıklarında (okuma, dinleme, konuşma, yazma, dilbilgisi ya da kelime öğrenme gibi) ilave bir eğitim alabilmeleri sağlanıyor.

İngilizce Hazırlık Okulu Kordinatörü Ersoy M. Uçar, sistemin faydasını şöyle ifade ediyor: “Uzaktan eğitim sistemimiz ile öğrencilerimiz hem sınıf içinde gördükleri konuları tekrar etme ve pekiştirme imkanına sahip oluyor, hem de varsa öğrenme eksiklerini bizzat kendileri çok rahatlıkla tamamlayabiliyor.”

2018-2019 akademik yılına dönük olarak öğrencilere sunulan uzaktan eğitim potansiyelinin artırılması yönünde, İngilizce Hazırlık Okulu planlama ve tasarım çalışmalarına da hızla devam ediyor.