Örme sektörünü ‘Ters-Yüz’le İngiltere’de tanıtıyorlar

Aralarında İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Öğretim Üyesi Dr. Irmak Bayburtlu’nun da bulunduğu çoğu akademisyen, 24 tekstil ve el sanatçısı, Ters-Yüz isimli projeyle Türk örme sanayini dünyaya tanıtıyor. Alternatif örgü teknikleri kullanılarak yapılan eserlerden oluşan Ters-Yüz sergiler dizisinin bu yılki durağı İngiltere oldu.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 18 Ekim 2018 Perşembe
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Biret Tavman’ın öncülüğünde 2011 yılında başlatılan Ters-Yüz projesi, kısa sürede Türk örme sanayini dünyaya tanıtan sosyal sorumluluk projesi haline geldi.
Farklı üniversitelerden 24 akademisyen ve öğrenci ile tekstil ve el sanatçısından oluşan Ters-Yüz grubu, her yıl farklı bir ülkede; alternatif örgü teknikleri kullanarak ortaya çıkardıkları eserlerini sergiliyor.

Ters-Yüz grubu sanatçıları, tekstil sanat pratisyenlerinden oluşan ilk grup olarak biliniyor. Sanatçılar, Türkiye’deki güncel çalışmalarını tekstil ve elyaftaki yenilikleri sanatla bütünleştiriyor. Açılan ilk sergiden sonra proje uluslararası nitelik kazandı.

BU YILKİ DURAK İNGİLTERE

Alternatif örgü yaklaşımları ve teknikleri kullanan grup, 2016 yılında ‘The Loop Knitting Exhibition’ adlı bir gösteride bir araya geldi. 2017’de ‘In The Unrivelled Knitting’ sergisi, katılımcıların yaratıcı ve çığır açan uygulamalarını paylaşması için önemli bir forum oldu. Sergiler dizisinin bu yılki durağı ise İngiltere’nin Midlesbrough kentinde yer alan Teesside Üniversitesi. Üniversitenin Tasarım Bölümü öğretim üyelerinden Robert Burton’un katkılarıyla 4 Ekim 2018’de açılan sergi, 26 Ekim’e kadar gezilebilecek.

‘Golden Fleece-Argonauts’ isimli sergide grubun üyelerinden İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Irmak Bayburtlu’nun Helle’s Nest (Helle’nin Yuvası) isimli eseri de yer alıyor.

HER YIL FARKLI ÜLKEDE

Her yıl farklı ülkelerde farklı bir isimle açılan bu sergiler, Türkiye’deki örme sanatını tanıtmayı ve popülerleştirmeyi, bu alana ilgi duyan sanatçıları bir araya getirmeyi, uluslararası pratisyenler ve akademisyenler arasında işbirliği sağlamayı amaçlıyor. Grup, kumaş ve tekstil ihracatında önemli yer tutan örgü sanayi ile Türkiye’nin daha da güçlü hale gelebileceğine inanıyor.