Boyasız göçük düzeltme ustaları yetişiyor

Sürekli Eğitim Merkezi, Türkiye’de bir ilk olan ‘Boyasız Göçük Düzeltme Eğitimi’ açtı. Eğitim, teorik ve uygulamalı olarak uzman eğitmenler eşliğinde başladı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 18 Ekim 2018 Perşembe
AA + -

İklim değişiklikleriyle birlikte daha çok hayatımıza giren dolu yağışları, Türkiye’de bir eksikliği gün yüzüne çıkardı: Boyasız göçük onarımcısı.

Geçtiğimiz temmuz ayındaki dolu yağışında 200 bini aşkın aracın hasar görmesi üzerine yeterli usta olmadığından Asya, ABD ve Afrika ülkelerinden 2 bine yakın ustanın Türkiye’ye transfer edildiği tahmin ediliyor. Araçlarda oluşan hasarlar, iş hacminin ve bu alanda çalışabilecek uzman sayısının artırılmasına duyulan ihtiyacı ortaya koydu.

ÜÇ HAFTALIK EĞİTİM

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile ‘Boyasız Göçük Düzeltme Eğitimi’, teorik ve uygulamalı olarak uzman eğitmenler eşliğinde başladı. Sektördeki eksikliği gidermesi amaçlanan program, yoğun uygulama anlayışıyla yapılıyor.

Program katılımcıları, özellikle kaporta alanında bilgisi ve deneyimi olan ustalardan seçiliyor. Bir günlük teorik eğitimden sonra üç haftalık uygulama eğitimleri başlıyor. Katılımcılara araç yüzeyinin incelenmesi, hasar tespiti, iş ekipmanı, araçta oluşan sivilce ve tepelerin boyasız göçük kalemiyle onarımı gibi alanlarda eğitim veriliyor.

HASAR ÖDEMELERİNİ AZALTACAK

Araç hasarlarında boyasız göçük düzeltmenin birçok avantajı var. Bilindiği üzere, kaporta hasarlı araçların boyanarak tamir edilmesi aracın orijinalliğini bozuyor. Aracın değerinin düşmesiyle birlikte yeniden boyanan parçayla orijinal boyanın tonunun tutmaması gibi bir sorun da ortaya çıkıyor. Eğitim sayesinde yetişecek ustalar, sigorta firmalarını ciddi miktardaki hasar ödemelerinden de kurtaracak.