İNOFİNANS projesi için ilk çalıştay yapıldı

Ekonomistler Platformu tarafından yürütülen, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) ortakları arasında bulunduğu İNOFİNANS Projesi’ne start verildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

Ekonomistler Platformu tarafından yürütülen, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) ortakları arasında bulunduğu İNOFİNANS Projesi’ne start verildi.

İSTKA tarafından desteklenen proje kapsamında, girişimci-melek yatırımcı ve KOSGEB gibi girişimlere destek veren kurumlarla yaşanan finansal sorunları belirlemek amacıyla melek yatırım almış girişimcilerin de katıldığı çalıştaylar dizisi yapılıyor.

İlk çalıştayda konuşan İNOFİNANS Projesi Koordinatörü Emre Dalkılıç, projenin Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine nasıl katkı sağlayacağı hakkında bilgilendirmede bulundu. Dalkılıç, proje ile Türkiye’de yeni finansman modellerinin geliştirilmesine ve girişimcilerin finansmana erişiminin kolaylaştırılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

İNOFİNANS Projesi Danışmanı Doç. Dr. Figen Yıldırım ise son yıllarda Türkiye’de gözle görülür bir şekilde artan girişimciliğe ilginin, akademik alanda öğrencilerde de gözlendiğini belirtti. Doç.Dr. Yıldırım melek yatırım almış 10 girişimciye de, finansman konusundaki zorluklarını anlayabilmek amacıyla çeşitli sorular yöneltti.

Çalıştayda KOSGEB kredilerinin teknoloji girişimcileri için yeterli olmadığı ve devletin girişimcilerden aldığı vergi ve diğer ödemelerin ağırlığı ön plana çıktı.

KAYNAK YÖNETİMİ

İNOFİNANS: Girişimciler İçin Finansal Yenilik Modelleri ve Uygulaması başlıklı çalıştayların ikincisi BTM ev sahipliğinde gerçekleşti.

İNOFİNANS Projesi Uzaktan Eğitim Koordinatörü Yavuz Çandır, proje kapsamında verilecek eğitimler sayesinde girişimcilerin elde ettiği finansmanı yönetme kabiliyetinin de geliştirileceğini belirtti.

Çalıştay moderatörü İNOFİNANS Projesi Koordinatörü Emre Dalkılıç, Türkiye girişimcilik ekosisteminin finansman ayağında yer alan katılımcılara, girişimcilere sağlanan finansal desteklerin mevcut durumunu anlamak için çeşitli sorular yöneltti. Birinci bölümde melek yatırımcılar, melek yatırım ağları temsilcileri ve finansal kuruluş temsilcileri, ikinci bölümünde ise KOSGEB ve TTO temsilcileri yatırım yapma sürecinde yaşadıkları problemleri katılımcılar ile paylaştı.