Ticaret Üniversitesi TÜBİTAK’ın blokzincir ağında

TÜBİTAK’ın blokzincir araştırmalarına test ve geliştirme ortamı sunacağı Blokzincir Araştırma Ağı’nda İstanbul Ticaret Üniversitesi de yer alacak. ‘Ağ’da katılımcılar; ortaklaşa akademik araştırma, geliştirme, eğitim ve bilgi paylaşımı yapabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

Djital para birimi Bitcoin’in alt yapısını oluşturan blokzincir ya da uluslararası tabiriyle blockchain, son birkaç yıldır dünya gündemini sıkça meşgul ediyor. Hızlı ve güvenli olmasıyla ön plana çıkan, para akışının pek çok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışan blokzincire ilişkin Türkiye’de de çeşitli kurum ve kuruluşlar çalışmalar yürütüyor; toplantı, çalıştay ve konferanslar düzenliyor.
TÜBİTAK da, blokzincir araştırmalarına test ve geliştirme ortamı sunacağı Blokzincir Araştırma Ağı’nı (BAĞ) kurdu. İlk adım, TÜBİTAK BİLGEM çatısı altında atıldı. BAĞ’ın açılış toplantısına, blokzincir üzerine araştırma yapan üniversiteler ve Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) katıldı.

KURULUM YOL HARİTASI

Toplantıda, Blokzincir Araştırma Ağı’nın kuruluş ve çalışma ilkelerinin yanı sıra kurulum için yol haritası üzerinde çalışıldı. 2019 başında da teknik altyapı kurulum çalışmalarının tamamlanarak, BAĞ sisteminin hayata geçirilmesi kararı alındı. Toplantıya TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı, Gebze Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi mensubu akademisyenler ve TÜBİTAK B3LAB temsilcileri katıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdül Halim Zaim temsil etti.

ORTAK ARAŞTIRMALAR

Sistem, her bir üye kuruluşun belli bir donanım ve ağ altyapısı kaynağını sisteme eklemesi ile oluşturulacak. BAĞ ekosistemi, TestNet adı verilen benzerlerine nazaran tek bir teknoloji yerine birden çok teknolojinin test edilebileceği ortamlar sunmayı ve katılımcıların, bu sistemler üzerinde ortaklaşa akademik araştırma, geliştirme, eğitim ve bilgi paylaşımı yapabilmesini sağlamayı hedefliyor. Çekirdek sistem oluşturulduktan sonra konuya ilgi duyan diğer üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarının da katılımıyla genişlemeyi hedefleyen Blokzincir Araştırma Ağı, pek çok özelliği ile dünyada ilk defa uygulanacak bir sistem olarak değerlendiriliyor.

BLOKZİNCİR NEDİR?

Blokzincir (Blockchain) sistemi, tüm dünyada son zamanların en çok konuşulan konularından biri. Hızlı ve güvenli olmasıyla ön plana çıkan sistem, para akışının pek çok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışıyor. Son zamanlarda pek çok kuruluş bu teknolojiye ilgi gösteriyor. Bir blokzinciri, hesap defteri girişini ya da bir hesap hareketi kaydını temsil ediyor. Her hesap hareketi dijital olarak imzalanıyor ve kimse bu kayda müdahale edemiyor.
Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketleri güvenilir olarak varsayılıyor. Dijital hesap defterlerinin bir ağ ya da altyapı üzerinde dağıtılması, sistemin güvenliğini sağlayan asıl unsur.

Blokzincir teknolojisi bir otoriteye ve aracıya ihtiyaç duyulmadığı için hem maliyetleri düşürüyor hem de işlemleri hızlandırıyor. İşlemler pek çok farklı nokta tarafından kontrol edildiğinden sahtekarlık yapılması ihtimalini azaltıyor. Sistem, bir varlığın hangi kaynaktan çıkıp hangi kişilerin elinden geçip nereye ulaştığını takip etmek için de ideal bir platform.