Erasmus programları AB ile ilişkileri pozitif etkiliyor

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, konuk olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrencilere Erasmus + programı ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda konferans verdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Nisan 2019 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’i ağırladı. Berger, üniversitede katıldığı konferansta Erasmus + AB Türkiye ilişkilerinde son gelişmeleri anlattı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni beraberindeki heyetle ziyaret eden Berger, konferanstan önce Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ile bir süre görüştü. Görüşmeye Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Said Yazıcıoğlu ve Prof. Dr. Yücel Oğurlu da katıldı. Konferansta, Türkiye’nin ihracatının yüzde 60’ının Avrupa Birliği bölgesine gerçekleştiğine dikkat çeken Christian Berger, “150 milyar dolarlık ihracat AB bölgesine yapılıyor” dedi.

YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİ

AB-Türkiye ilişkilerinin en iyi işlediği alanlardan birinin de eğitim olduğunu vurgulayan Berger, Erasmus ve Erasmus + uygulamaları çerçevesinde Türkiye’den AB ülkeleri üniversitelerine ve AB’den de Türkiye’deki üniversitelere yüzbinlerce öğrenci hareketliliği yaşandığını söyledi. Berger, Avrupa Birliği’nin geleceği açısından bu yıl içinde yapılacak AB Parlamentosu Komisyonu seçimlerinin önemine de dikkat çekti ve “Yeni Avrupa’nın nasıl oluşacağı bu seçimlerle doğrudan ilgili” dedi.

ERASMUS+ İŞBİRLİKLERİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de Erasmus programı kapsamında birçok Avrupa ülkesi üniversitesi ile yakın işbirliği içinde olduklarını söyledi. Ekren, “Erasmus programı kapsamında bu dönem çeşitli üniversitelerden gelen öğrenci sayımız 24, bizden giden öğrenci sayısı da 48. Üniversitemizde ilk kurulan uygulama araştırma merkezlerinden biri de Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi.
Aynı şekilde komşu ve çevre ülkelerle ilişkilerimizi yönlendiren, bu çerçevede uygulama ve araştırma yapan bir de Komşu ve Çevre Ülkeler Uygulama ve Araştırma Merkezimiz var. Uluslararası ilişkiler, ticaret ve finans alanlarında lisans ve lisansüstü programlarımız bulunuyor.
Komşu ve çevre ülkelerden gelen 801 uluslararası öğrencimiz, lisans ve lisansüstü eğitim programlarında eğitimlerine devam ediyor” dedi.