Perakende konferansında başarı sırları anlatıldı

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin düzenlediği Güncel Konular Perakende Konferansı’nda, perakende sektöründeki gelişmeler ele alındı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin düzenlediği Güncel Konular Perakende Konferansı’nda, perakende sektöründeki gelişmeler ele alındı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ile İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüner Şencan’ın açılış konuşmalarının ardından başlayan konferansın ilk oturumunda konuşan BİM İcra Kurulu Üyesi Talat İçöz, BİM’in başarısının arkasındaki katı prensipleri şöyle açıkladı: “Mağaza 250 metrekareden az olmayacak. Her mağazada 5 kişiden fazla çalışmayacak. Kuruluş maliyeti minimum olacak. Yüzde 70 market markalı ürün olacak. Stok devir hızı yüksek olacak ve 18 günde bitirilecek. Tüketiciye kaliteli ürünü satmak için üreticiden fiyatı BİM’e ayarlaması istenecek.”

1.2 MİLYAR YIL HARCANDI

Dijital pazarlamacı ve e-tesettür.com’un sahibi Taha Yasin Toraman ise geçen yıl dünya nüfusunun 1.2 milyar yıllık süreyi internet başında geçirdiğini söyledi. Perakendede internet pazarının her yıl yüzde 18-20 büyüdüğüne dikkat çeken Toraman, “Her genç, ürün ya da hizmetini internetten satabilir” dedi.

Karafırın’ın sahibi Orhan Karal, Türkiye’nin geleneksel gıda ürünlerinin dünyada tanınmamasının büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdi. Kivahan’ın kurucusu Özen Demircioğlu da petrolden sonra dünyada en çok kahvenin satıldığını ve yüksek dağlık kesimlerde yetişen kahvenin daha kaliteli olduğunu anlattı. Faik Sönmez’in Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez ise titiz bir terzi olan anne ve babasının perakendeye geçişte yaşadıkları sorunları ve kendisinin perakende yolculuğunda başardıklarını anlattı.

180 BİN KADINA MİKROKREDİ

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, mikrokredi sistemi hakkında bilgi verdi. Akgül, 180 bin yoksul kadına mikrokredi verdiklerini ve bunlar arasından pek çok başarılı kadın girişimci öyküsü çıktığını dile getirdi.

YILDA 15 ARAŞTIRMA

Karaca İcra Kurulu Üyesi Galip Bağcı, inciden üretilen tabakların hikayesini paylaştı ve antropologlarla 250 kişi üzerinde etnografik bir araştırma yaptıklarını anlattı. Satışın 10 Altın Kuralı’nın yazarı, İnfonet Genel Müdürü Taner Özdeş ise satışta 5 sırrının olduğunu belirterek, bunları inanmak, tutku, anlamak (dinlemek), dürüstlük, samimiyet olarak sıraladı.