Kütüphanelerle çocuklar gülüyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrenci toplulukları, gelenekselleşen organizasyonlarının yanı sıra dev sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor. Girişimcilik Topluluğu ile Üretim Araştırmaları Topluluğu, bu yıl da kütüphanesi olmayan 12 okulu kütüphaneye kavuşturdu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma
AA + -

Düzenlediği organizasyonlarla adından sıkça söz ettiren İstanbul Ticaret Üniversitesi topluluklarından Girişimcilik Topluluğu, bu yıl da 6 okulu kütüphaneye kavuşturdu. Topluluğun 6 yıldır başarıyla yürüttüğü ‘Çocuklar Gülsün, Dünya Gülsün’ adlı sosyal sorumluluk projesi, bu yıl Kars, Ardahan ve Artvin’de gerçekleştirildi.

6 GÜNDE 6 OKUL

Proje kapsamında akademik danışman Doç. Dr. N.Öykü İyigün ile birlikte 9 kişilik Girişimcilik Topluluğu ekibi, 6 köy okulunu ziyaret etti. Yusufeli Pamukçular 70. Yıl İlkokulu, Darıca Ortaokulu, Ardahan Göle Çalıdere İlkokulu, Arpaçay Taşlıağıl Köyü Şehit Er Doğan Ülker İlkokulu, Digor Köyü Şenol İlkokulu ile Sarıkamış Kayalıboğaz Köyü İlkokulu’na ziyaretler kapsamında kütüphaneler kuruldu, öğrencilere kıyafet, kırtasiye, oyuncak ve kitap dağıtımları yapıldı. TİCARET’li öğrenciler çocuklarla ayrıca oyunlar oynayıp eğlenceli vakitler geçirmelerini sağladı.

DÜŞ KÜTÜPHANELERİ

Üretim Araştırmaları Kulübü’nün ‘Sosyal Sorumluluk Değil Toplumsal Zorunluluk’ sloganıyla yola çıktığı Düş Kütüphaneleri projesi sayesinde de 6 okul daha tam donanımlı kütüphaneye kavuştu. Kulüp yönetimi, Malatya ve Elazığ’da 6 okulda kütüphane kurulumunu bizzat gerçekleştirdi.

Kütüphane kurma işlemleri tamamlandıktan sonra yine bağış yoluyla Düş Kütüphaneleri tarafından toplanan kitaplar raflara dizildi ve tam teşekküllü kütüphaneler çocukların kullanımına sunuldu.

Malatya’da Pütürge İlkokulu ve Koldere İlkokul-Ortaokulu, Elazığ’da Keban Fevzi Çakmak İlkokulu, Şehit Piyade Binbaşı Zafer Kılıç İlkokulu, Yünlüce İlkokul-Ortaokulu ve Şeker İlkokulu’nun kütüphaneleri, yerel yöneticilerin katılımıyla açıldı.

44 KÜTÜPHANE KURDULAR

Üretim Araştırmaları Kulübü’nün 10 yıldır yürüttüğü Düş Kütüphaneleri projesi, bu yıl kurulanlarla birlikte Türkiye’ye toplam 44 kütüphane kazandırdı. Geçtiğimiz yıllarda Konya’da 1, Amasya’da 3, Diyarbakır’da 3, Tekirdağ’da 3, Ordu’da 4, Giresun’da 4, Şanlıurfa’da 4, Muş’ta 5, Trabzon’da 5, Mardin’de 6 olmak üzere Türkiye genelinde 38 Düş Kütüphanesi açıldı. Düş Kütüphaneleri projesi kapsamında kütüphane açılan okullarda sadece kitap bağışıyla yetinilmiyor. Rafından bilgisayarına, masasından kalemliğine kadar gerekli olan her şey Üretim Araştırmaları Kulübü tarafından karşılanıyor.