İş üretmeye hazır mimar ve tasarımcılar geliyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, uluslararası standartlardaki atölye ve laboratuvarlarında, geleceğin dünyasını şekillendirecek mimar ve tasarımcılar yetiştiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Mayıs 2019 Salı
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde okuyan öğrenciler, geleceğin dünyasını şekillendirmek için birinci sınıftan itibaren uygulamalı eğitimle tanışıyor. Fakülte bünyesinde; Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstriyel Tasarım ile Moda ve Tekstil Tasarımı bölümleri yer alıyor. Fakültenin temel öncelikleri; sosyal, çalışkan, gelişmelere ayak uydurabilen, yaratıcı, sistemli çalışan, iş dünyasında yer almaya hazır tasarımcılar, mimarlar ve iç mimarlar yetiştirmek olarak sıralanıyor.

UYGULAMALI DERSLER

Dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülen bilgisayar teknolojilerinden yararlanılarak veriliyor. Nitekim bu amaç doğrultusunda öğrenciler, okula adım attıkları ilk andan itibaren uygulamalı derslerle tanışıyor; uluslararası standartlardaki atölye ve laboratuvarlarda, icra edecekleri mesleğin inceliklerini öğreniyorlar. Öğrencilerin mezun olabilmesi için bitirme projelerinden başarılı olmaları gerekiyor.

Fakültede, öğrencilerin sanatsal, mesleki ve bilimsel ufkunu geliştirmek için sık sık ulusal ve uluslararası çalıştaylar, sergiler ve konferanslar düzenleniyor. Yurtiçi ve yurtdışı teknik araştırma gezileri de, öğrencilerin iletişim, düşünme, öğrenme ve belgeleme becerilerini kazanmalarına önemli katkılar sağlıyor.

YURTDIŞI FAKÜLTELERLE İŞBİRLİĞİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nü, 2014-2015 öğretim yılı güz döneminde açtı. Bölüm, ‘sağlamlık-işlevsellik ve estetik, mimarlık eğitimi ve pedagojisinin en önemli ilkeleridir’ sloganı ile geleceğin mimarlarını yetiştiriyor. Konusunda uzmanlaşmış, uluslararası deneyimlere sahip öğretim üyeleri ve yardımcıları ile bölümde öğretim veriliyor. Bölüm; mimarlık eğitimini, yurtdışı mimarlık okulları ile bağlantılı olarak temel teorik dersler ve seçmeli derslerin yanı sıra mimari tasarım stüdyolarından oluşan bir program üzerinden yürütülmesine de önem veriyor. Bu sayede bölüm; her çeşit binanın plan ve projelerinin hazırlanmasını ve denetlenmesini gerçekleştirecek donanımlı elemanların yetiştirildiği bir program olarak dikkat çekiyor.

ESTETİK VE BİLGİYİ BİRLEŞTİRİYORLAR

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, dört yıllık programıyla sektöre eğitilmiş yeni profesyoneller kazandırıyor. Bölümün amaçlarından biri, estetik ve bilgiyi bütünleştiren, ekonomik çözümler üretebilen, ulusal ve uluslararası düzeyde etkin iç mimarlar yetiştirmek. Bunun için bölüm; ulusal ve uluslararası çalıştaylar, sergiler ve konferanslarla öğrencilerin sanatsal, mesleki ve bilimsel açıdan ufkunu geliştirmeye odaklanıyor. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, yurtiçi ve yurtdışı teknik, kültürel ve araştırma gezileriyle öğrencilerin iletişim, düşünme, öğrenme ve belgeleme becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarıyla da öğrencilerin kültür birikimleri ve mesleki görgüleri artırılıyor. Bölümde kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülen zorunlu ve seçime bağlı dersler, çağdaş bilgisayar teknolojilerinden yararlanılarak veriliyor. Öğrenciler büro ve şantiye stajlarıyla derslerde edindikleri bilgi ve becerileri uygulama ve mesleği daha yakından tanıma olanağına sahip oluyor. Mesleki eğitimin yanı sıra öğrencilere teknoloji, üretim, yönetim ve organizasyon konularında da bilgi ve beceri
kazandırılıyor.

YENİ ÜRÜNLERİN MUCİTLERİ

Otomobilden buzdolabına, cep telefonundan kaleme kadar kullandığımız sayısız ürünün seri üretiminin arkasında endüstriyel tasarımcılar var. Endüstriyel Tasarım Bölümü, geleceğe damga vuracak ürünleri tasarlayacak bireyleri yetiştiriyor. Endüstriyel Tasarım Bölümü programının temel önceliği; gelişmelere ayak uydurabilen, yaratıcı, iş dünyasında yer almaya hazır endüstriyel tasarımcılar yetiştirmek olarak tanımlanıyor. Bölüm öğrencilerine, mesleki eğitimin yanı sıra teknoloji, üretim, yönetim, pazarlama ve organizasyon konularında da bilgi ve beceri kazandırıyor.

MODAYA YÖN VERİYORLAR

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ile de fark yaratıyor. Bölümde moda, tasarım, tekstil, deri, ayakkabı, saraciye, tekstil işletmeciliği ve tekstil pazarlama konuları yer alıyor. Öğrenciler ilk iki yılda ortak eğitim, son iki yılda moda tasarımı, tekstil, deri, ayakkabı ve saraciye ile tekstil işletmeciliği ve pazarlama konularında uzmanlaşıyor. Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, sürekli kendini yenileme ilkesi üzerine kurulu. Mesleki gezilerle ve çeşitli konferanslarla zenginleşen eğitim ve öğretimle, dünya pazarında yer alabilecek, tasarımcılar yetiştirilmesi hedefleniyor. Bölüm, ileri düzey eğitim veren dünyadaki benzer bölümlerin sahip olduğu tüm imkanları bünyesinde barındırıyor. Bölümde üç tasarım stüdyosu, bilgisayarlı tasarım laboratuvarı, üç farklı dokuma atölyesi, boya ve baskı laboratuvarı ile giyim ve defile hazırlama atölyesi bulunuyor.