Pazarlamada yeni stratejiler mobile endeksli geliştirilmeli

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü seminerler serisinde, ‘mobil çağda pazarlama’ ele alındı. Seminerde, markaların reklam ve pazarlama stratejilerini mobil teknolojileri dikkate alarak geliştirmek zorunda oldukları vurgulandı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Mayıs 2019 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü seminerler serisinin konuğu bu kez Arçelik, Beko, Grundig ve Altus markalarının Dijital Strateji ve Pazarlama Yöneticisi Metin Cherasi oldu. Seminerde, markaların dijital pazarlama sürecinde uygulamaları gereken stratejiler konuşuldu.

DESKTOPTAN MOBİLE GEÇİŞ

Dijital teknolojilerdeki hızlı gelişmelerin pazarlama ve marka yönetiminde de önemli değişikliklere neden olduğunu anlatan Metin Cherasi, “Artık teknolojik gelişmeleri takip etmek daha çok dikkat gerektiriyor. Bugün teknolojik bağımlılık yaşı 9.6’ya indi. Yaklaşık iki haftada bir önemli teknolojik değişikliklere şahit oluyoruz. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler desktop kullanımını azaltarak büyük bir hızla mobile doğru yönelmeye devam ediyor. Markalar reklam ve pazarlama stratejilerini mobil teknolojileri dikkate alarak geliştirmek zorunda” diye konuştu.

Cherasi, mobil cihazlar ve televizyon arasındaki ayrıma da dikkat çekerek, mobil cihazlarda ‘kullanıcı’ deneyimi söz konusu iken, televizyonda ‘izleyici’ deneyiminin öne çıktığını kaydetti. Cherasi, “Kullanıcı deneyimi, tüketicileri bir ürün hakkında daha fazla araştırma yapmaya teşvik ediyor. Eskiden bir ürün hakkında araştırma yapma oranı yüzde 32 iken, bugün bu oran yüzde 82’ye ulaştı” dedi.

DEĞER, DENEYİM VE EĞLENCE

Metin Cherasi, mobil pazarlamada dikkat edilmesi gereken stratejileri değer, deneyim ve eğlence kelimeleri ile formüle ettiğini vurguladı. “Dijital iletişimde tasarlanan iletiler bu üç sınıflandırma dikkate alınarak hazırlanmalı” diyen Cherasi, dijitalde başarı için bu yeni anlayışa uyum sağlanması gerektiğini belirtti.