Süper Lig’e çıktıkları ilk sene şampiyon oldular

İstanbul Ticaret Üniversitesi, voleyboldaki başarısını bu sezon şampiyonlukla taçlandırdı. Geçen yıl 1. Lig şampiyonu olarak Süper Lig’e yükselen Kadın Voleybol Takımı, bu yıl üniversite sporlarının en üst liginde de şampiyonluk kupasını kaldırdı. Erkek Basketbol Takımı da Süper Lig’e 1. Lig Türkiye ikincisi olarak yükseldi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2018-2019 Türkiye Üniversite Sporları Federasyon (TÜSF) müsabakaları sezonunu Süper Lig şampiyonluğu ile taçlandırarak kapattı. Üstelik bu başarı, Kadın Voleybol Takımı’nın TÜSF Süper Ligi’ne yükseldiği ilk senede geldi.

AVRUPA’DA TEMSİL

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı, Samsun’da yapılan TÜSF Süper Lig müsabakalarında Bahçeşehir, Özyeğin, Arel ve Nişantaşı Üniversiteleri ile aynı grupta yer aldı. Grup maçlarını grup lideri olarak tamamlayan takım, yarı finalde İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni 3-2, finalde de Aydın Üniversitesi’ni 3-2’lik setlerle mağlup ederek Türkiye şampiyonluğunu kucakladı. Kadın Voleybol Takımı, bu başarısı ile 2020 yılında yapılacak olan Üniversitelerarası Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi ve üniversiteyi temsil etmeye hak kazandı. Takımın üyesi Cansu Aydınoğulları da şampiyonanın en başarılı sporcusu seçildi.

TÜRKİYE İKİNCİSİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı da büyük bir başarıya imza attı. TÜSF 1. Lig müsabakalarını İstanbul şampiyonu olarak tamamlayan takım, Çanakkale’de yapılan Süper Lig Terfi müsabakalarına katılmaya hak kazandı. Zorlu rakiplerini başarıyla eleyerek finale yükselen sarı-siyahlı basketbolcular, finalde Namık Kemal Üniversitesi ile karşılaştı. Maçın normal süresi 84-84 berabere sonuçlandı. Uzatmalarda Namık Kemal Üniversitesi 92-87’lik skorla Türkiye şampiyonluğuna uzanırken, İstanbul Ticaret Üniversitesi de 1. Lig Türkiye ikincisi olarak Süper Lig’e yükselme hakkını elde etti.

ATLETİZMDE BRONZ

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne bir madalya haberi de Rabia Oya Tamtekin’den geldi. Tamtekin, Türkiye Üniversitelerarası Atletizm Şampiyonası’nda, üç adım atlamada Türkiye üçüncülüğü elde ederek bronz madalyanın sahibi oldu.

YÜZMEDE DEFALARCA KÜRSÜYE ÇIKTI

Yüzme Takımı, TÜSF Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda büyük başarılara imza attı. Üniversitenin milli sporcusu Duygu Özdemir, 50 metre kurbağalama, 100 metre kurbağalama ve 200 metre kurbağalamada Türkiye üçüncülüğünü, 400 metre karışıkta ise Türkiye ikinciliğini elde ederek defalarca kürsüye çıktı.
Tunay Gökçe Mutlu da 400 metre karışıkta Türkiye üçüncüsü oldu. Böylece Ticaret Üniversitesi bu branşta iki madalya birden kazandı.
Berkay Bayraktar Çalık ise Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Field Day yarışlarında 400 metre ve 800 metre erkekler kategorisinde iki altın madalya kazandı.

KARATEDE 1.813 RAKİPLE YARIŞTI

TÜSF müsabakaları dışında gurur verici bir başarı da Karate Takımı sporcusu Selva Nur Akkurt’tan geldi. Akkurt, Karate 1 A serisinde 101 ülkeden bin 813 sporcunun katıldığı uluslararası şampiyonada 50 kg kumitede üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

BİR SEZONDA 159 MADALYA

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2018-2019 sezonunda sporcularıyla defalarca gurur yaşadı. Sarı-siyahlı sporcular farklı spor dallarında, TÜSF yerel ve ulusal müsabakaları, farklı spor organizasyonları, milli takım forması ile katıldıkları uluslararası müsabakalar, Türkiye şampiyonaları ve üniversite dışında lisanslı oldukları kulüpler adına katıldıkları müsabakalar olmak üzere toplam 159 madalya elde etti. Sarı-siyahlı sporcuların boyunlarına bir sezon boyunca 67 altın, 53 gümüş ve 39 bronz madalya takıldı.