Dil eğitiminde kariyer fırsatı

İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nı başarıyla bitiren öğrenciler, uluslararası platformda tanınırlığı olan ‘Pearson Assured’ sertifikası almaya hak kazanıyor. Bu sertifika, öğrencilerin yurtdışında da kariyerlerine devam etmelerinde büyük avantaj sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

İngilizce eğitiminde kalite akreditasyonu veren dünyadaki üç önemli kuruluştan biri olan İngiliz Pearson Assured akreditasyonu ile kalitesini uluslararası alanda da belgeleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, her yıl düzenli olarak yürüttüğü kalitenin planlanması, kontrolü ve geliştirilmesi uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. İngilizce Hazırlık Programı, bu sayede yıllık akreditasyon denetiminden tam not alarak başarı ile geçti.

İngilizce Hazırlık Programı’nı başarıyla bitiren tüm öğrenciler, uluslararası platformda tanınırlığı olan ‘Pearson Assured’ sertifikası almaya hak kazanıyor. Bu sertifika, öğrencilerin yurtdışında da kariyerlerine devam etmelerinde çok önemli destek sağlıyor.

İngilizce Hazırlık Programı, İngilizce eğitim programını oluşturan tüm bileşenlerin sürekli ve sürdürülebilir olarak geliştirilmesi için tüm paydaşlarının geribildirimlerinden sistematik bir şekilde yararlanıyor.

DÖRT KURLUK SİSTEM

İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, 2019-2020 akademik yılında da dört kurluk modüler sistemle öğrencilerin İngilizce’ye hakim olmalarını hedefliyor. Sistem A1 başlangıç seviyesinden başlayıp B2 seviyesinde tamamlanıyor. A1+A2 kuru haftada 20 saatlik eğitimle 16 hafta sürüyor. Kurda genel ve genel akademik İngilizce eğitimi veriliyor. 8 hafta ve haftada 20 saat olarak verilen A2 kurunda da genel akademik İngilizce eğitimine devam ediliyor. 8 haftalık ve haftada 20 saat süren B1 kurunda ise öğrenciler akademik İngilizce eğitimi alıyor. Dördüncü kur olan 8 haftalık ve haftada 20 saatlik B2 kurunda ise akademik İngilizce’nin yanı sıra öğrenciler mesleki İngilizce’ye de hakim oluyor. Müfredat düzenlemesi A1 kurundan başlayarak çıkış hedeflerine ulaşmayı sağlayacak biçimde yapıldı. Çıkış hedeflerine uygun olan modelde, kullanılan materyaller kadar ek çalışmalar da müfredata uyumlu.

OFİS SAATLERİ

İngilizce Hazırlık Programı, dil öğrenme çabalarına daha fazla destek olabilmek için öğretim görevlileri ile tüm öğrencilere haftada iki saat birebir görüşebilme imkanı da sunuyor. Her sınıfa iki ayrı öğretim görevlisi girdiğinden, haftada toplam dört saat öğretim görevlileri ile birebir görüşme şansı bulunuyor. ‘Office Hour’ olarak adlandırılan bu görüşme saatleri, her kurun başında öğrencilere önceden ilan ediliyor.

Dil eğitiminin bir parçası olarak öğrenciler sosyal sorumluluk projesine de katılıyor. Öğrenciler farklı konularda hazırladıkları posterleri sunarak hem İngilizcelerini geliştiriyor hem de sosyal sorumluluk konuları ile ilgili yaklaşımlarını sergiliyor. Öğrencilerin hazırladıkları posterler, fuaye alanında sergileniyor.

SOSYAL MEDYA DEVREDE

İngilizce Hazırlık Programı’nın sosyal medya kanalları, online öğrenme ortamları olarak daha fazla ön plana çıkartıldı. Instagram sayfasında günün kelimesi, soru ve cevapları, sınıf içi aktiviteler öğrencilerle düzenli olarak paylaşılıyor. 2019-2020 akademik yılında öğrencilere sunulan uzaktan eğitim potansiyelinin daha da artırılması yönünde planlama ve tasarım çalışmaları tamamlandı. Program ile binlerce makale ve videonun bulunduğu platformların kullanımı artırılacak.

KULÜP ÇALIŞMALARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, öğrencilerin İngilizce’ye tam anlamıyla hakim olabilmeleri için farklı kulüp çalışmaları da yürütecek.

TRANSLATION CLUB

Translation Club (Çeviri Kulübü) sayesinde öğrenciler, kendi bölümleri ile ilgili makalelerin çevirisini yaparak akademik anlamda gerekli terminolojinin hem kendi ana dillerinde hem İngilizce’de karşılıklarını pekiştirme imkanı bulacak. Kulüpten Level 2, Level 3 ve Level 4 öğrencileri yararlanabilecek.

CONVERSATION CLUB

İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri, Pazartesi-Perşembe günleri arasında dört gün boyunca yabancı öğretim görevlileri ile İngilizce konuşma becerilerini geliştirebilecekleri Conversation Club (Konuşma Kulübü) faaliyetlerine katılabiliyor.

SÜREKLİ İNOVASYON

İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü (V) Müge Tokman, sürekli inovasyon vizyonuyla hareket ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “İngilizce Hazırlık Programı olarak vizyonumuz; sürekli inovasyonu ve öğrencilerimizin dil öğrenme çabalarını maksimum düzeyde desteklemektir. Uluslararası standartlara uygun, tümüyle öğrenci merkezli, cesaretlendirici ve öğrencilerimizi her yönden geliştirici bir öğrenme ve öğretme ortamını sağlamak en büyük hedefimiz.”