İngilizce hazırlık programları TİCARET’te tartışıldı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’nin çeşitli illerinden 40 farklı üniversiteden 60 İngilizce öğretim görevlisine ev sahipliği yaptı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’nin çeşitli illerinden 40 farklı üniversiteden 60 İngilizce öğretim görevlisine ev sahipliği yaptı. Yüksek öğretimde İngilizce hazırlık programlarının geliştirilmesi ve uygulanması konularının tartışıldığı Course and Syllabus Design 2019 ‘The Chronicle of Higher Education’ konulu eğitim sempozyumunun ikinci modülü, Sütlüce Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumu, Cambridge University Press ve İstanbul Ticaret Üniversitesi birlikte düzenledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki İngilizce hazırlık programlarının önemine dikkat çekti.

MÜFREDAT GELİŞTİRME

Sempozyumda; müfredat geliştirme konusundaki yeni yaklaşımlar, bunların pratikte uygulanması, kuram ile uygulama arasında köprü kurulması, hedeflerin aşamalı olarak sınıflandırılması, hedef yazma ilkeleri, hedef, içerik, zamanlama, proje merkezli program yaklaşımı, programın uygulanma aşamasındaki denetleme mekanizmaları, müfredata dayalı ölçme-değerlendirme metotları, İngilizce hazırlık programlarındaki çıkış hedefleri ve profesyonel gelişim biriminin müfredata katkısı tartışıldı.

ÜÇ GÜNLÜK EĞİTİM

Öğretim görevlilerinin program geliştirmedeki görev ve sorumluluklarının artırılarak süreçteki etkinliklerinin daha verimli olması da tartışılan konulardan biri oldu. Üç günlük eğitim sadece teorik değil, tüm üniversitelerin müfredat geliştirme bilimlerinden öğretim görevlilerinin de paylaşım ve sunumları ile interaktif bir şekilde gerçekleşti. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Carol Williams ve Şenay Kaplan da eğitim programına katılanlar arasında yer aldı.