200 lise öğrencisi Model G20 Zirvesi için TİCARET’te buluştu

Cağaoğlu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Model G20 Zirvesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Düşünce ve Proje Üretim Akademisi (DÜPA) ev sahipliğinde yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen 200 öğrenci, zirvede dünya sorunlarına çözüm aradı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Haziran 2019 Cuma
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi’nde, dört gün boyunca liseli öğrencilerin aktif olarak katılıp görüşlerini dile getirdiği önemli bir zirve gerçekleşti. Üniversitenin Think Tank 20 (T20) üyesi olan Düşünce ve Proje Üretim Akademisi’nin (DÜPA) ev sahipliğinde, Cağaloğlu Anadolu Lisesi tarafından organize edilen Model G20 Zirvesi kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinden gelen yaklaşık 200 lise öğrencisi G20 simülasyonu gerçekleştirebilme imkanına sahip oldu.

ÖZEL ORGANİZASYON

Zirvenin ilk gününe İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de katıldı. Prof. Dr. Ekren, Model G20 zirvesini, ‘gençler için son derece önemli, özel bir organizasyon’ olarak tanımlayarak, “Gençlerin bu süreci simüle etmeleri ile hayal etmeleri ile önemli makamlara geldiklerinde hiç yadırgamayacakları ortamlarda daha etkili rol ve fonksiyon üstleneceklerine inanıyorum. Sorunların doğması da yaygınlaşması da küresel özellik taşıyor. Bu nedenle çözümün de küresel olması lazım” dedi.

GENÇLERDEN BEKLENTİMİZ

Gençlerden beklentilerini de sıralayan Ekren, şunları söyledi: “Üniversitelerde ve liselerde bilgi ve beceri düzeylerini artıracak bir eğitim modelini mutlaka geliştirmeliyiz. Öğrencilerden beklediğimiz ya da onlara kazandırmayı düşündüğümüz, ülkemizin rekabet edebilir konuma gelmesine destek vermeleri. Yaşadığınız topluma da katkı sağlamanız lazım. Bunu da kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak adlandırabiliriz. Üniversiteden önce böyle bir etkinliği düşünmenizi, buna hazırlıklı olmanızı, üniversite hayatınızın da çok daha verimli geçeceğinin bir işareti olarak algılıyorum.”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Uğur Yasin Asal da zirve öncesi İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin T20 Üyesi DÜPA’nın çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

GELECEĞİN BARIŞ ELÇİLERİ

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Necati Yener, dünyadaki sorunlara dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Ekonomik savaşın, terörün ve silahlı savaşın çirkin yüzünü görmeye devam ediyoruz. Terör ve savaşla birlikte ortaya çıkan mülteci krizinde uluslararası toplumun iyi bir sınav verdiğini söyleyemeyiz. Mülteciler konusunda adalet temelinde çok acil güncellemelere ihtiyaç var. Sizler, geleceğin barış elçileri olarak, gelecekte girişimci ve insancıl bir dış politika yürütmenin nasıl mümkün olduğunu göstermek için buradasınız. Bu tür etkinlikler sizlerin daha bu yaşlarda sorunlar hakkında fikirlerinizi hür bir şekilde dile getirmeniz adına büyük bir önem arz ediyor.”

MODEL G20 ZİRVESİ NEDİR?

Model G20 Zirvesi, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan uluslararası G20 Zirvesi’nin ortaöğretim öğrencileri tarafından temsil edildiği bir konferans. Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin düzenlediği konferansta farklı illerden gelen lise öğrencilerinden kurulu beş farklı ve eş zamanlı işleyen komite bulunuyor. Her komitede de 19 ülke ve Avrupa Birliği temsil ediliyor.