981 öğrenci gururla kep attı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 15. mezuniyet töreninde 981 öğrenci kep attı. Üniversitenin bugüne kadar mezun ettiği öğrenci sayısı 16 bin 500’ü aştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni; protokol, öğrenciler ve velilerden oluşan binlerce kişinin katılımıyla Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleşti. Mezuniyet törenine İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Genel Sekreteri ve üniversite Mütevelli Heyet Üyesi Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ile diğer Mütevelli Heyet Üyeleri Orhan Albayrak, Bilal Topçu, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Sait Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. İbrahim Baz, Rize Milletvekili Dr. Osman Aşkın Bak, Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, İTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri de katıldı.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE PLAKET

Mezuniyet töreninde üniversiteyi ilk üç sırada bitiren, üstün onur, onur belgesi almaya hak kazanan ve fakültelerinde dereceye giren öğrencilere plaket verildi. Okul birincisi Sabiha Öztürk, ikinciler Elmas Öztürk, Melisa Bayraktar, İrem Öztürk, Zeynep Bıyık ve üçüncü Merve Yorulmaz, plaketlerini Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren’den aldı.

Üstün onur, onur belgesi ile fakültelerinde ilk üç dereceye giren öğrencilere ise plaketlerini Mütevelli Heyet Üyeleri Orhan Albayrak ve Bilal Topçu ile Mütevelli Heyet Üyesi ve İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu verdi.

İLK ÜÇE GİRENLERE MÜJDE

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı
Öztürk Oran, ödül töreninde ilk üçe giren öğrencilere önemli bir müjde verdi. Oran, Cumhurbaşkanlığı’nın üniversiteleri ilk üç sırada bitiren öğrencilerden bir havuz oluşturduğunu açıkladı ve “Üniversitemizi ilk üçte bitiren öğrencilerimiz de bu
havuza dahil olacak. Özgeçmişlerini Cumhurbaşkanlığı’na ileteceğiz” dedi.

İRTİBATINIZI KESMEYİN

Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ise mezunlara üniversite ile bağlarını koparmamaları tavsiyesinde bulundu. Ekren, şöyle konuştu: “Arkadaşlarınızı unutmayın, hocalarınızla irtibatınızı sürdürün, mezunlar derneğine üye olun ve etkinliklerine katılın. Üniversitenizle iletişiminizi de devam ettirin. Ayrıca beceri ve yetkinliğinizi, bilimsel kapasitenizi sürekli güncellemelisiniz. Sizler üniversitemizin gurur kaynağısınız. Bizim yeni temsilcilerimiz sizlersiniz.”

BİRİNCİDEN DUYGUSAL KONUŞMA

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılını birincilikle bitiren İletişim Fakültesi öğrencisi Sabiha Öztürk, törende yaptığı konuşmada, üzerinde emeği olan akademisyenlere, kendisine maddi ve manevi her türlü desteği veren ailesine, üniversite yönetimine ve arkadaşlarına teşekkür etti.

TÜRK İŞ GÜCÜNÜN LOKOMOTİFİ OLACAKLAR

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden bugüne kadar mezun ettikleri öğrenci sayısının 16 bin 579’a ulaştığını söyledi. 2018-2019 akademik yılında ise bine yakın öğrenciyi mezun ettiklerini belirten Avdagiç, “Türkiye’nin üretiminde, kalkınmasında rol alacak, sorumluluk üstelenecek bine yakın İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunu gencimiz olacak. Sadece kendileri ve aileleri için değil, ülkemizin geleceği için de çalışacaklar” dedi.

130 ÖĞRENCİ İLE BAŞLADIK

Üniversitenin eğitim yolculuğunun 2001-2002 öğretim yılında 130 öğrenci ile başladığını, bugün ise yüksek lisans ve Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerle birlikte sayının 8 bine ulaştığını aktaran Avdagiç, şunları söyledi: “Ben inanıyorum ki, İstanbul Ticaret Odası’nın üyeleri nasıl Türkiye ekonomisinin lokomotifi ise İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin mezunları da Türk iş gücünün nitelikli insan gücü ve lokomotifi olacak.”

HAYATIN TADINI ÇIKARIN

Şekib Avdagiç, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Hayatın tadını çıkarın. Bu hayatı öyle yaşayın ki, sizleri tanıyanlar, bu dünyadan sizin geçtiğinizi fark etsin. Hayatın tadını çıkarmak, yaptığınız işi aşkla, zevkle yapmaktır. Yaptığınız işte en iyisi olmaktır. Kolay ve çabuk başarı olmaz. Başarısızlıklar sizi yıldırmasın, umudunuzu kaybettirmesin. Vicdanınızı kaybetmeyin. Vicdanlı bir insan olarak anılmak, bu hayat boyunca bir insanın duyabileceği en büyük
takdir sözüdür. Çünkü vicdan, bizim bu hayattaki pusulamızdır.”

MEZUNLARIMIZIN ARKASINDA DURACAĞIZ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, üniversitenin kurulduğu 2001’den beri büyüdüğünü, geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ve bu süreçte hiç yılmadıklarını, akademik ve idari başarılarda çıtayı hep yüksek tuttuklarını anlattı.

GAYRETLERİMİZİN MEYVELERİ

Oran, “Bugün bu tablo, bu işlerin en güzel meyvesi. Mezun olan her öğrencimiz, bu yüksek gayretlerin en büyük ve en güzel örneği” dedi. Öğrencileri, ailelerini ve üniversite camiasını bu başarıdan dolayı tebrik eden Oran, “Öğrenciler, heyecanlısınız ve en önemlisi de yepyeni bir başlangıcın şafağındasınız. Şimdi başarınızın tadını çıkarın, bugünü doyasıya yaşayın” diye konuştu.

İNSANLARI İYİ OKUYUN
Oran, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Yaşamak, özgür olmak kadar başkalarına karşı sorumluluk duymaktır. Cesaretin yanında aklı başında olmaktır. Kazanmayı bilmek kadar fedakarlık da yapabilmektir. Bir tek insanın hikayesi bile aslında büyük bir ders kitabı gibidir. O nedenle sadece kitapları değil, insanları da iyi okuyun.”

Mezuniyetin bir ayrılık olmadığını vurgulayan Oran, “Sizler, hayallerinizin peşinden giderken yalnız değilsiniz. İstanbul Ticaret Üniversitesi hep arkanızda duracak. Başarınız için destek olmaya devam edecek. Bir aile olduğumuzu, bu yolu beraber yürüdüğümüzü unutmayın” dedi.