İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren: ‘’Referansımız mezunlarımız’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 8 bin öğrencisiyle yeni akademik yıla girmeye hazırlanıyor. Girişimci yetiştirmeyi hedefleyen üniversite, bu yıl ilk kez istatistik ve matematik bölümlerine de öğrenci alacak. Genç bir üniversite olmasına rağmen öğrencilere önemli fırsatlar sunduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, “Mezunlarımız, öğrencilerimiz ve İstanbul Ticaret Odası referansımız” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni akademik yıla 8 bin öğrencisiyle girmeye hazırlanıyor. Üniversite, 2019-2020 döneminde 6 fakülte, 4 enstitü, İngilizce Hazırlık Bölümü, 20’yi aşkın uygulama ve araştırma merkezi ve teknoloji transfer ofisi ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yaklaşık bin öğrencisini mezun eden üniversitenin rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, adayların merak ettiği soruları cevaplandırdı.

TİCARET’İN AVANTAJLARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni diğer vakıf üniversitelerinden farklılaştıran yönleri neler?
Misyonumuz, ülkemizin değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen, yerel ve evrensel ahlaki değerlere sahip, girişimci, üretken ve nitelikli olarak yetiştirdiği insan gücüne hür ve adil davranmayı ve sorumluluk üstlenebilmeyi öğreten çağdaş bir üniversite olmak. Vizyonumuz ise öğrencilerine kaliteli farklılık kazandıran, iş dünyasına ve topluma katma değer sunan araştırma ve projeler üreten, küresel paydaşlara hitap edebilen üniversite olmak.

Öğrencilerimiz teorik derslerin yanında, becerilerini artıran uygulamalar da yapıyor. Sütlüce ve Küçükyalı yerleşkelerimizde, akıllı tahtaların kullanıldığı sınıflarda, uygulamalı mahkeme salonunda, iletişim stüdyosunda, bankacılık uygulama şubesinde, BİSTLAB’da, bilgisayar ve mühendislik laboratuvarlarında, tasarım atölyelerinde ve stüdyolarda eğitim ve öğretim süreçlerini tamamlıyorlar. Kazandıkları bilgi ve beceri ile kaliteli farklılıklarını gösteriyorlar.

İTO’NUN DESTEĞİ TAM

Girişimci öğrenci yetiştirme hedefiniz var.

Önemli farklılıklarımızdan biri de girişimci öğrenci yetiştirme kapasitemiz. Bunu derslerde, girişimci koçluğu uygulamasında, iş dünyası temsilcileri tarafından verilen seminer ve konferanslarda, katıldıkları etkinliklerde, stajlarda, proje festivalinde ve benzeri faaliyetlerde öğrencilerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu sürecin her aşamasını İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) destekleriyle planlıyor ve uyguluyoruz. Staj sistemi, kurumsallaştırılmış girişimci koçluğu, İTO Meclis ve meslek komitesi üyelerinden alınan dersler, İTO Meclis toplantılarına ve etkinliklerine katılım, ihracatta ilk adım projesi ve benzeri faaliyetlerle üniversitemizi çağdaş, uygulamalı bilgi ve becerilerin gelişim merkezi haline getiriyoruz.

ZENGİN AKADEMİK KADRO

Akademik kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de ve yurtdışında önde gelen üniversitelerde lisans öğretimini ve/veya doktorasını tamamlamış akademisyenlerimiz, öğrencilerimize çağdaş bilimsel bilgileri aktarıyor. Daha önce bürokraside, siyasette, iş dünyasında ve STK’larda görev üstlenmiş, ulusal ve yabancı üniversitelerde rektörlük yapmış birçok öğretim üyesi akademik kadromuzda yer alıyor. Genç bir üniversite olmamıza rağmen öğretim üyelerimiz Türkiye Bilimler Akademisi’nde, diğer platformlarda bizleri temsil ediyor. Ulusal ve yabancı akademik ve bilimsel kurum ve kuruluşlarda üyelikleri ve görevleri olan akademisyenlerimiz de kadromuzda bulunuyor. 

2019-2020 eğitim döneminde İstatistik ve Matematik Bölümü’ne öğrenci alacağız. Bu bölümler temel bilimler açısından özel önem taşıyor ve birçok bölüm için servis dersleri veriyor.

RAKAMLARLA TİCARET

* Lisans düzeyinde 29 bölümde 5 bin 627 öğrenci

* Lisansüstü düzeyde 54 yüksek lisans ve 21 doktora programında 2 bin 313 öğrenci

* 245 akademik personel

* 283 idari personel

TERCİH ÖNCESİ ADAYLARA TAVSİYELER

Sürdürülebilir başarılı performansa sahip olmak için bilimsel ve entelektüel kapasitenizi, beceri yetkinliklerinizi sürekli güncellemelisiniz. Sabırla ve özenle oluşturacağınız ve koruyacağınız karakterinizin, hayatınızın her aşamasında ihtiyaç duyacağınız en önemli aktifiniz olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle üniversite ve bölüm tercihinizde birçok faktörü dikkate almalısınız. Referansımız mezunlarımız, öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimiz, mütevelli heyetimiz, üniversitemizi kuran, dünyanın kendi alanında ilk sıralarında yer alan İstanbul Ticaret Odası. Genç bir üniversite olmamıza rağmen oldukça önemli fırsatları ve kaynakları öğrencilerimize sunuyoruz. Yerleşkelerimizde modern derslikler yanında uygulama laboratuvarları, atölyeleri bulunuyor. İstediğiniz etkinlileri planlayacağınız ve düzenleyeceğiniz öğrenci kulüplerine ofisler tahsis edildi. Performanslarınızı sergileyeceğiniz spor takımlarımız sizleri bekliyor.’’

ADAYLAR NEDEN SEÇMELİ?

* Farklı kategoride öğrenim ücreti indirimi ve bursları veriyor.
* Evrensel akademik ve bilimsel bilgi sunuyor.
* Beceri kazandırıyor. Bunu, üniversitedeki laboratuvar, atölye, stüdyo, bankacılık uygulama ofisi, mahkeme uygulama ofisi, BİSTLAB, sosyopark ofisi ve stajlar ile yapıyor.
* Araştırma yapma ve proje üretme ortamı sunuyor. Bunu, uygulama ve araştırma merkezlerinde bulunmalarını sağlama, finansal destek verme, proje festivaline katılmalarını teşvik etme, kuluçka merkezinde yer tahsis etme ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin katkıları yoluyla gerçekleştiriyor.
* Öğrencilere serbest zaman değerlendirme ortamları sunuyor. Bunu, bireysel veya topluluklar yoluyla sosyal organizasyonlar, kültürel etkinlikler, spor faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri gibi programlara destek vererek yapıyor.
* Danışmanlık hizmeti sunuyor.
* Öğrencilere kariyer planlama ve geliştirme hizmeti veriyor. Kariyer merkezi, öğrencileri ve mezunları iş dünyası temsilcileri ile buluşturuyor. Ayrıca, iş fırsatları konusunda bilgilendiriyor.