TİCARET’te üç özel bölüm

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin üç lisans programı, üniversiteye bu yıl yerleşecek adaylar için cazip imkanlar sunuyor. İstatistik, matematik ile moda ve tekstil tasarımı bölümleri burslarıyla dikkat çekiyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2019-2020 eğitim öğretim yılında üç farklı lisans programında özel burs uygulaması başlattı.

23 KONTENJAN AYRILDI

Bu dönem yeniden öğrenci alacak İstatistik Bölümü’nü tercih edecek adayların tamamı yüzde 100 burslu okuyacak. Türkçe eğitim verecek İstatistik Bölümü için 23 kontenjan ayrıldı.

TÜM ÖĞRENCİLERE BURS

Yeniden öğrenci almaya başlayacak bir başka bölüm ise Matematik Bölümü. Kontenjanı 24 olarak belirlenen Matematik Bölümü’nü tercih edecek öğrencilerden puanlarına göre ilk iki sırada yer alanlar yüzde 100 burslu yerleşecek. Öğrencilerin 15’i yüzde 75, 7’si de yüzde 50 indirim alacak.

EN AZ YÜZDE 75 BURS

Bu yıl ilk kez yetenek sınavıyla öğrenci alacak olan Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’ne yerleşecek öğrencilerin tümü de burslu okuyacak. Bölümün kontenjanı 50 olarak belirlendi. Yetenek sınavında başarılı olan ve kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrencilere yüzde 75 burs verilecek.

Ön kayıtlarını üniversitenin web sitesinde açıklanan tarihlerde yaptıranlar, duyurulan tarihlerde de çizim ve sözlü sınavlara tabi tutulacak. Başarılı bulunanlar bölüme kesin kayıt yaptıracak.

1. İSTATİSTİK

Değer üretecekler

İstanbul Ticaret Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İstatistik Bölümü, analitik beceriye sahip insan gücünü yetiştirmek ve bu açığın kapanmasına katkıda bulunmak amacıyla yeniden öğrenci kabul etmeye başladı.
İstatistik, verileri bilgiye dönüştürerek; etkinlik, kârlılık, verimlilik ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi kurumların performans göstergelerinde rekabet avantajı sağlayan farklı çözümler sunuyor. İstatistik, iktisattan biyolojiye, mühendislikten tıbba, ekolojiden eğitime, genetikten sigortacılığa, kimyadan spora ve zoolojiden astronomiye kadar her alanda kullanılıyor. İstatistik lisans programından mezun olanlar, veriden bilgi ve değer üretilen her alanda veri analisti, istatistikçi, veri bilimci, veri madencisi, iş analisti, sistem analisti ve süreç analisti olarak görev yapabiliyor.

İSTİHDAM ORANI YÜZDE 90

İstatistik Bölümü mezunlarının yüzde 90’ı bir işte çalışıyor. Çeşitli kurum, kuruluş ve firmalarda yöneticilik yapanların sayısı da hayli yüksek. KPSS gibi sınavlarda 22 üniversite arasında, İstanbul Ticaret Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunları tüm bilim alanlarında (istatistik, işletme, iktisat, ekonometri, muhasebe ve endüstri ilişkileri gibi) ilk sıralarda yer alıyor.

İstatistik, her yıl açıklanan ‘geleceğin en iyi meslekleri’ sıralamasında her zaman ilk beşte yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre ‘en çok kazandıran meslekler’ arasında istatistik mezunlarının yapmış olduğu meslekler de ilk beşte bulunuyor. 2022’ye kadar şirketlerin yüzde 85’inde büyük veri kullanılacağı için kuruluşlarda daha çok istatistikçinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Yapılan projeksiyonlara göre 2026’ya kadar istatistikçi istihdamı yüzde 34 artacak.

2. MATEMATİK

Sorgulayıcı eğitim

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Matematik Bölümü, 2019-2020 öğretim döneminde kapılarını matematik eğitimi almak isteyenlere tekrar açıyor. Sorgulayıcı ve araştırmacı eğitim programı vaat eden matematik lisans programının ilk iki yılında, öğrencilere matematiğin teorik ve temel dersleri öğretiliyor.

SEÇMELİ DERS FIRSATI

Sonraki iki yılda ise isteyen öğrencilerin bilişim, bankacılık, finans ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda doğrudan iş hayatına atılabilmeleri veya matematiğin yanında iktisattan mühendisliğe uzanan farklı disiplinlerde akademik kariyerlerine devam edebilmeleri için seçmeli dersleri alabilme imkanı tanınıyor. Matematik lisans programında okuyan öğrenciler, üniversitenin çeşitli programlarıyla yandal ve çift anadal yapabilme olanağına sahip. Ayrıca öğrenciler lisans eğitimleri esnasında çeşitli Erasmus öğrenci değişim anlaşmaları çerçevesinde yurtdışı tecrübesi de kazanabiliyor. İstekler olduğunda farklı Avrupa üniversiteleri ile de yeni anlaşmalar yapılabiliyor. Mezuniyet sonrası öğrenciler, kariyerlerini matematik alanında devam ettirmek isterlerse, üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki yüksek lisans ve doktora programlarına da başvurabiliyor.

Matematik Bölümü dört yıllık lisans eğitimi veriyor. Eğitim dili Türkçe olan bölümde lisans eğitimi Sütlüce Yerleşkesi’nde gerçekleştiriliyor. Öğretim üyeleri Science Citation Index (SCI) ve Science Citation Index Expanded (SCI-E) tarafından taranan dergilerde yayımlanan çalışmalarıyla matematiğin farklı alanlarına uluslararası düzeyde katkılar sağlıyor.
 
3. MODA VE TEKSTİL

Tekstile yön verecekler

Üniversitenin büyük rağbet gören ve Türkiye’ye pek çok yeni moda tasarımcısı kazandıran Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, 2019-2020 eğitim öğretim yılıyla birlikte bölüme girecek öğrencileri özel yetenek sınavıyla kabul edecek. 150 ve üstü puan alan adaylar özel yetenek sınavı için başvurabilecek.

İHTİYAÇ ARTIYOR

Tekstil ve hazır giyim endüstrisi, ülkemizin en güçlü üretim ve ihracat sektörleri arasında yer alıyor. Uzun yıllar fason üretimle gelişen bu sektörde, gelişen dünya pazarına özgün tasarımlar sunmak zorunlu oldu. Dolayısıyla marka oluşturmayı ve bu markalarla pazar payını büyütmeyi hedefleyen sektörde, yaratıcı işgücüne ihtiyaç giderek artıyor.

YETENEKLİ TASARIMCILAR

Moda, tasarım, tekstil, deri, ayakkabı, saraciye, tekstil işletmeciliği ve tekstil pazarlama temel konularını bünyesinde bulunduran bölümde, öğrenciler ilk iki yılda ortak eğitim, son iki yılda moda tasarımı, tekstil, deri, ayakkabı ve saraciye ile tekstil işletmeciliği ve pazarlama konularında uzmanlaşıyor.

GÜÇLÜ REKABET İÇİN

Tekstil firmalarının rekabet şansının tasarım sayesinde geliştiği bir sır değil. Bu nedenle İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü; giyim, dokuma, örme, baskı, deri konfeksiyonu, ayakkabı ve saraciye tasarımı ve üretimi alanlarında yaratıcı, özgün ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinden pazarlamasına kadar geçen süreçlerin uygulamalı ve teorik olarak öğretildiği programlardan oluşuyor.