Öğrenciye bulunduğu yerde yüksek lisans eğitimi

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programlarına başvurular sürüyor. Üniversitenin uzaktan eğitime açtığı yüksek lisans programları büyük ilgi görüyor. Uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler, kayıtlı oldukları programın derslerini bulundukları yerden takip edebiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Ağustos 2019 Salı
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü öğrenci sayısı bakımından Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında ilk 10 içinde bulunuyor. Lisansüstü programlarını dünyadaki gelişmeler ve iş dünyasının talepleri doğrultusunda sürekli geliştiren üniversite, deneyimli akademik kadrosuyla güncel müfredatı sayesinde her dönem lisansüstü eğitim almak isteyenlerinin gözde eğitim kurumu oluyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin uzaktan eğitime açtığı programları ile İDTM ve Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren firmaların çalışanlarına yönelik ve yerinde yürütülen İşletme Yüksek Lisans programı, zamanı kısıtlı olanlar veya yerleşkelere gelemeyenler tarafından büyük ilgi görüyor.

SAPTEY’E YOĞUN İLGİ

Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi (SAPTEY), 2017-2018 akademik yılında Türkiye’de bir ilk olarak yüksek lisansa öğrenci alımı yapmaya başlayan Ana Bilim Dalı başkanlığı. İlk dört döneminde oldukça yoğun bir talep ile karşılaşan program, uzaktan eğitim modülünü de devreye alarak, uzak bölgelerden ve iş dünyasından gelen talepleri karşılayacak şekilde yenilendi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki SAPTEY, 2018-2019 Bahar Dönemi’nde uzaktan eğitime açıldı. Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Yüksek Lisans Programı, katılımcılara kamu politikalarının iktisadi etkileri, sanayi politikaları uygulamaları, gelişen teknoloji alanları, bu teknolojilerin ülke ya da şirketler açısından sağlayacağı getirilerin analitik olarak incelenmesi ve strateji geliştirilmesi konularında kapsamlı bir eğitim sunacak şekilde dizayn edildi. SAPTEY, disiplinler arası çalışmayı temel alarak geniş bir görüş açısına sahip, geleceğin sanayi ve kalkınma politikalarında karar alıcı mevkilerde görev alabilecek kamu ve özel sektör liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor.

2019-2020 akademik yılında gelen yoğun talep üzerine doktora programı da hayata geçirildi. Doktora programı (DrSAPTEY) özellikle reel sektörden, kamu sektöründen ve üçüncü sektör olarak ifade edilen sivil toplum kuruluşlarından önemli bir talep ile karşılaştı. Ders içerikleri farklı bir bakış açısıyla üst düzey planlama ve uygulama yeteneğini kazandırılması ve bilginin en etkin şekilde kullanılmasını sağlayacak bir müfredat ile tasarlandı. DrSAPTEY, teknolojik ve dijital dönüşümlerin bilhassa enerji, sağlık, tarım, hizmetler ve finans başta olmak üzere sektörler üzerine etkilerini inceliyor. Program, uluslararası kuruluşların durumları da göz önünde bulundurularak teknoloji transferini sağlamaya yönelik içeriği iş dünyası ile eşgüdümlü olarak öğrencilerinin önüne sunuyor.

MUHASEBE VE DENETİM

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin uzaktan eğitim imkanı sunan bir başka programı da Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans Programı. Program, Sütlüce Yerleşkesi’nin yanı sıra Bursa Yerleşkesi’nde de veriliyor. Dileyenler programa uzaktan eğitim yöntemiyle katılabiliyor. Ülkemizde özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketlerin kurumsallaşarak, sahiplik ve yöneticilik fonksiyonları ayrışma sürecine girdi. Muhasebenin yasal sorumluluklarını yerine getirmek yanında pay sahiplerine, ilgi gruplarına, muhtemel yatırımcılara ve borç verenlere bilgi sağlamak işlevi öne çıktı. Bu gelişmelere uygun olarak tasarlanan Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans Programı, ulusal mevzuata, uluslararası finansal raporlama standartlarına göre bilgisayar ortamında muhasebe tutabilen ve finansal tabloları hazırlayabilen, yorumlayabilen, yönetime finansal veri sağlayabilen, uluslararası denetim standartlarını uygulayabilen çağdaş bilgi ve becerilerle donatılmış yetkin uzmanlar yetiştirmeyi temel ilke olarak benimsiyor.

İŞLETME

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin uzaktan eğitime açılan bir başka programı da İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı. Programın uzaktan eğitim modülüne kayıt yaptıran öğrenciler de derslerini bulundukları yerden online olarak takip edebilecek.

TEKNOPARK İSTANBUL VE İDTM FİRMALARINA ÖZEL DOKTORA PROGRAMI

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Teknopark İstanbul ve İDTM’de faaliyet gösteren firmalara özel İşletme Doktora Programı’nı hayata geçirdi. Programda dersler, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Teknopark İstanbul ve İDTM’de kurulu dersliklerinde verilecek. Bu sayede Teknopark ve İDTM’deki firmalarda çalışanlar işletme doktoralarını bulundukları yerde yapabilecek.

YÜKSEK LİSANS İNDİRİMLİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yürütülen Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA), Teknopark İstanbul ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde oluşturulan dersliklerde de veriliyor. Teknopark İstanbul ve İDTM’deki firmalarda çalışanlar İşletme Yüksek Lisans Programı’na yüzde 50 indirimli kayıt yaptırabiliyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü ile Finans Enstitüsü’nün Türkiye’de benzerleri bulunmuyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü yedi yüksek lisans ve üç doktora programı yürütüyor. Finans Enstitüsü bünyesinde açılan Sermaye Piyasası Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına katılan öğrenciler SPK lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı da buluyor. Program içerisinde yer alan dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, aynı zamanda SPL’nin ilgili modüllerinden de başarılı sayılıyor. Mezunlar ayrıca sınava girmelerine gerek kalmadan, programlarını başarıyla tamamladıklarında transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı, SPK’ya başvurarak alabiliyor.

İKİSİ DE TÜRKİYE’DE TEK

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek Dış Ticaret Enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki doktora ve altı yüksek lisans programı yürütülüyor. İki enstitü de faaliyetlerini Sütlüce Yerleşkesi’nde sürdürüyor.