Psikolojik araştırmalarıyla damga vurdular

Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nun (TPÖÇG) düzenlediği Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’nin 23’üncüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2019 Perşembe
AA + -

Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nun (TPÖÇG) düzenlediği Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’nin 23’üncüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Kongrede, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzm. Psk. Duygu Buğa, ‘Travma ve Kadın: Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’ başlıklı çalışmasıyla yer aldı. Psikoloji öğrencileri, altı farklı araştırmayı kongrede sundu. Dr. Öğr. Üyesi Gizem Cesur Soysal danışmanlığında 4. sınıf öğrencisi Çiğdem Gezici’nin ‘Duygu Düzenleme Güçlüğünün Sıkıntıya Dayanma Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi’, 4. Sınıf öğrencisi Dilanur Zontul’un ‘Bireylerin Aleksitimi Düzeyleri ile Davranışsal İnhibisyon ve Davranışsal Aktivasyon Sistemi Düzeylerinin Kişilerarası İlişki Tarzlarına Etkisi’ bildirileri katılımcılar tarafından ilgi gördü.

Dr. Öğr. Üyesi Ela Arı danışmanlığında, 4. sınıf öğrencisi Alp Bal’ın ‘Mülteci ve Sığınmacılara Yönelik Tutumlar İle Demografik Değişkenlerin İlişkisi’, 4. Sınıf öğrencisi Sahra Akın’ın ‘Özgecilik Davranışı ve Ahlaki Çözülme Arasındaki İlişkinin İncelenmesi’ büyük ilgi çekti. Prof. Dr. Sevim Cesur’un dersi kapsamında, 3. sınıf öğrencileri Ahsen Karakaş ve Cemile Nur Polat Boztaş’ın ‘Haidt’ın Beş Ahlaki Temelinin İçsel Dindarlık Düzeyleri Farklılaşan Bireyler Üzerinde İncelenmesi’ ile yine 3. sınıf öğrencileri Hayrettin Berk Erşimşek ve Zeynep Çengel Aytürk ‘Ahlaki Temeller Kuramı ve Mülteciler: İstanbul’da Ulaşım Hizmeti Veren Taksi ve Minibüs Şoförleri Örneği’ başlıklı araştırmaları da Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’nin dikkat çeken bildirileri arasında yerini aldı.