Çocuklara trafik bilincini Ticaret aşılayacak

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü arasında, toplumda trafik bilincinin artırılmasına yönelik önemli bir protokol imzalandı. Protokol, okul öncesi ve ilkokul çocuklarına trafik bilinci ve farkındalığı aşılamayı hedefliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2019 Perşembe
AA + -

Türkiye’de her gün ortalama 21 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu tabloya ‘dur’ demek için Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi birlikte çalışacak. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Protokol, daha çocuk yaşta trafik bilinci ve farkındalık kazandırılmasına yönelik çalışmaların, üniversite tarafından yürütülmesini öngörüyor. Proje ile sadece İstanbul’da 950 bin öğrenciye ve 4 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

TRAFİKTE HATA YOK!

Protokol kapsamında okul öncesi çocukları ve ilkokul öğrencilerini hedef alan Trafikte Küçük Hata Yoktur isimli tiyatro gösterileri organize edilecek. Organizasyon çalışmalarını Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın müdürü olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülecek. Tüm süreci merkez bünyesindeki çalışma ekibi yönetecek. Üniversite öğretim üyelerinden oluşturulan heyetle sadece öğrencilere değil, velilere de seminer düzenlenecek.

Amaca yönelik olarak, tiyatro gösterisi ile ilgili afiş, el ilanı ve broşür hazırlanacak ve okullara dağıtılacak. Öğrencilere, tiyatro oyununda anlatılan trafik güvenliğiyle ilgili mesajların yer aldığı broşürler de dağıtılacak. Her platformda çocuklara ulaşmaya çalışılacak ve çocukların aile bireylerine trafik kurallarına uymaları konusunda baskı yapmaları sağlanacak.

YÜZDE 99 İNSAN HATASI

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Türkiye’de her gün ortalama 21 kişiyi trafiğe kurban veriyoruz. Kazaların yaklaşık yüzde 99’u sürücü, yolcu ve yaya olmak üzere insan hatasından kaynaklanıyor. İki yılın istatistikleri, trafik kazalarında kaybedilen canların sayısının, terör olaylarından dolayı kaybedilen kişi sayısından 35 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.