İstanbul Ticaret Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Öztürk Oran: ‘TİCARET’i tercih edenler çok isabetli seçim yaptılar’

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni akademik yılda yüzde 91.5 doluluk oranıyla en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında yerini aldı. Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, “Öğrencilerimiz akademik yılın başlamasıyla birlikte üniversitemizi seçmelerinin ne kadar isabetli olduğunu görecekler” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba
AA + -

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, 2019-2020 akademik yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin doluluk oranı, lisans programlarında yüzde 91.5 olarak gerçekleşti. Kuruluşundan bugüne kadar İstanbul Ticaret Odası’nın tam desteğini alan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde aileye yeni katılan öğrenciler de kayıtlarını yaptırdı.

GURURLANDIRAN TABLO

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, TİCARET’in, bu yılki öğrenci yerleştirmede yüzde 91.5 ile yüzde 84 olan vakıf üniversiteleri yerleştirme ortalamasının üzerinde bir potansiyel ortaya koyduğunu söyledi. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, devlet üniversitelerindeki yüzde 93.89 olan yerleştirme oranına yakın seviyede yer almasına da dikkat çeken Oran, “Bu tablo karşısında, 137 yıllık geçmişi, 400 bini aşkın üyesi ve yaptığı faaliyetlerle dünyada en ön sıralarda yer alan İstanbul Ticaret Odası’nın 18 yıl önce kurduğu üniversite adına gurur duydum. Üniversitemizi tercih ederek yerleşen öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ediyorum”’ dedi.

İTO’NUN İTİCİ GÜCÜ

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kurulduğu 2001 yılından bugüne kadar güçlü ve özverili öğretim kadrosu ve sürekli gelişen imkanları ile öğrencilerini değişen küresel koşullara uyum sağlayabilecek bilgi, beceri ve yetkinliklerle donattığını anlatan Oran, şöyle konuştu: “İstanbul Ticaret Üniversitesi ailesi olarak, ülkemizin rekabet edebilir konum kazanmasına destek olmaya, toplumumuza yönelik hizmet ve faaliyetlerimizi etkin şekilde sürdürmeye de özel önem veriyoruz. Öğrencilerimizin akademik hayatlarında olduğu kadar iş dünyasına katılım süreçlerinde de başarılı olmaları için birçok imkanı barındırdığımızı söyleyebilirim. Bu imkanları dört yıl boyunca teoride ve pratikte yaşayarak kazanacakları deneyimle hedeflerine ulaşacaklar. Biz de bu hedeflerin gerçekleşmesi için hem akademik kadromuz hem de İTO’nun itici gücü ile seferber olacağız.”

VAATLER HAYATA GEÇİYOR

Öztürk Oran, bu yıl İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne yerleşen bin 130 öğrencinin kayıtlarını yaptırdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eylül ayında yapılacak 2019-2020 akademik yılı açılış törenimizin ardından öğrencilerimizin mutlu ve başarılı birer birey olarak yetişmeleri konusunda tanıtım döneminde vaat ettiklerimizi bir bir devreye koyacağız. Üniversitemizdeki eğitim-öğretim sürecinde öncelikle öğrencilerimizin evrensel akademik ve bilimsel bilgi sahibi olmalarını sağlayacağız. Zorunlu ve seçimlik derslerden oluşan müfredatımız kapsamında; kadrolu ve misafir öğretim üyelerimizin bilgi, birikim ve tecrübelerini paylaşmaları, zengin kütüphanemiz, Erasmus programlarımız, bilimsel etkinliklerimiz bu sürecin önemli ayaklarını oluşturacak.”

İŞ DÜNYASI BULUŞMALARINA DEVAM

Öğrencileri iş dünyasının temsilcileriyle buluşturma geleneğinin bu akademik yılda da devam edeceğini anlatan İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, “Öğrencilerimizin iş dünyası ile teması, teorik derslerle kazandıkları bilgileri uygulama imkanına çevirmelerinde rol oynayacak. Elde edecekleri becerilerle akranlarına göre farklılık kazanacaklar. Bizler de öğrencilerimizin değişen küresel koşullara uyum sağlayabilecekleri bilgi, beceri ve yetkinliklerle donatılmış bir şekilde mezun olmalarına katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

PROJELERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ

Öğrencilerin araştırmalarını ve projelerini desteklediklerini dile getiren Öztürk Oran, uygun projeler için kuluçka merkezinde yer tahsis edileceğini ve Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla da katkı sağlanacağını vurguladı. Bireysel ve topluluklar aracılığıyla gerçekleştirilecek sosyal içerikli organizasyonların, spor faaliyetlerinin ve sosyal sorumluluk projelerinin teşvik edilip destekleneceğini söyleyen Oran, “Bunların yanısıra derslere dair akademik danışmanlık, kişisel gelişime yönelik beklentiler ve taleplere uygun danışmanlık hizmetleri de sunulacak” dedi.