İş dünyasına giden yol: KAMER

İstanbul Ticaret Üniversitesi, iş dünyasının bilim yuvası olmasından kaynaklanan ayrıcalığını, öğrencilerinin geleceğin başarılı iş adamları ya da yöneticileri olmaları konusunda da gösteriyor. Üniversitenin Kariyer Merkezi (KAMER), iş dünyası ile öğrenciler arasında köprüler kuruyor. Son bir yılda merkez aracılığıyla 255 öğrenci iş sahibi oldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma
AA + -

HABER: SELAHATTİN NİZAM

Toplam 13 bin 206 portal üyesi… Portalda son bir yılda yayınlanan 490 iş ilanı… İşe yerleşen 43’ü yarı zamanlı, 212’si tam zamanlı toplam 255 öğrenci. 2018’de 1.069 zorunlu, 135 gönüllü, 2019’da 870 zorunlu, 246 gönüllü staja yerleştirme. Bu rakamlar İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin (KAMER) öğrencilere ve mezunlara sunduğu hizmetlerin sadece küçük bir bölümü.

KAMER, kariyer yolculuğuna başlayacak öğrencileri, bilgi ekonomilerine geçişle birlikte iş dünyasında artan rekabet koşullarının gerektirdiği nitelikli istihdam ihtiyacına uygun olarak da hazırlıyor. Bunun için öğrencilere ve mezunlara yönelik çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleniyor. Böylece öğrenci daha okurken, karşısına çıkacak seçenekleri önceden tanımış, gelecek hedeflerini netleştirmeye başlamış, farkındalığı yüksek bir birey haline geliyor. KAMER, öğrencileri kendilerini geliştirebilecekleri bir işe hazırlamak ve profesyonel dünyaya rahat geçiş yapmalarını sağlamak için verdiği rehberlik hizmetleri ile de göz dolduruyor.

KARİYER DANIŞMANLIĞI

Kariyer Merkezi’nin sunduğu hizmetlerden biri, kariyer danışmanlığı. Kariyer yolculuğunu nasıl şekillendireceğini bilemeyen, üniversiteye henüz başlamış ya da bitirmek üzere olan öğrenciler, kariyer danışmanlarıyla birebir görüşebiliyor. Planlanan görüşmeler süresince danışman, ihtiyaçları doğrultusunda öğrenciye çeşitli konularda bilgi veriyor.

MESLEKİ TERCİH ENVANTERİ

Kariyer Merkezi, mesleki tercih envanteri ile de öğrenci ve mezunlarına, kariyer planlama konusunda yol haritası çiziyor. Öğrencilerin kişilik özelliklerini değerlendirerek, ilgi alanlarını ve tercih edebilecekleri meslek gruplarını belirlemelerinde yardımcı oluyor. Kariyer Merkezi’nin mesleki tercih envanteri, İŞKUR tarafından da akredite edilmiş durumda.

30 EĞİTİM PROGRAMI

Kariyer Merkezi, öğrencilerin kişisel ve profesyonel gelişimlerini desteklemek amacıyla alanında uzman profesyoneller ve eğitimcilerin katıldığı eğitim programları da düzenliyor.

İşaret Dili Eğitimi, Müşteri İlişkileri (CRM), C++ Programlama, Adobe CS6 Tasarım, Diksiyon, 3Ds Max 2011, Android App Development, Etkili Sunum ve İletişim Teknikleri, İşaret Dili, Psikodrama, CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri eğitimleri; öğrencilere yönelik düzenlenen eğitimlerden sadece birkaçı. KAMER son bir yılda farklı başlıklar altında 30 eğitim açtı.

GİRİŞİMCİ KOÇLUĞU

KAMER’in öğrencilere yönelik en iddialı projelerinden biri de Girişimci Koçluğu Projesi. Proje kapsamında İstanbul Ticaret Odası’nın Meslek Komitesi Üyeleri ile öğrenciler bir araya getiriliyor. Komite üyesi iş adamları, girişimcilik bağlamında sahip oldukları tecrübe, yetenek ve birikimlerini öğrencilere aktarıyor.

FİRMALARA KARİYER GEZİLERİ KARİYER MERKEZİ’NİN

iş dünyası-öğrenci birlikteliğine yönelik yürüttüğü çok önemli başka programlar da var. İşte bunlardan bazıları:

KAMER, öğrencilerin üniversitede edindikleri akademik bilgilerin, iş dünyasındaki pratik uygulamalarını görebilmeleri için iş dünyası gezileri düzenliyor. Öğrenciler firmaları ziyaret ederek, sektörler hakkında detaylı bilgi edinebiliyor.

Her yıl düzenli olarak organize edilen etkinliklerden biri de kariyer etkinlikleri. Etkinliklere ulusal ve uluslararası öncü firmalar katılıyor. Bu etkinliklerde öğrenciler katılımcı firmaların yetkilileriyle tanışma imkanı buluyor, kariyer olanakları hakkında bilgi sahibi oluyor. Kariyer Etkinlikleri, katılımcı firmalara da, kaliteli işgücüne ulaşma fırsatı nedeniyle büyük katkı sağlıyor. 2018 Kariyer Günü’ne 110, 2019 Kariyer Günü’ne ise 114 firma katıldı.

Kariyer Merkezi, her ay bir firmanın İnsan Kaynakları (İK) yetkilisini öğrencilerle buluşturuyor. Etkinlikte öğrenciler; İK yetkilileri ile firmalarının tanıtımı, işe alım kriterleri, kariyer tavsiyeleri hakkında sohbet etme imkanı buluyor, staj fırsatı yakalayabiliyor. Son bir yılda 9 farklı firmanın İK yetkilisi üniversitede konuk edildi.
KAMER, öğrencilerin sektörü ve uygulama alanlarını daha iyi tanıyabilmesi için teknik geziler organize ediyor. Bir yılda 10 farklı firmaya teknik gezi düzenlendi; bu gezilere 256 öğrenci katıldı.

İTO FUAR TAKIMI

İstanbul Ticaret Odası’nın milli katılımını yürüttüğü yurtdışı fuarlardaki tanıtım çalışmalarına, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri de Kariyer Merkezi aracılığıyla katılabiliyor. Bu sayede öğrenciler, iş dünyası ile kolaylıkla irtibat kurabiliyor.

BU PORTALDA ‘İŞ’ VAR

Kariyer Merkezi web sitesi, bir kariyer portalı gibi hizmet veriyor. Portaldaki üyelik işlemlerini tamamlayan ve özgeçmişlerini yükleyen öğrenciler, iş ilanlarını yayınlayan firmalarla eşleştiriliyor. Bu sayede öğrenciler iş ve staj imkanına kavuşuyor. İş ilanlarına üniversitenin mezunları da başvurabiliyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi bölümlerinin çoğunda staj yapmak zorunlu. Zorunlu stajı olmayan öğrenciler ise staj dersini seçerek, staj imkanlarından faydalanabiliyor. Kariyer Merkezi, İTO başta olmak üzere irtibatta olduğu çok sayıda firma ile doğrudan temas kurarak, öğrenciler için stajyer kontenjanı alıyor. Firmaların stajyer talepleri Kariyer Merkezi’nin web sitesinde duyuruluyor. Son bir yılda portal aracılığıyla 870’i zorunlu, 246’sı gönüllü toplam 1.116 öğrenci staj yapma imkanı buldu. Kariyer Merkezi, öğrenci ve mezunlara doğrudan istihdam olanakları da sağlıyor. Merkez, irtibatta olduğu kurumsal firmaların ihtiyaç duydukları nitelikli çalışanlara ulaşabilmeleri için iş ilanlarını web sitesinde yayınlıyor. İstihdam çalışmaları; mezunlar için tam zamanlı, öğrenimine devam eden öğrenciler için ise yarı zamanlı olarak yürütülüyor. Son bir yılda portal aracılığıyla işe yerleşen öğrenci sayısı 255 oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunlarının yüzde 80’inden fazlası halen bir işte çalışıyor.