Bilgi hazinesi Z kuşağının hizmetinde

YÖK istatistiklerine göre öğrenci başına düşen alan miktarıyla vakıf üniversiteleri arasında 9. sırada bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin zengin kütüphanesi, Z kuşağına bilgi ulaştırmada da öncü. TİCARET kütüphanesi, Türkiye’de üniversite kütüphaneleri arasında canlı referans hizmeti veren 7 kütüphaneden biri.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Ekim 2019 Perşembe
AA + -


HABER: SELAHATTİN NİZAM

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra akademisyenlere ve araştırmacılara da hizmet veren bir bilgi merkezi konumunda. Zengin kaynak içeriğine sahip kütüphanenin olanaklarından dışarıdan üye olanlar da faydalanabiliyor. Kütüphane, iki ayrı yerleşkede hizmet veriyor. Sütlüce Yerleşkesi’nde 3 bin metrekare, Küçükyalı Yerleşkesi’nde de 600 metrekare alan kütüphane olarak düzenlenmiş durumda. Yani toplam alan, neredeyse bir futbol sahasına eşit. Kütüphanede ağırlıklı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlar bulunuyor. Bu yayınlar, üniversitenin eğitim politikalarını ve bilimsel araştırmaları destekleyici nitelikte.

HEDEF: SÜREKLİ GELİŞİM

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, üniversite bünyesinde yürütülen eğitim faaliyetlerine paralel olarak araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlamanın yanı sıra basılı ve elektronik ortamda üretilen her türlü bilgiyi, çağın sunduğu teknolojiler aracılığıyla kullanıcılara ulaştırmayı ve onların bilgi gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor. Bu çerçevede hedef de büyük: Kütüphanecilik ve bilgi bilim alanında yapılan her türlü gelişmeyi takip ederek büyüyen, modern teknoloji ve fiziksel olanaklara sahip, üniversite ve ülkenin gelişimine katkı sağlayan bir kütüphane olmak.

 

ÖĞRENCİLERE KULLANICI EĞİTİMİ

Üniversitede eğitimini sürdüren öğrencilerin, kütüphanenin kaynak ve hizmetlerinden etkin biçimde yararlanmasını sağlamak amacıyla lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenci gruplarına kullanıcı eğitimleri veriliyor. Eğitimler akademisyenlerden gelen talepler doğrultusunda, öğrencilerin akademik düzeyine göre hazırlanıyor. Referans hizmeti ile kütüphane kaynaklarının etki biçimde kullanılması sağlanıyor. Ayrıca yüz yüze, telefon, anlık ileti ve e-posta ile destek verilmeye devam ediliyor.

9. SIRADA

YÖK istatistiklerine göre öğrenci başına düşen alan miktarıyla vakıf üniversiteleri arasında 9. sırada bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kütüphanesi, Z kuşağına bilgi ulaştırmada da öncü. 2013 yılından itibaren bünyesindeki referans hizmetlerini, ödünç/iade bölümünden ayıran İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, web sayfasını da kendisi yönetiyor. Sanal iletişimi önemseyen kütüphane, 2015 yılı itibariyle web sayfasına ‘Kütüphaneciye Sorun’ canlı referans hizmetini (online chat ) ekledi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye’de üniversite kütüphaneleri içerisinde canlı referans hizmeti (online chat) veren 7 kütüphaneden biri.

KAYNAKLARA UZAKTAN ERİŞİM 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi’nin elektronik kaynakları, uzaktan erişim bağlantısı ile üniversite dışından da kullanılabiliyor. Dileyen öğrenci ya da akademisyen, bulunduğu yerden kütüphanenin web adresine girerek ‘elektronik kaynaklar’a erişebiliyor. Kütüphane, sosyal medya mecralarını geleceğin en etkili haber ve iletişim alanları olarak görüyor. Bu nedenle de kütüphane faaliyetleri hakkında sosyal medya hesaplarında anlık paylaşımlar gerçekleştiriyor ve takipçilerinin anında haberdar olmasını sağlıyor.

ERİŞİM SAĞLANAN VERİ TABANLARI

Kütüphane, üniversitenin eğitim-öğretim politikalarına uygun şekilde tüm öğrencilerin ve akademisyenlerin faydalanabileceği ulusal ve uluslararası veritabanlarına abonelik sağlıyor. Online eğitim veritabanları, pazar araştırması, sektör ve ülke raporları, şirket ve marka pazar payları, sektör mali tabloları, sektör kıyaslamaları vb. konularda derinlemesine çalışmalar yapabilecek veritabanları öğrencilerin ve akademisyenlerin kullanımına sunuluyor. 

Erişim sağlanan veritabanları şunlar: 

·    EBSCOHost Veritabanları
·    EBSCO eBook Academic Collection
·    Emerald eJournals Premier
·    Emerald Education Book Series
·    Emerald Sociology Book Series
·    EMIS (Emerging Markets Information Service)
·    Euromonitor Passport
·    IEEE/IEE Tam Metin Veritabanı
·    ISI Web of Knowledge Web of Science
·    IThenticate (İntihal)  
·    JSTOR Archive Journal Content
·    Kazancı İçtihat & Mevzuat Bilgi Bankası
·    Legal Bank Veritabanı
·    Lexpera Hukuk Veritabanı
·    MathSciNet
·    Nature Academic Journals Koleksiyonu
·    Nature Journals All Dergi Koleksiyonu
·    Palgrave Macmillan Dergileri
·    ProQuest Dissertations & Theses Global
·    SAGE Premier Online
·    ScienceDirect
·    Social Sciences Index Retrospective
·    Scopus
·    Springer Link
·    Springer 2014-2015 Business & Economics
·    Taylor & Francis
·    Turnitin (İntihal)
·    Vidobu