trafikte küçük hata yoktur projesi ile 8 ayda 70 bin çocuğa eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Shell Türkiye, çocukların trafik alanında bilinçlendirilmesi amacıyla ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ sosyal sorumluluk projesini başlattı. Proje ile 8 ayda 3-11 yaş arasındaki toplam 70 bin çocuğa ve dolaylı olarak ailelerine trafik kuralları hakkında eğitim verilmesi hedefleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ekim 2019 Perşembe
AA + -


 İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve Shell & Turcas CEO’su Felix Faber, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a program sonunda teşekkür plaketi takdim etti.

Trafik kazalarına dikkat çekmek ve çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Shell Türkiye işbirliğiyle gerçekleşecek ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ projesi başladı. Projenin, 12 Ekim 2019’da İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi’ndeki tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, trafik sorununu, ‘Günümüzde yaşanan bireysel ve toplumsal sorunların en önemlilerinden biri’ olarak tanımladı.

SORUNUN ÖZÜ EĞİTİM

Son yıllarda teknolojik ilerlemeler ve altyapı eksikliklerinin giderilmesine rağmen kural ihlalleri nedeniyle kazaların oluştuğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, trafik bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalarını anlattı. Çocukların trafik eğitimi konusunda İçişleri Bakanlığı ile projeler yürüttüklerini söyleyen Selçuk, şöyle konuştu: “Tedbirler alındıkça ölümlü ve yaralanmalı kazalarda azalmalar oluyor. Bu meselenin özü eğitimden geçiyor. Çocukların eğitimine yaptığımız yatırım arttıkça, trafik bilinci ve trafik şuuru gelişecek. Bu şuur geliştikçe de daha az maddi ve manevi zayiat oluşacak. Trafik kazalarının azalmasının çocuklarla çok büyük ilgisi var; çünkü onların eğitim seviyesi yükseldikçe trafik ile ilgili çok daha parlak günlerimizin olacağını söyleyebiliriz.”

EĞLENEREK ÖĞRENİM

Trafik güvenliği konusundaki eğitimlerin küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanmasının önemini vurgulayan Selçuk, “Bu doğrultuda Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ adlı tiyatro gösterisine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinde trafik bilinci ve toplumsal farkındalık oluşturulacak. Öğrencilerin trafik adabı ve trafik kurallarını eğlenerek öğrenmeleri sağlanacak. Ayrıca bu bilgileri aile bireyleriyle paylaşmaları teşvik edilecek. Çocukların trafik eğitimi konusundaki eğitim faaliyetlerine destek veren özel sektör kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederim” dedi. ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ projesinin tanıtım toplantısına İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, Mütevelli Heyet Üyeleri, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, projenin yürütücüsü olan Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Shell & Turcas CEO’su Felix Faber, ilkokul öğrencileri ve veliler katıldı.

EĞİTİM ORDUSUNA İHTİYAÇ VAR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, dünya çapında yılda ortalama 1 milyon 300 bin kişinin trafik kazaları dolayısıyla hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Oran, “Ülkemizde de son 10 yılda yolların bölünmesine, duble yollar yapılmasına rağmen 12 milyon kaza oldu. Bu kazalarda 50 binden fazla insan can verdi, 2 milyonun üstünde insan da yaralandı. Bu kazaların çok önemli bir bölümü sürücü kaynaklı hatalara dayanıyor” dedi. Trafik terörünü bitirmek, bu işi kökten çözebilmek için eğitim ordusuna ihtiyaç olduğunu söyleyen Oran, şöyle devam etti. “Bu eğitim ordusunda küçük büyük demeden hepimiz olacağız. Trafik denetimleri, yol güvenliği, şehir planlama bir tarafa; okulda, evde, iş yerinde, hayatın her alanında trafikte bilinçli olmanın yollarını öğretmeliyiz. Öyle inanıyorum ki, trafikte kendi hayatımız kadar araç içindekileri, diğer sürücüleri, yolcuları ve yayaları tehlikeye atacak şeyler yapmamak, bu işin anayasasıdır. En iyi şoför hız yapan, makas atan değil, kuralları bilen ve onları en iyi şekilde yerine getirendir.’’

ÇOCUKLAR, BÜYÜKLERE ÖRNEK OLACAK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Türkiye’nin trafik kazaları sayısında Avrupa’da Almanya’nın ardından ikinci, ölümlü kazalarda ise ilk sırada bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Oğurlu, şunları dile getirdi: “TÜİK’e göre 2018’de Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 203 bin trafik kazası gerçekleşirken, bu kazalarda 6 bin 675 kişi öldü, 307 bin 71 kişi yaralandı. Trafik kazalarının yüzde 90’a yakını sürücü hatalarından kaynaklanıyor. İnsanımızın trafik kurallarına eskiye göre daha titizlikle uyması ve ölümlü kazaların sürekli azalması elbette sevindirici bir gelişme. Ancak kaza sayısının hâlâ çok yüksek olması, hepimizi trafik bilinci oluşturmak için çareler aramaya sevk etmeli. Bu çerçevede ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ projesi, somut bir model çalışma olarak önem arz ediyor. Proje ile çocuklarımızın trafik kurallarını en iyi şekilde öğrenmesini, bu kurallara nasıl uyacaklarını bilecek donanıma sahip olmasını amaçlıyoruz. Biliyoruz ki, trafik kurallarını iyi bilen ve nasıl uygulanacağının idrakinde olan çocuklarımız büyüklerinin de trafik kurallarına uymalarına vesile olacak.”

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Projenin yürütücüsü olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, böyle önemli bir projeyi güçlü ortaklarla hayata geçirmekten memnun olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarımızda kalıcı bilinci oluşturmak adına tiyatral gösterilerin ve mobil oyunun olacağı bu projemiz, bir Türkiye projesidir. Çünkü Türkiye’de her gün ortalama 21 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Can kayıplarını, yaralanmaları en aza indirmek ve hatta mümkünse sıfırlamak için kalıcı bilinç oluşturacak trafik eğitimi, en önemli unsurlardan birini oluşturuyor.” 

120 OKULDA EĞİTİM VERİLECEK

İlk etapta İstanbul’da uygulanacak ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ projesi ile 8 ayda 39 ilçedeki 120 okulda, 3-11 yaş arasındaki toplam 70 bin çocuğa ve dolaylı olarak ailelerine trafik kuralları hakkında eğitim verilmesi hedefleniyor. Projenin birinci yılında öğrenciler, veliler ve diğer aile fertleri ile birlikte ortalama 300 bin kişiye ulaşılması planlanıyor. Proje kapsamında öğrencilerde trafik bilinci oluşturmak amacıyla okullarda tiyatro gösterileri yapılacak. 

Tanıtım toplantısının ardından ‘Trafikte Küçük Hata yoktur’ projesi için özel olarak yazılan tiyatro oyunu sahneye kondu. Küçük öğrenciler ile aileleri oyunu keyifle izlediler.