Geleceğin eğitim modelleri tasarlanıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Avrupa Birliği’nden hibe desteği almaya hak kazanan FORESIGHT Projesi’ne start verdi. Proje, hızla değişen dünyaya uyum sağlamak için geleceğin eğitim modüllerini tasarlamayı amaçlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe
AA + -


İstanbul Ticaret Üniversitesi, Avrupa Birliği destekli projelerinden birine daha start verdi. Türkiye Ulusal Ajansı’nın 2018 Yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 Yükseköğretim Alanı Stratejik Ortaklıklar (Ka203) proje çağrıları çerçevesinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin başvuru yaptığı ‘FORESIGHT’ isimli proje, 332 bin Euro hibe desteği almaya hak kazanmıştı.

HAREKET NOKTASI KÜRESELLEŞME

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin geliştirdiği FORESIGHT projesinin hareket noktası şehirlileşme, küreselleşme, nesnelerin interneti, robotlar, akıllı makinalar, yapay zeka, üç boyutlu yazıcılar gibi birçok alanda son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler. Bu gelişmeler bir yandan toplumsal ve ekonomik gelişmeyi hızlandırırken, diğer yandan gelecekte nasıl bir ekonomik ve sosyal yapı olacağı konusunda belirsizliklerin artmasına neden oluyor. Bu belirsizliklerin analizi ve ortadan kaldırılması için geçmişteki geleneksel yöntemler yetersiz kalıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi liderliğinde Fontys Yaratıcı Endüstriler Akademisi (Hollanda), Karel de Grote Üniversitesi (Belçika), Del Pais Üniversitesi (İspanya) ve Budapeşte Metropolitan Üniversitesi (Macaristan) işbirliği ile geliştirilen kısa adı FORESIGHT olan ‘Küresel Sorunlar ve Gelecek Temelli Eğitim Modeli Projesi’ de geleceğin eğitim modüllerini tasarlamayı amaçlıyor.

DERS MODÜLLERİ HAZIRLANACAK

Proje sayesinde gençlere geleceği öngörebilme konusunda yöntem bilgisi kazandıracak ders modülleri hazırlanacak. Bu sayede öğrencilerin sahip olacağı gelecek öngörüleri, iş dünyası için inovatif çözümlere dönüştürecek kapasiteyi ortaya çıkaracak. Proje kapsamında öncelikle akademisyenlere yönelik eğitici eğitimler düzenlenecek. Eğitimlerin pilot uygulamaları, Hollanda ve İspanya’da 5 ülkeden 25 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Projenin hayata geçmesiyle öğrencilerin gelecek bilinci ve gelecek temelli bakış açısı güçlendirilecek. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin gelecek araştırmaları ve tahmin yöntemleri kapasitesi de bu projeyle geliştirilmiş olacak.

AKADEMİSYENLER EĞİTİM ALDI

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen FORESIGHT projesi kapsamında Hollanda’nın Tilburg şehrinde proje ortağı Fontys Üniversitesi’nde eğitici eğitimi düzenledi. Projenin eğitici eğitimi programı proje ortakları Fontys Yaratıcı Endüstriler Akademisi (Hollanda), Karel de Grote Üniversitesi (Belçika), Del Pais Üniversitesi (İspanya) ve Budapeşte Metropolitan Üniversitesi (Macaristan) temsilcilerinin katılımıyla başarıyla tamamlandı. Eğitici eğitimi programına İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni temsilen proje yürütücüsü Dijital Ekonomi ve Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Oğuz Demir, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Figen Yıldırım, Dış Ticaret Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Öykü İyigün, İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beliz Ülgen, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Uğur Yasin Asal ve proje idari koordinatörü Arif Can Asal katıldı. Eğitim programını başarıyla tamamlayan akademisyenlere, Fontys Üniversitesi tarafından başarı sertifikası takdim edildi.

DERS AÇILDI

Foresıght projesi kapsamında öğrencilere yönelik eğitim modülleri de tasarlanıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Strategic Innovations for Grand Societal Challenges dersi açıldı. Derse katılan 20 öğrenci Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi arasından küresel iklim değişikliği, göç, akıllı şehirler, mutlu işyeri ve sağlıklı yaşlanma başlıkları altında yenilikçilik üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Dönem sonunda 25 Ocak-1 Şubat 2020 tarihlerinde Belçika, Hollanda, Macaristan ve İspanya’dan gelen 80 öğrenci de çalışmalara katılacak.