AGT metro sistemi Bakanlık gündeminde

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkililerinden bilgi aldı. Kacır, AGT metro sistemini Bakanlığın gündemine getireceğini söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Ocak 2020 Perşembe
AA + -


Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul TicareÜniversitesi’nde düzenlenen ve AGT (sürücüsüz) metro sisteminin masaya yatırıldığı toplantıya katıldı. Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, toplantıda Türkiye’de ulaşım sektöründe çığır açacak AGT metro sistemi hakkında bilgi verdi. Sistemin en büyük avantajının, hızlı inşaat yapısı olduğunu belirten Prof. Dr. Ilıcalı, şunları söyledi: “Dünyada AGT metro sistemi olarak bilinen sistem, yüksek tırmanma kabiliyeti sayesinde eğimli topoğrafyada kolaylık sağlıyor. Parçalı vagon yapısı ile mevcut şehre uyumlu manevra kabiliyeti var. Gürültüsüz ve titreşimsiz ulaşım imkanı sunuyor. Maliyeti düşük, kaza riski sıfır ve yenilenebilir enerji ile çevreci bir sistem.”

İŞ ORTAKLARIMIZ

Bakan Yardımcısı Kacır ise ulaşım probleminin çözümü için iş ortaklarının önemli olduğunu vurguladı ve “Büyük işler büyük üniversitelerde kurgulanır” dedi. Kacır, konunun Ulaştırma ve Sanayi Bakanlığı’nca yapılacak ortak toplantılarda gündeme getirilmesini sağlayacağını dile getirdi. Toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ve Prof. Dr. Necip Şimşek, Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, akademisyenler Prof. Dr. Tuncer Toprak, Dr. Gencay Karakaya, Merkez Uzmanı Güllü Sonakalan ve AGT Grup yetkilileri katıldı