Teknoloji devinden iş teklifi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu Can Orbeği, uydu sistemleri, uzaktan kontrol ve yapay zeka üzerine çalıştıktan sonra ABD’de yüksek lisansa başladı. Orbeği, Intel’den önce staj, sonra da tam zamanlı iş teklifi aldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Şubat 2020 Perşembe
AA + -


İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunu Can Orbeği, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Intel’de yeni nesil sunucu işlemleri alanında tam zamanlı çalışmaya başladı. Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2017 yılında mezun olan Orbeği, yüksek lisans için ABD’ye gitmişti. Orbeği, teknoloji devi firmanın dikkatini staj yaparken çekti. Can Orbeği, Intel’den tam zamanlı iş teklifi aldı. Teklifi kabul eden Orbeği’nin öğrencilik yılları da başarılarla dolu.

ÜST DÜZEY STAJLAR

2012 yılında tam burslu olarak kayıt yaptıran Can Orbeği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve üniversite tarafından organize edilen Veliaht Projesine burslu kabul edildi. Proje kapsamında Babson Koleji, Harvard ve Tufts Üniversitesi gibi ABD’nin saygın üniversitelerinde girişimcilik, müzakere ve diplomasi alanlarında eğitim aldı. Zorunlu stajını, Teknopark İstanbul’da uydu haberleşme sistemleri üzerine çalışan bir firmada tamamlayan Orbeği, aynı firmada 6 ay yarı zamanlı çalışarak uydu haberleşme sistemleri için çeşitli donanım tasarımları yaptı. Daha sonra ASELSAN’da staj yapan Orbeği, ASELSAN’ın ürettiği uzaktan kontrollü silah sisteminin kontrol ünitesi için bir test sistemi tasarladı. Staj sonunda bu kurumdan iş teklifi aldı.

YAPAY ZEKALI SAĞLIK AĞI

Orbeği ve üç arkadaşının son sınıfta yapay zeka tabanlı bir dijital sağlık ağı konusundaki girişimi İstanbul Teknik Üniversitesi Kuluçka Merkezi (itüçekirdek) tarafından destek aldı. Can Orbeği, daha sonra ABD’de Portland Eyalet Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Bilgisayar ve İşlemci Mimarisi alanında yüksek lisans programına başladı. Orbeği, yüksek lisans programının daha ilk döneminde Intel’den staj teklifi aldı. Staj sırasında tam zamanlı iş teklifi de geldi. Orbeği, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde aldığı kaliteli eğitimin ve imkanların kariyerine büyük katkı sağladığını vurguluyor.