TİCARET online etkinlikte de bir numara

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin pandemi nedeniyle internet üzerinden canlı yayınladığı konferans, panel ve seminerler yoğun ilgi görüyor. Online etkinlikler, üniversitenin web sitesinden ve youtube hesabından takip edilebilir.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Mayıs 2020 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen Bilim ve Toplum Buluşmaları, Kültür Sanat Buluşmaları, mesleki seminerler ve ilgi gören diğer salon programları, pandemi nedeniyle sanal ortama taşındı. Evde kalmak zorunda olduğumuz dönem boyunca her gün devam edecek online faaliyetler, üniversitenin web sitesinden ve youtube hesabından takip edilebilir.

GAZETECİLİKTE TRENDLER

Bilim ve Sanat Buluşmaları'nın beşincisinde The State University of New Jersey'den Prof. Dr. John Pavlik, ‘Arttırılmış Gerçeklikten Sanal Gerçekliğe, Deneyimsel Medya Gazeteciliği Nasıl Dönüştürüyor?’ başlıklı bir konferans verdi. Prof. Pavlik, konferansta, gazetecilikte değişen trendleri ve sanal gerçekliğin medyada gerçekleştirdiği dönüşümü anlattı.

YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE

Üniversitenin youtube kanalı üzerinden gerçekleşen diğer bir konferans ise Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından verildi. Prof. Dr. Elmas konferansında, pandemi sürecinde dünyada ve Türkiye'deki yükseköğretim ve kalite çalışmalarını anlattı. “İçinden geçtiğimiz süreç olumsuz gibi görünse de bu kriz fırsata çevrilebilir” diyen Prof. Dr. Elmas, üniversite eğitiminde öğrenmekten ziyade yetkinlik kazanmanın önemine dikkat çekti.

PERAKENDENİN GELECEĞİ

Bir başka söyleşi ise İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Torlak'ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Migros İcra Kurulu Başkanı Özgür Tort'un katıldığı programda, pandemi sürecinde perakende dünyasında yaşanan değişimler ve sektörün geleceği konuşuldu.

PANDEMİ SONRASI EKONOMİ

Üniversite tarafından gerçekleştirilen bir başka söyleşide de ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin ve İşletme Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Demir, pandemi süreci sonrası ekonominin geleceğini ve finansal alandaki olası değişiklikleri değerlendirdi.

100. YILINDA TBMM

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen ‘100. Yılında 23 Nisan 1920: Tarihi, Hukuki, Siyasi ve Kültürel Açıdan Değerlendirmeler’ başlıklı panelde, TBMM, milli irade kavramları etrafında Türkiye’de yasama faaliyetleri ve parlamentonun tarihi tartışıldı.

SOSYAL İŞLETMELER UMUT MU

Üniversite’nin diğer bir söyleşisinde gündem, sosyal işletmeler oldu. Dış Ticaret Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat Yalçıntaş, ‘Sosyal İşletmeler: Bir Umut mu, Geçici Bir Moda mı?’ başlıklı söyleşide, son dönemde sayıları artan sosyal işletmelerin etkilerini ve topluma etkisini anlattı.