Prof. Dr. Sabri Orman’ın ardından akademisyenlerin anıları

Akademi dünyası, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne uzun yıllar emek veren, 2009-2011 yılları arasında rektör olarak görev yapan, 11 Haziran günü de aramızdan ayrılan Prof. Dr. Sabri Orman’ı, bilge kişiliği ve güler yüzüyle yad ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2020 Perşembe
AA + -

Akademi dünyası, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne uzun yıllar emek veren, 2009-2011 yılları arasında rektör olarak görev yapan, 11 Haziran günü de aramızdan ayrılan Prof. Dr. Sabri Orman’ı, bilge kişiliği ve güler yüzüyle yad ediyor. Vefatı akademi ve siyaset dünyasında büyük üzüntüyle karşılanan Prof. Dr. Orman, özellikle İslam iktisadı alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. Akademi çevresi ve öğrencileri ise vakur duruşu, bilge kişiliği ve güler yüzlülüğüne dikkat çekiyor.

İşte akademisyenlerin gözünden Prof. Dr. Sabri Orman…

SABRI VE TEVAZUYU ÖĞRENDİM

Prof. Dr. Yücel Oğurlu / İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü: Prof. Dr. Sabri Orman Hocam ile 2008 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde genç bir doçentken buluşmak kısmet oldu. Böylece her hafta onu ziyaret ederek istifade etmeye çalıştım. Sabri Hocamız üniversitede rektör olduktan sonra yoğunluğu sebebiyle daha az görüşmek zorunda kaldık. Ancak bu süreçte doktora öğrencileri için tavsiye ettiği kitaplardan alıp okudum ve hissettirmeden öğrenciliğine devam ettim. Kısa bir süre sonra ise bana rektör yardımcılığı teklif etti. Böylece birlikte çalışma şansı elde ettim. Ondan sabrı, tevazu, bilime ve insanlığa olan saygıyı, yorulmaksızın kararlı ve istikrarlı bir tempo ile hareket etmeyi, 40’ıncı yaşımda yeniden öğreniyordum. Bir yandan vakur bir duruşu, öte yandan bilge bir kişiliği vardı. İktisat konusunda çağdaş olanın yanında alternatif modeller getirmesi ve kendi dünyamıza ait olana atıflarda bulunması, sıradan ezbere dayalı bir akademik derlemeyi değil, özgün ve ruhu olan bir emeği ortaya koyuyordu. Sabri Orman Hocam, yeterince kadri ve kıymeti bilinmemiş olan entelektüel, bilge, vakar ve ilim sahibi bir simaydı. Aziz hatırasını her zaman içimizde yaşatacağız.

SIĞINDIĞIMIZ LİMANIMIZDI

Prof. Dr. Abdül Halim Zaim / İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı: İnsanın hayatında sıkıntılı anlarında yanında rahat hissettiği sakin limanlar vardır. İşte benim için Prof. Dr. Sabri Orman böyle bir limandı. Aklına, ilmine, sükûnetine, ferasetine güvendiğim ender insanlardandı. İslam ekonomisi, iktisat tarihi ve felsefesi alanlarında yaptığı eserler öncü niteliğinde. Eserlerinde kullandığı dilin sadeliği, anlaşılırlığı ve akıcılığı da takdire şayan.

Bu kadar derin bilgiyi bu denli basit ifade etmek büyük bir meziyet. Sabri Orman Hocamız ayrıca beyefendiliği, mütevazılığı, dürüstlüğü ile toplumumuz için önemli bir değerdi. Hocamız, bıraktığı önemli eserler, yetiştirdiği insanlar ve evlatları sayesinde bizlerde iz bırakmaya devam edecek.

ADALET DUYGUSU YÜKSEKTİ

Prof. Dr. Özgür Çengel / İstanbul Ticaret Üniversitesi Akademisyeni: Sabri Orman Hocamız, nazik ve kendine has üslubuyla her zaman yön gösterici oldu. Sakin duruşunu, engin bilgi ve tecrübesini özellikle genç akademisyenlere aktarmadaki becerisini ve samimi yaklaşımını her zaman saygıyla hatırlayacağım. Kimseyi kırmamaya, gücendirmemeye özen gösterirdi. Adalet duygusu çok yüksek bir hocamızdı.

Her şeyden öteye ‘iyi bir insan’ olan ve manevi tüm meziyetleri fazlasıyla karakterinde taşıyan Sabri Orman Hocamız, alanında sevilen ve saygınlığıyla hepimizin örnek aldığı bir şahsiyetti.