İletişimi mutfağında öğreniyorlar

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, güçlü akademik kadrosu ve sunduğu geniş imkanlar ile geleceğin iletişimcilerini yetiştiriyor. Öğrenciler bir yandan öğrenimlerine devam ederken, bir yandan da üniversitenin çeşitli birimlerinde görev alarak çalışma hayatına hazırlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2020 Perşembe
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, uzman akademik kadrosu ve öğrencilerine tanıdığı geniş imkanlar ile yoğun ilgi görüyor. Dijitalleşmenin toplumsal hayatı her yönüyle dönüştürdüğü 21. yüzyılda İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, eleştirel düşünceye sahip, alanında mesleki bilgi ve beceri ile donanmış, sorumluluk sahibi gençler yetiştiriyor. İletişimin dinamik ve hızla değişen yapısı içerisinde öğrenciler, kuramsal bilginin yanı sıra yetenek ve becerilerini geliştiren, sorgulayan, araştıran, özgüveni yüksek ve iletişimin uygulamalı yönünü işin mutfağında öğrenen iletişimciler olarak mezun oluyor.

STÜDYOLARDA DERS

Kuramsal bilginin uygulama ile harmanlandığı fakültede; Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık olmak üzere üç bölüm bulunuyor. Fakültede Ticaret İletişim ve Medya Merkezi (TİMM), Halkla İlişkiler ve Reklam Atölyesi, Televizyon Stüdyosu, Fotoğraf Stüdyosu, Film ve Animasyon Atölyesi, Radyo Stüdyosu, Montaj Odası, Reji Odası ve Mac Laboratuvarları uygulamaya dönük olarak öğrencilere hizmet veriyor.

İŞ HAYATI İÇİN TECRÜBE

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Celalettin Aktaş, kuramsal ve uygulamalı eğitimin bir arada verildiği fakültede, öğrencilerin öğrenimlerine devam ederken, aynı zamanda üniversitenin çeşitli birimlerinde görev alarak çalışma hayatına da hazırlandığını söyledi. Prof. Dr. Aktaş, İstanbul Ticaret Odası’nın desteğini her zaman yanında hisseden öğrencilerin, sahip oldukları staj imkanları sayesinde iş hayatını daha okuldayken tecrübe etme fırsatı bulduklarının altını çizdi.

Dekan Aktaş, fakültedeki ilk yıllarından itibaren yeniliğe açık ve girişimci olmanın önemini kavrayan öğrencilerin, dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler ile birlikte iletişimin farklı alanlarında uluslararası standartlarda eğitim aldıklarını vurguladı. Prof. Dr. Aktaş, “Fakültemizdeki tüm programlar, bilimsel ölçütler çerçevesinde hazırlanıp iletişim alanının değişen yapısına uygun olarak güncelleniyor” dedi.

GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO

Fakültede alanında uzman ve tanınmış akademik kadrosunda yer alan isimler şunlar: Prof. Dr. Celalettin Aktaş (Dekan), Prof. Dr. Zeliha Hepkon, Prof. Dr. Oya Şakı Aydın, Prof. Dr. Mete Çamdereli, Prof. Dr. Rıdvan Şentürk, Prof. Dr. Ala Sivas Gülçur, Prof. Dr. Füsun Alver, Prof. Dr. Rukiye Gülay Öztürk, Doç. Dr. Hilal Özden Özdemir Çakır, Doç. Dr. Gözde Öymen, Doç. Dr. Muhacir Murat Yeşil, Doç. Dr. Nihal Kocabay Şener, Dr. Öğr. Üyesi Berk Çaycı, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Simin Kara, Dr. Öğr. Üyesi Erdem Tatlı, Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Elif Çaycı, Dr. Öğr. Üyesi Gözde Sunal Kızıl, Dr. Öğr. Üyesi Sena Aydın, Öğr. Gör. Uzm. Nurullah Kadirioğlu, Öğr. Gör. Zafer Topaloğlu, Öğr. Gör. Bilal Ayan, Arş. Gör. Gizem Gülsün Türeli, Arş. Gör. Şeyda Tuğgen Gümüşay, Arş. Gör. Mehmet Gülnar, Arş. Gör. Gurur Öyküm Güven, Arş. Gör. Erdil Levent Ertan.

GAZETE VE DERGİ YAYINLIYORLAR

Fakülte bünyesinde Öğrenci Uygulama Dergisi İtalik ve Öğrenci Uygulama Gazetesi Haber Postası yayımlanıyor. Dekan Aktaş, bu yayınların kuramın ve uygulamanın harmanlanmasının somut göstergeleri ve fakültenin önemli değerleri olduğunu vurgulayarak, “Öğrencilerimiz tarafından yayına hazırlanan haberler ve çekilen fotoğraflar yayın organlarımızın içeriğini oluşturuyor. Yine gazete ve dergimizin sayfa tasarımları da öğrencilerimiz tarafından yapılıyor” dedi.

Fakültede ayrıca uluslararası indeksler tarafından taranan Intermedia International e-Journal ve Uluslararası Halkla İlişkiler ve Reklam Çalışmaları hakemli dergileri periyodik olarak yayınlanıyor.

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Fakültede farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci topluluğu var. Bu topluluklar içinde Fotoğrafçılık Topluluğu, Sinema Topluluğu ve Ticaret İletişim Topluluğu öne çıkıyor.

ÜÇ AYRI BÖLÜM

İletişim Fakültesi’nde Medya ve İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, İngilizce destekli Medya ve İletişim ile Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümleri bulunuyor.

Görsel İletişim Tasarımı: Çok yönlü ve farklı disiplinlere hitap eden, güncel teknolojilerin ışığında sürekli dönüşen kapsamlı bir alan. Bölüm, teori ile uygulamayı harmanlayabilen, pratik çözümler üretebilen, yaratıcı iletişimcileri yetiştirmeyi amaçlıyor. Prof. Dr. Rıdvan Şentürk başkanlığındaki Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde özellikle hareketli görüntü tasarımına önem veriliyor ve uygulamalı dersler sunuluyor. Bölümde iki bilgisayar laboratuvarı, iki fotoğrafçılık stüdyosu, bir film stüdyosu ile bir film ve animasyon atölyesi bulunuyor.

Medya ve İletişim: Bölüm, sektörün istihdam ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak teorik ve uygulamalı eğitimi destekliyor. Uygulamalı dersler son teknolojiyle donatılmış teknik cihazlar eşliğinde veriliyor. Medya merkezinde öğrenciler periyodik olarak ‘İtalik’ dergisini ve ‘Gazetem’ isimli öğrenci uygulama gazetesini çıkartıyor. Öğrenciler ayrıca televizyon ve film stüdyosu, fotoğraf stüdyosu, radyo stüdyosu, montaj odası, reji odası ve mac bilgisayarlarla donatılmış laboratuvarlarda uygulamaya yönelik ders alma imkanına sahip.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık: Öğrenciler, Halkla İlişkiler ve Reklam Atölyelerinde uygulamaya dönük projeleri gerçekleştirme şansına erişebiliyor. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü resmi bloğu olan ‘prad.ist’ ise sosyal medya takibi, blog ve sosyal medya hesaplarına yazılı, görsel veya video temelli katkı sağlayacak düzeyde içerik üretme ve sosyal medya yönetimini gerçekleştirme deneyimi kazandırıyor. Bölüm bünyesinde yapılan protokoller sayesinde mezun olduktan sonra iş sahibi olunmasına yönelik işbirlikleri gerçekleştiriliyor.

Doç. Dr. Gülay Öztürk başkanlığındaki bölümde, ayrıca Türkiye’de ilk kez sadece Halkla İlişkiler ve Reklam alanında bilimsel çalışmaları bir araya getiren hakemli Uluslararası Halkla İlişkiler ve Reklam Çalışmaları E-Dergisi (HİRE) yayımlanıyor.