Lisansüstüne talep artınca başvurular uzatıldı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora başvuruları yoğun talep üzerine 30 Eylül’e kadar uzatıldı. Kariyer hedefleyenler için üniversitenin dört enstitüsünde farklı programlar ve burs imkanı da var.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Yüksek lisans ve doktora programlarını da iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programlarına başvurular, pandemi sürecinde ALES sınavının gecikmesi ve gelen yoğun talepler nedeniyle uzatıldı. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı yüksek lisans/doktora programlarına katılmak isteyenler 30 Eylül’e kadar başvuruda bulunabilir.

Kariyerinde yükselmek ya da akademik dünyaya adım atmak isteyenler için üniversitede dört lisansüstü enstitü bulunuyor. Üniversitedeki Finans ve Dış Ticaret Enstitüsü’nün Türkiye’de benzeri yok.

FİNANS ENSTİTÜSÜ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü, ulusal ve küresel, kamu ve özel, finans sektörüyle ilgili kuruluşlar, kamu otoriteleri, meslek kuruluşları, üniversiteler ile oluşturduğu işbirliği çerçevesinde eğitim öğretim, araştırma ve uygulama örnekleri ve modelleri, akademik ve bilimsel etkinlikler diploma ve sertifika programları sunuyor.

Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırıldı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı var.

DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip enstitü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yapıyor. Dış Ticaret Enstitüsü’nde de tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı yürütülüyor.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Sosyal Bilimler Enstitüsü, 27 yüksek lisans, dokuz doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitüden mezun olanlar farklı sektörlerde orta ve üst düzey yönetici olarak çalışma hayatlarını sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor.

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Fen Bilimleri Enstitüsü, 10 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Yüksek lisanslarını Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yapmak isteyenler, tezli ve tezsiz programlardan birini seçebiliyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları, Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar. Fen Bilimleri Enstitüsü, Küçükyalı Yerleşkesi’nde bulunuyor.

BURS İMKANLARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarına başvuranlar arasında gerekli şartları sağlayanlar indirim ya da burs da elde edebiliyor. Şehit çocukları, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan kardeşi olanlar, İTO Meclis üyeleri, İTO ve iştiraklerinde personel olarak çalışanlar, İTO üyeleri, Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarında yönetim kurulu üyesi, meclis başkanı ve başkanlık divanı üyesi olanlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (TİDER) üyeleri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyeleri, engelli öğrenciler, çeşitli oranlardaki indirimlerden faydalanabiliyor.

Üniversite ayrıca eş indirimi, kamu personeli indirimi gibi başlıklar altında da indirimler uyguluyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalanan kuruluşların mensupları da lisansüstü programlardaki indirimlere tabi tutuluyor. Burslara ve indirimlere üniversitenin web sayfasından ulaşılabiliyor.