400 bin tüccarın desteğiyle kariyer yolculuğu başlıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, aileye yeni katılan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Üniversitenin seçkin öğretim kadrosuyla öğrencilere iyi bir eğitim ve piyasa güvencesi verdiğini söyleyen Prof. Dr. Oğurlu, “En büyük desteğimiz, İstanbul Ticaret Odası ve 400 bin üyesinin öğrencilerimize sunduğu staj imkânı. Mezunlarımızın yüzde 84’ü de iş buluyor” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Ekim 2020 Salı
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yeni öğretim yılı 5 Ekim 2020 günü açılıyor. Bu yıl salgın nedeniyle uzaktan eğitimle yeni dönemi açacak üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Oğurlu, aileye yeni katılan öğrenciler için ‘hoşgeldiniz’ mesajı yayınladı. Prof. Dr. Oğurlu, tecrübeli, dinamik ve yetkin bir eğitim kadrosuna sahip üniversitede umduklarından daha fazlasını bulacaklarına inandığını söyledi.
 
YÜZ YÜZE DERSLERİ ÖZLEDİK
 
Prof. Dr. Oğurlu mesajında, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle derslerimize online başladık. Ancak en kısa zamanda bu zorlu süreci atlatarak sizleri kampüslerimizde ağırlayacağımıza inanıyorum. Siz öğrencilerimizi ve yüz yüze dersleri açıkçası özledik. İstanbul’un en merkezi yerlerinde yer alan kampüslerimizde akıllı tahtaların kullanıldığı sınıflar, uygulamalı mahkeme salonu, teknik donanımı yüksek iletişim stüdyosu, bankacılık uygulama şubesi, BİSTLab, bilgisayar ve mühendislik laboratuvarları, tasarım atölyeleri ve stüdyolarının yanısıra birçok imkan sizleri bekliyor” dedi.
 
KÜTÜPHANEMİZ SİZİ BEKLİYOR
 
Öğrencilerin üniversite hayatına atılarak yeni bir döneme başladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Oğurlu, “Kariyer yolculuğunuzun yeni bir safhasına geçtiniz. Üniversite eğitiminiz boyunca bir yandan derslerinize devam ederken bir yandan da sizi farklı alanlarda destekleyecek ve ileri götürecek çalışmalar yapmanızı tavsiye ederim” diye konuştu.
 
Öğrencilere, aldıkları eğitimin ve katıldıkları kültürel etkinliklerin yanında farklı alanlarda okumalar yaparak kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Oğurlu, İstanbul’un en iyi üniversite kütüphanelerinden birinin gençleri beklediğinin altını çizdi. Prof. Dr. Oğurlu, öğrencilerin her türlü öneri ve sorunlarına karşı akademik ve idari birimlerin sürekli yanında olacağını söyledi.
 
MEZUNLARIMIZIN YÜZDE 84’Ü İŞ BULUYOR
 
Üniversitenin seçkin öğretim kadrosuyla öğrencilere iyi bir eğitim ve bir anlamda piyasa güvencesi verdiğini de vurgulayan Rektör Prof. Dr. Oğurlu, şöyle devam etti: “Bu güvence, elbette kişilerin şahsi becerilerine, gayretlerine, birikimlerine ve girişkenliklerine bağlı olarak değişebiliyor. Üniversitede her türlü kültürel ve sanatsal faaliyetler düzenleniyor. Bunlar için öğrenci kulüplerine imkânlar ölçüsünde destek veriliyor. Üniversitenin akademik faaliyetlerini artıran her türlü faaliyeti özellikle destekliyoruz. Lisansta 36, lisansüstü eğitimde ise 100’ün üzerinde programımız var. Öğrencilerimiz hem farklı sektörlerle ortak hazırlanan lisansüstü programlarda sektörün duayenleriyle buluşuyor hem de bu duayen isimlerin derslere girmesi sağlanarak, hayattan kopuk olmayan bir öğretim imkanı sunuluyor. 2018 rakamlarıyla mezunlarımızın yüzde 84’ü iş bulmuş durumda. En yüksek seviyedeki kamu kurumlarından piyasanın seçkin markalarına kadar öğrencilerimiz çalışma fırsatı buluyor.”
 
İLK 6 HAFTA ONLİNE EĞİTİM
 
Üniversitenin yeni dönemine dair bilgiler de veren Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, şunları söyledi: “İlk 6 haftada online eğitim kararı aldık. Bu süreden sonra salgının durumuna ve YÖK kararlarına göre hareket edeceğiz. Hibrit sistemde yüz yüze yapılacak derslerde devam zorunluluğu olmayacak. Dersler ya canlı olarak uzaktan eğitim sistemimizde yayınlanacak ya da video kaydı alınarak yine sistem üzerinden öğrencilerimizin istifadesine sunulacak.”
 
EN BÜYÜK DESTEĞİMİZ İTO’NUN 400 BİN ÜYESİ
 
Prof. Dr. Oğurlu, İstanbul Ticaret Odası’nın akademik desteğinin yanı sıra öğrencilere sağladığı katkılar hakkında da şu bilgileri paylaştı: “İstanbul Ticaret Odası’nın, burslarının yanı sıra asıl büyük desteği, 400 bin üyesinin öğrencilerimize sunduğu staj imkânı. Gerek İTO gerekse İTO üyeleriyle yaptığımız işbirlikleri sonucunda öğrencilerimizin staj yeri, mezunlarımızın ise iş bulması daha kolay olabiliyor. Bugüne kadar staj yapmak için kariyer merkezine başvuran öğrencilerimizin staj yeri bulamama gibi bir sorunu olmadı.”
 
TEKNOFEST’TEN ÖDÜLLE DÖNDÜLER
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencilerinin kurduğu Anadolu Roket Takımı, TEKNOFEST Roket Yarışması’ndan ödülle ayrıldı. Alçak irtifa kategorisinde Türkiye ikincisi olan takım, Gaziantep’te düzenlenen törende ödülünü Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den aldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Anadolu Roket Takımı’nın standını ziyaret ederek, alınan ödülü imzaladı. Takımı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerden çalışmaları ve İstanbul Ticaret Üniversitesi hakkında bilgi aldı. Anadolu Roket Takımı, ayrıca Tasarım Alanında da ‘Özel Ödül’e lâyık görüldü.
 
PROF. DR. YUSUF BALCI IISA TOPLANTISINDA
 
İşletme Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Balcı, İslami Strateji Enstitüsü (Institute for Islamic Strategic Affairs - IISA) tarafından hazırlanan ‘Acil Pilot Proje’ kapsamında düzenlenen ‘Covid-19’un Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Ekonomilerine Etkileri’ konulu toplantıya katıldı. İngiltere’de faaliyet gösteren enstitünün düzenlediği toplantı, web üzerinden gerçekleştirildi. Rapor olarak da yayımlanan projeye sunum yapan çekirdek uzman grubu olarak Türkiye’den Prof. Dr. Yusuf Balcı ile birlikte Umman, Mısır, Lübnan, İsrail ve BAE’den 6 ekonomist katıldı. Toplantıda farklı ülkelerden 17 uzman da tartışmacı olarak yer aldı.
 
TİCARET akademisyeninden yeni terim
 
İngilizce İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beliz Ülgen ‘Yönetici Olduktan Sonra Koltuk Etkisine Yakalanmak’ başlıklı araştırmasını, örgütsel davranış disiplinine ‘Koltuk Etkisi’ adı verilen yeni bir terim ekleyerek, EIASM (European Institute for Advanced Studies) tarafından Brüksel’de online olarak gerçekleştirilen 35. Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Çalıştayı’nda sundu.